ЗАКОН ПРО РЕФЕРЕНДУМ І ГОЛОСУВАННЯ В ІНТЕРНЕТІ

Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроєкт про всеукраїнський референдум, внесений президентом Володимиром Зеленським, який передбачає можливість електронного голосування.

Перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук пояснив, що закон дійсно пропонує можливість проведення електронного голосування на референдумах, але тільки після того, як для цього з’явиться технічна можливість. Для цього буде проголосований окремий законодавчий акт. А поки цього не станеться, референдуми проходитимуть у звичний спосіб.

Згідно з документом, на референдум може виноситися лише одне питання.

Предметом всеукраїнського референдуму може бути затвердження закону про внесення деяких змін до Конституції (йдеться про загальні засади, вибори і сам референдум, а також правосуддя, загалом 38 статей – ред.), питання загальнодержавного значення, зміна території України та втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

Водночас на референдум не можна виносити питання:

-що суперечать Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини й основоположних свобод;
-що скасовують чи обмежують конституційні права і свободи людини й громадянина та гарантії їх реалізації;
-спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, -створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
-щодо податків, бюджету, амністії;
-віднесені Конституцією й законами до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.

Проєкт закону також розширює коло суб’єктів процесу референдуму, як прихильників, так і опонентів питання всеукраїнського референдуму. Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації.

Крім того, законопроєкт визначає можливість запровадження електронних процедур під час організації та проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань. Всеукраїнський референдум щодо затвердження змін до Конституції призначається президентом, стосовно зміни території України – Верховною Радою.

Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошується указом президента (на вимогу не менш як 3 мільйонів громадян України, які мають право голосу, з не менш як 2/3 областей). Питання всеукраїнського референдуму повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень, і відповідь на нього має бути “так” або “ні”.

Всеукраїнський референдум не може призначатися чи проводитися у разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного чи надзвичайного стану.
Контроль щодо відповідності Конституції питання всеукраїнського референдуму здійснює Конституційний суд.