«Власність Збройних Сил України»: НЕДОРОГО!

Пам’ятаєте вислів президента Російської Федерації Путіна «зайдите в любой постсоветский военторг, там сейчас можно купить все что угодно». Як з’ясувалось, в українських реаліях ця, здавалося б, маразматична фраза надто наближена до правди.

І якщо танки, які обстрілюють мирні українські міста на Сході у російському воєнторгу не купити, то головні убори українських військовиків із маркуванням «власність збройних сил України» у вітчизняних магазинах придбати надзвичайно легко.

Все почалось із буденного замовлення на одному з сайтів, що пропонує розмаїття військового спорядження. Ми бажали придбати польовий кашкет-мазепинку. А після його отримання розпочали власне розслідування, яке вивело нас не лише на сумнівні закупівлі у Міністерстві оборони, а й на неправомірну діяльність невеличкого підприємства «Спец Хаус».

30 червня 2015 року між Міноборони України та ТОВ «Спец Хаус» було укладено 8 договорів на постачання польових кашкетів. Дивним видається вже те, що відомості про ці закупівлі не відображаються в системі «Prozorro». І якщо їхню відсутність можна списати на пілотний режим роботи цієї системи у 2015 році (Закон «Про публічні закупівлі» почав діяти лише з 1 квітня 2016 року), то неповна інформація про поставки замовленого товару, щонайменше дивують.

З восьми укладених договорів, поставки кашкетів відбулись лише за двома. Але з’ясувалося, що навіть вони були виконані у неповному обсязі. 17 серпня 2015 року, до військової частини у Харкові, завезли 2000 кашкетів-мазепинок із 15 000 замовлених.

Тобто Договір № 286/3/15/297 був виконаний на 13,3%. До речі, запам’ятайте три останні цифри договору, адже вони ще нагадають про себе.

Тим часом, навіть після саботажу з поставками за першим договором, до військової частини у Києві 16 вересня та 21 жовтня було поставлено по 3000 тих же кашкетів. Хоч на цей раз їх мало бути 15 250 одиниць. У всіх документах фігурує прізвище керівника підприємства Людмили Антонівни Коваль. Ми намагались зв’язатись із нею, аби надати слово керівництву ТОВ «Спец-Хаус», однак, за усіма вказаними телефонними номерами на дзвінки ніхто не відповідав. Що знову ж таки дивно для функціонуючого підприємства.

Та цікавішим видається не сам факт відсутності поставок, а те, що ці недопоставлені для Міноборони кашкети знаходяться у вільному продажу!

Після отриманої за допомогою сайту мазепинки, не полишала думка – це прикра випадковість чи все ж таки хтось дійсно розпродує кашкети, які повинні знаходитись на балансі збройних сил України? Для цього ми розшукали магазин, у продажу якого є головні убори виробництва ТОВ «Спец Хаус». Потрібно зазначити, що знаходиться він на території інституту металофізики імені Курдюмова, на околиці Києва. Жодних вивісок чи рекламних бордів про наявність магазину немає. Тому було вирішено відвідати торгову точку під виглядом пересічних покупців, з проходженням паспортного контролю на прохідній інституту, й фільмуючи усе на приховану камеру.

Товар із маркуванням “Власність збройних сил України” продають у роздріб! Грубо порушуючи законодавство України навіть тим, що не видають чек про здійснення покупки. Чому так відбувається? Відповідь на це запитання досить банальна – фінансова вигода.

Згідно із договором, який ми отримали у відповідб на запит від Міністерства оборони України, вартість одного кашкету становить 34 грн. 15 коп., а в роздрібній торгівлі ми його придбали за 70 грн. Більше того, кашкет замовлений нами на сайті коштував взагалі 95 грн., тобто, як мінімум, вдвічі дорожче.

І ось тут ми просимо Вас пригадати три останні цифри договору поставок. Кашкет-мазепинка, який ми придбали безпосередньо у магазині, маркований саме цим номером.

Найімовірніше, схема виглядає наступним чином: ТОВ «Спец-Хаус» виробляє продукцію на замовлення Міністерства оборони. Після того як продукція вироблена, її частина постачається замовнику, а інша розпродується за завищеною ціною, на чому збагачується виробник. Робиться це ще й тому, що ресурси, які були витрачені товариством для виготовлення цих кашкетів, жодним чином не компенсуються державою – «немає акту приймання товару – немає грошей». А чи працюватиме бізнесмен собі в збиток – питання риторичне.

Однак на цьому підприємство пані Коваль не зупинилось. Кашкет придбаний нами в інтернет-магазині маркований іншим Договором №286/3/15/304. Згідно із копіями документів, отриманими від Міноборони, поставки за цим договором взагалі не відбувались. Тобто, навіть якщо ми припустимо, що кашкет придбаний у магазині – це один з головних уборів, які забракували військові, то як пояснити, що у вільному продажу знаходиться мазепинка, постачання якої взагалі не відбувалось? Очевидним є те, що підприємство вирішило збути військове спорядження за привабливішою ціною.

Зрештою, можна довго сперечатись чи порядно продавати браковані військові кашкети, виправдовуючи це тим, що бізнесу в Україні складно виживати. Однак, продаж товару із чітким надписом «Власність збройних сил України. Не для продажу» вводить покупця в оману та є порушенням ст..15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції». Ну, а наліпки на самих кашкетах, наклеєні одна на одну, із різним типом та класом, свідчить про невизначеність з якого саме матеріалу вироблявся товар.

За даними YouControl протягом 2016-2017 років було відкрито 8 виконавчих проваджень про стягнення заборгованості за договорами. До речі, стягувачем у всіх провадженням виступає Міноборони, що може свідчити про виявлені помилки у діяльності відомства. Ми жодним чином не виправдовуємо чиновників, що є відповідальними за закупівлі у Міністерстві оборони. Саме вони повинні слідкувати за репутацією підприємства у якого замовляють товар, та передбачати можливий зрив поставок. Адже саме у 2015 році, питання обмундирування української армії було одним із найболючіших.

Тож ТОВ «Спец-Хаус» та його керівництву в обличчі пані Коваль, доведеться зіштовхнутись не лише із репутаційними та фінансовими втратами, внаслідок неналежного виконання Постачальником своїх зобов’язань (умови отриманого нами зразка договору доволі жорсткі у таких випадках), а ще й відповісти за порушення антимонопольного законодавства.

Юридичний відділ ГО «Центр медіарозслідувань «Булава» звернувся із відповідною заявою до Антимонопольного комітету. Адресував листи і Міністерству оборони у яких поцікавився, чому в електронних системах про закупівлі немає жодної згадки про проведені та виграні ТОВ «Спец Хаус» тендери на поставку польових кашкетів.

Ми звертаємось до керівництва ТОВ «Спец Хаус»: адже готові надати Вам можливість висловити свою точку зору та повідомити про деталі цієї справи – зв’яжіться з нами будь-яким зручним для Вас способом.

Про те, чи вдалось нам поспілкуватись із представниками «Спец Хаусу» та про результати перевірок за нашими заявами читайте вже у другій частині розслідування.