Рани, отримані вдень, заживають швидше ніж «нічні», – вчені

Якщо людина обпеклася вдень, її рани заживуть майже у два рази швидше, аніж нічні опіки. Різниця становить 11 днів.

Такого висновку дійшли вчені з Лабораторії молекулярної біології британської Ради медичних досліджень. Науковці спостерігали за 118 пацієнтами з опіками і побачили, що загоєння нічних ран у середньому триває 28 днів, а денних – усього 17. Результати дослідження опубліковані в журналі Science Translational Medicin.

Вчені пояснюють: цей ефект існує завдяки клітинам фібробластам, які працюють за біологічним годинником. Головна їхня функція – загоєння ран та відновлення шкіри. Вдень вони можуть миттєво реагувати на пошкодження епідермісу, втім вночі частково втрачають цю здатність.

Це відкриття в майбутньому може суттєво вплинути на хірургічну практику. Наприклад, щоб прискорити одужання, операцію слід планувати відповідно до «циркадних ритмів» хворого, або вводити пацієнту стероїдний кортизол, який перезавантажить біологічний годинник. Тестування цієї ідеї попереду, зазначають вченні.

Цього року Нобелівська премія з біології, отримана саме за вивчення «циркадних ритмів» мух-дрозофіл. Біологічний годинник цих комах схожий на людський. Очікується, що відкриття нобелівських лауреатів допоможе у майбутньому навчитися контролювати біологічні ритми людини, зокрема на рівні клітин.