ZeroWasteFashionUA – проєкт для креативних підлітків

А ви знали, що стратегічний напрям свідомої моди, так званий ZeroWaste, не новинка. Безвідходним методом крою, для створення ошатних строїв, споконвіку користувались наші предки. Як зберегти вивірений віками сталий дизайн й адаптувати його до потреб тинейджерської аудиторії, знає команда освітнього проєкту ZeroWasteFashionUA. Ініціатива якої стала відкриттям цього літа.

Якщо вам не байдуже хто і як створює одяг, ви чули про вплив швидкої моди на екологію й готові змінити споживацьке ставлення, тоді вам точно варто знати про унікальний проєкт «ZeroWasteFashionUA: Національні традиції українського крою – крок у майбутнє!», який ініціювала Школа кравецької майстерності та дизайну TailorsSchool. Ідею створення спеціального курсу для підлітків 9-13 років, підтримав Український культурний фонд. Мета – навчити підлітків мислити екологічно і створювати сучасні речі без шкоди довкіллю.

З понад 50 кандидатів, відкритим голосуванням, було обрано 9 дівчат. До фокус-групи увійшли:

• 11-річні Ніка Тенькова та Вероніка Данильченко з Києва.
• Стела Шиколенко, 13 років, с. Чубинське, Бориспільський р-ну.
• Таня Чмихун, 9 років, м. Вишневе.
• 10-річна Поліна Баранова та 13-річна Діана Литвиненко з Києва
• Василина Федосєєва, 9 років, м. Ірпінь.
• Вероніка Присяжнюк, 10 років, с. Високе, Житомирська обл.)
• Та 11-річна киянка Божена Дудар.

Амбасадоркою проєкту стала дивовижна Христина Патик – співасновниця широковідомого, українського бренду «ЗЕРНО» та одноіменної просвітницької платформи «Зерно для екологічно свідомих людей». Христя переконана що метод безвідходного крою (так званий ZeroWaste) має переживати певну видозміну і адаптацію до сучасності. Це єдиний спосіб, як ця традиція може вижити. І найкращим чином, каже вона, з цим можуть впоратись саме підлітки.

У чому переваги крою ZeroWaste?
Безвідходний крій лежить в основі створення одягу усіх народів світу. Сучасний принцип «ZeroWaste» грунтується на трьох «R» – Reduce, Reuse, Recycle (скорочення, повторне використання і переробка). Відповідно ZeroWasteFashion сповідує скорочення або відсутність текстильних відходів при виробництві одягу і є частиною більш широкого поняття sustainablefashion. Одяг створений за методом «нуль відходів» – це одяг поза часом! Легкий у пошитті і дуже зручний!

За умовами проекту, учасниці мали розробити власну капсульну колекцію стійкого одягу за методом безвідходного крою ZeroWaste (у перекладі «нуль відходів»). Намалювати ескізи шести образів, розробити декор та обґрунтувати філософію своєї колекції.Самостійно відшити візитівку своєї капсульної колекції – один повний лук та аксесуар з екологічних тканин українських виробників (льону та коноплі).

Протягом двох тижнів креативні тинейджерки вчились створювати актуальний одяг поза часом. Крок за кроком опановували кравецьку науку під керівництвом кращих педагогів TailorsSchool, які дослідили технологію крою ZeroWaste, принцип її застосування в сучасному одязі, та мають чималий досвід викладання початківцям.

Автор освітнього курсу Антоніна Баранова каже, що унікальною, ініціативу зробила не лише практична частина курсу. Значний обсяг корисних знань, дівчата отримали від «зіркових» спікерів та менторів проєкту. Серед них величини української фешн-індустрії: стиліст-іміджмейкер Кирило Савченко, дизайнерка Лілія Братусь, засновниця соціально-відповідального бренду з переробки банерів RE:ban Дар’я Антоненко, дизайнерка викладачка кафедри дизайну та реклами КПУ ім. М.П. Драгоманова Лілія Дерман, засновниця стійкого бренду АМА Віка Макаревич та ідеологиня молодіжного бренду GoraGala Гала Васеніна.

За словами СЕО TailorsSchool, членкині Міжнародного жіночого клубу IWCK Ірини Петренко, команда налаштована на успіх, але результат вже перевищує очікування. Загалом учасниці проєкту відшили більше 30 одиниць одягу! Луки розроблені дівчатами, вдало поєднали традиційний крій, метод «нульових залишків», натуральні матеріали і новітні технології, що відповідають уподобанням тинейджерської аудиторії. Ці підлітки не бояться експериментувати, адже одним із завдань була необхідність проявити творчість, а не зробити репліку на вже існуючу автентичну річ.


З перших було зрозуміло, що прийшли мотивовані підлітки з усвідомленим бажанням проявити себе у фешн-дизайні. А найстарші, не зважаючи на те що їм лише тринадцять (!), здивували заявою, що вже бачать дизайнерську справу свою майбутньою професією. Стела Шиколенко планує заснувати власну торговельну марку стійкого одягу. А Діана Литвиненко в майбутньому планує сама відкрити школу для юних дизайнерів.

Не менш важливо, що освітню ініціативу TailorsSchool, підтримали знакові особистості. Побажання для натхнення дівчатам надіслали: генеральна директорка Глобального договору ООН в Україні Тетяна Сахарук, голова департаменту комунікацій Ukrainian Fashion Week Дар’я Марусик, консультантка зі сталого розвитку Клавдія Шевелюк та Оксана Дево. Заснований нею бренд спеціалізується на виробництві домашнього текстилю з конопляного волокна – традиційної для України промислової сировини, екологічної в усіх сенсах.

Практична частина проєкту тривала заявлені два тижні з 20 липня по 4 серпня.Та це був лише початок яскравої історії ZeroWasteFashion UA – освітнього проєкту ДЛЯ підлітків і ПРО підлітків. Наприкінці серпня «візитівки» капсульної колекції учасниць були представлені на подіумі GrandHallKhreschatyk. Прем’єрна презентація стала родзинкою “зоряного” шоу-показу “StarKids” FashionShow, сезону Літо 2020. Юні дизайнерки вперше відчули себе в ролі творців одягу. У них брали інтерв’ю. А луки, які дівчата створили протягом проєкту, демонстрували їхні однолітки – кращі моделі аґентства StarKids.

Згодом команда «TailorsSchool» занурилась в інтерактивний простір презентацій та актуальних кейсів BESUSTAIANBLE! FashionSummit – освітнього заходу від UkrainianFashionWeek, що об’єднує провідних експертів сфери Sustainability України та світу. Де TailorsSchoolотримала несподівану можливість розповісти про проєктZeroWasteFashionUA широкі аудиторії.

Наступний показ сталої колекції, створеної за традиційним народним методом безвідходного рою (ZeroWaste), відбувся на відкритому майданчику в межах проведення широкомасштабного Дня знань! Цього разу колекцію учасниць ZeroWasteFashionUA, демонстрували моделі Дитячого продюсерського центру Babyphotostars.

Одним з найважливіших досягнень проєктустала розробка методичного посібника з пошиття п’яти базових речей за методом “нуль відходів” та створення чотирьох відео-майстеркласів для початківців. Усі вони будуть викладені у вільний доступ, і тоді навчитися створювати завжди актуальні речі зможе будь-хто, незалежно від віку та кравецьких навичок.

Днями результати унікальної ініціативи були представлені на щорічній Міжнародній виставці HANDMADE-Expo. Презентація зібрала людей різного віку, але однаково захоплених ідеєю створення сучасних луків на основі споконвічних народних традицій. Усі присутні мали можливість пощупати, розгледіти, а то й приміряти роботи дівчат на себе! Їхні схвальні відгуки вкотре довели, що у проєкту є майбутнє, і навіть більш яскраве, ніж думалось на початку.

З словами Ірини Петренко, у жовтні на дівчат чекає участь у позаконкурсному показі стратегічного партнера проєкту – Міжнародного конкурсу молодих дизайнерів NEWFASHIONZONE. «Запевняюнам буде що показати. Учасниці, які продовжили працювати над створенням власної сталої колекції у стилі «familylook», відшили надзвичайно елегантні та сталі образи для себе та рідних. У людства є шанс, якщо діти стануть амбасадорами прогресивних ідей».