Вийшов фільм про День Соборності: як об’єдналися дві частини України (відео)

Сьогодні вийшла третя серія історичного проєкту «10 Днів незалежності» - «День Соборності: як об’єдналися дві частини України»

Про це повідомили у Центрі досліджень визвольного руху.

Фільм розповідає про ще один десяти ключових днів для нашої незалежності – День Соборності, коли східні і західні українці із власної волі обрали бути разом. «Український народ по обидва боки Збруча має бути навіки однині злитий в одне ціле й разом боротися за свою долю», — так згодом написав про цю подію письменник і політик Володимир Винниченко.

22 січня 1919 року українці відзначали першу річницю незалежності. І готували ще одну урочистість — проголошення об’єднання УНР та ЗУНР.

Організовував дійство корифей українського театру, актор Микола Садовський. І як справжній шоу-мен з’явився на свято так, що одразу ж привернув увагу всіх. До Софійського майдану по вулиці Фундуклеївській (тепер це Богдана Хмельницького) він піднімався верхи. «Старогетьманський стрій, яскраво гаптований золотом, на голові пишна мазепинка з гордими страусовими перами, крива шабля при боці. Ну, гетьман тобі та й годі» — захоплено писали про нього газети.

Про те, як готувалося не лише свято, але й політичне об‘єднання двох українських держав в єдину — у новій серії проєкту «Десять днів незалежності», — написав автор і ведучий проєкту Володимир В’ятрович у Фейсбук.

Оголошена в 1919 соборність стала одним із наріжних каменів українського визвольного руху у минулому столітті та відновлення незалежності у 1991.

Як попри століття залежностей і турбулентність повоєнної Європи об’єдналися Схід і Захід України — дивіться у третій серії проєкту «10 Днів незалежності України»Першу серію проєкту «Четвертий Універсал — перша українська незалежність» можна переглянути тут.
Другу серію проєкту «Листопадовий зрив: як одна ніч змінила історію українського Львова» можна подивитися тут.
Довідково. Проєкт «10 Днів незалежності України» реалізовано Центром досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.

Команда проєкту: Володимир В’ятрович — автор та ведучий, Андрій Сайчук — сценарист, Леся Вакулюк — сценаристка, Яків Любчич — режисер, Михайло Смуток — виконавчий продюсер, Олександр Попенко — оператор, Костянтин Пузанкін — дизайнер, Олександр Климань — звукорежисер та композитор, Юлія Білоус та Катерина Бєслік — стиль, Кіра Лєтова та Олександра Корченкова — грим, Тетяна Колісник — редакторка соціальних мереж, Володимир Бірчак та Олеся Ісаюк — наукові консультанти, Микола Попелуха — редактор архіву, Ігор Малахов — режисер архіву, Ярина Ясиневич — продюсерка, Лідія Тополевська — фінансистка, Анна Олійник — директорка, Дмитро Гузій — юридична підтримка.