“З ПРИДНІСТРОВ’Я НЕОБХІДНО ВИВЕСТИ РОСІЙСЬКІ ВІЙСЬКА”, – ПРО ЩО ЗАЯВА САНДУ?

Президент Молдови Мая Санду виступила з ініціативою реформування місії миротворців у Придністров’ї у цивільну. Санду наголосила, що нині у Придністров'ї розташована оперативна група російських військ і миротворці.

Відповідно до угоди, між Росією і Молдовою від 1992 року розташована місія миротворців. «Але, так як давно немає небезпеки військових дій, цю місію потрібно зробити цивільною під егідою ОБСЄ».

Але жодної двосторонньої угоди про розташування оперативної групи російських військ немає. І їх потрібно вивести з території Молдови. Санду наголосила, що буде домагатися від Росії виведення військ і вивезення російської зброї.

Така ініціатива президента Молдови вже викликала критику з боку російського керівництва. Зокрема, прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков  заявив, що пропозиції Маї Санду можуть призвести до дестабілізації ситуації у Придністров’ї. Він вважає, що не можна порушувати «статус-кво», і не можна допускати будь-яких різких рухів.

«Кий-Інфо» поцікавився у екс-голови Служби розвідки України Миколи Маломужа, про можливість реалізації ініціативи Маї Санду.

«Запропонований президентом Молдови Санду формат миротворчих військ для Росії на даний момент не є прийнятним. Використовуючи присутність власних військ на території Придністров’я, РФ намагається впливати на ситуацію не як посередник, а саме з точки зору військової сили. Тому заміна військового контингенту миротворців на цивільних Росію не влаштовує.

РФ має вигідні позиції, військову присутність та мережу власних спецслужб, їй немає сенсу це втрачати.

З іншого боку існують домовленості, які передбачають саме такий формат миротворчого контингенту. І у разі зміни статусу миротворців, РФ вимагатиме нового переговорного процесу та укладення нових, поза сумнівом, вигідних собі угод. Росія наполягатиме на реалізації і «плану Козака», який передбачає федералізацію Молдови, де Придністров’я і Гагаузія отримають важелі блокування усіх державних рішень.

Росія буде цей процес всіляко затягувати.  Буде ускладнювати переговори, посилаючись на уже існуючі домовленості.

Тому найближчі півроку – рік ініціативи президента Молдови не будуть реалізовані. Тим більше, враховуючи політичні реалії. Мая Санду має чітку проєвропейську позицію, вона не Додон, який підтримує позицію Російської Федерації не лише відносно Молдови, але і щодо Криму та України. Санду не буде проводити російську політику, вона не раз демонструвала антиросійську позицію, а це ще більш віддаляє реалізацію її ініціативи».

Що може зробити Молдова, аби наблизити реалізацію цього сценарію?

«Молдові потрібно продовжувати політику втягнення Придністров’я в свою економічну орбіту. Росія далеко і не може ефективно надавати необхідну економічну підтримку. Економічний формат дав би можливість зблизити позиції і Молдови, і Придністров’я  та зняти політичні протиріччя. Але треба формувати нову модель, з визначенням нового статусу Придністров’я. Такий формат має бути сформований новою адміністрацією президента і уряду, бо там парламентсько-президентська форма правління. Погоджений з представниками Придністров’я з ЄС, Росією, можливо, за участі України і, навіть, США».

Чи підходить Україні такий формат?

«Ситуація з Придністров’ям не повторює українських реалій. Бо там заморожений конфлікт, який триває десятиліття і має напрацьовану модель та лише дипломатичну перспективу.

У нас ще не закрита тема збройного конфлікту і протистояння триває, не зважаючи на перемир’я,  а відтак застосування цивільної місії миротворців неможливе. Нині працює місія ОБСЄ, але вона не гарантує безпеку. Повинна бути перехідна військова місія, яка створить безпеку і покладе край застосуванню сили».

Фото: Укрінформ