Він умів так жити, що навіть його смерть пішла на користь Україні

Спогад про Героя Небесної Сотні Сашка Капіноса

Бачиш, він умів так жити, що навіть його смерть пішла на користь Україні“, – ці слова сказав мені наш спільний друг на цвинтарі 10-го березня, коли ми приїхали відвідати Сашка в день його народження. Наш Сашко Капінос загинув 19-го лютого 2014 року.

Вперше виношу цю фразу на загал. Тоді я обурився, коли почув ці слова, але нічого не зміг відповісти, кремезний товариш, один з близьких друзів Сашка, обернувся і швидко пішов за межі цвинтаря, обертаючись я помітив на його щоці сльозу, він собі ніколи такого не дозволяв…

2014-го ми зібрали спогади про нашого Сашка, відео є на youtube

Останні роки я не знаходжу слів щоб написати про Сашка, та його смерть, навіть після того, як відвідав могилу та батьків влітку цього року. Занадто вже я не сприймаю того, що сталось. Такі люди мають жити і створювати Україну.

Оленка Котляр: “Думки просяться на папір. Поки пишу, багато перетворюється на сльози. Хочу написати і не знаю, чи писати. Бо особисте й дуже болюче. Хоч минуло 7 років. Чомусь 18 найболючіше з трьох лютневих днів, хоча смерть настала 19-го. З 20 я мало що чітко пам’ятаю. Ми довго з татом і братом чекали на вул.Петра Запорожця на завершення експертизи, щоб забрати Сашка, а потім довго їхали Додому. І сиділи весь шлях біля Сашка. Я почала читати вірш Симоненка “Суперники”, який читав мені Сашко із нашої книги. Але не змогла до кінця. Через сльози і спазм в горлі. Підхопив та продовжив Сергій, брат. Пам’ятаю дзвінки, щоб ми не їхали через Майдан, бо там розстріли. Про те, що відбувалося 20 на Майдані, я усвідомила вже за кілька днів. Цю нашу книгу і ще Сашкову вишивану сорочку я вхопила, щоб взяти в лікарню, коли пізно ввечері 18 отримала дзвінок про те, що Сашко поранений. Книгу Симоненка і вишивану сорочку. І мені найбільше в світі в ті миті хотілося сказати Йому, коли побачу, що мені б дуже хотілося, аби ми назвали нашу першу донечку Яринкою. Такою б була моя відповідь на Сашкове “Я б дуже хотів мати тебе за дружину”, бо тоді я не відповіла, а попросила повторити це ще раз згодом. В БСП був хаос і ніхто не міг відповісти, де Сашко. Та перед тим, як їхати туди, я таки додзвонилася і мені підтвердили, що Сашка привезли з пораненням голови. Бо спочатку я припустила, що це може бути неправдивий дзвінок. Волонтерці, здається, Лариса, котра забирала перед операцією його речі й телефон, Сашко з посмішкою сказав, що ми переможемо і все буде добре. Оце Його тверде “все буде добре” завжди звучало з такою впевненістю, що сумнівів не виникало. Вночі я говорила з лікарем, котрий прооперував Сашка. Сказала, що я його майбутня дружина. До Сашка не можна було, бо в реанімації. Вранці 19 Сашко прийшов до тями, випив водички. Лікар сказав, що приходила дружина. А Сашко посміхнувся і зауважив, що майбутня дружина. Аби я знала, що це останні дві години, коли я можу сказати Сашкові це сама, хіба б послухала лікаря, який казав, що не можна в реанімацію….В Дунаєві, вдома в Сашка, я ніяк не могла наважитися підійти до мами і сказати хто я. Бо це мав зробити Сашко. Так було і уві сні десь в січні…”

Реальність така, що ми мусимо говорити про Героїв Небесної Сотні, наскільки б боляче не було пригадувати ті дні й визнавати, що цих людей вже немає поряд.

Сашко Капінос був інтелектуалом, начитаною в різних сферах людиною, організатор не лише культурних процесів навколо себе, а й той, хто за короткий час створив бізнес для себе і своєї родини. Це людина, яка могла воювати проти заможного регіонала в себе на Кременеччині і, водночас, з легкістю приїхати до Вінниці (як він казав на свою маленьку Батьківщину) на наш протест супроти діяльності влади, на той час в особі Володимира Гройсмана.

Настільки самодостатніх та щирих людей я не знав раніше і не знаю досі. Після смерті Сашка вкотре повторюю: я пишаюсь з того, що знав справжнього Українця.

Перед останньою поїздкою на Майдан Сашко мені зателефонував і запитав: “Михайле, як думаєш, що станеться, якщо мене не стане?”. Я якось незграбно почав його відмовляти, що так не повинно бути, він має жити, але він відповів занадто ствердно – “Нічого не станеться. Ми просто маємо виграти цю битву.”

Сашко, ти з побратимами виграв ту битву! «Коли я впаду, мою кров вип’є рідна земля, щоб виростити з неї траву для коня того, хто стане на моє місце», – твій улюблений вислів з “Холодного Яру”. Твій відхід, друже, це втрата для України, однак ти був правий – з’явились нові борці. Україна була, є і буде, ти про це мріяв. І я вірю, що ти радієш Україні, поділяєш наші мирські радощі, ти поруч з нами хоч і на небі.

Михайло Рюхов, головний редактор Кий-інфо