Верховний представник ЄС Жозеп Боррель: “Досить говорити про Росію – пора говорити з Росією”

Кий-інфо з посиланням на Латвійський сайт DELFI публікує україномовний переклад опублікованої колонки Верховного представника ЄС Жозепа Барреля

Наприкінці тижня я їду в Москву. Останній раз Верховний представник ЄС відвідував Росію чотири роки тому.

Основна мета мого візиту – обговорення питань, що викликають у нас стурбованість з приводу місця і ролі Росії в Європі та її міжнародної діяльності в цілому.

Протягом останнього десятиліття відносини між ЄС і Росією постійно погіршувалися; особливо підірвала взаємна довіра незаконна анексія Росією Криму та Севастополя в 2014 році. Сьогодні ми за великим рахунком сприймаємо один одного швидше як суперників і конкурентів, ніж як партнерів.

Між нами існують серйозні розбіжності з приводу конфліктів в країнах, розташованих в безпосередній близькості від нас, від України до Білорусі, Лівії та Сирії, а також в питаннях прав людини і основних свобод. Отруєння Олексія Навального, його арешт і подальше засудження, а також арешти тисяч демонстрантів в останні дні – хворобливі симптоми скорочення простору для опозиції, громадянського суспільства і незалежної думки в країні. Здійснені Росією в останні роки дії не відповідають її зобов’язанням ні як члена Ради Європи, ні як країни-учасниці ОБСЄ. А адже саме ці інститути – стовпи співпраці, миру і безпеки в Європі.

Нам потрібна відкрита розмова з Росією про стан наших відносин. Сенс дипломатії в тому і полягає, щоб взаємодіяти, передавати повідомлення, намагатися знайти спільну мову. У складних ситуаціях дипломатія необхідна. Наші канали спілкування завжди повинні залишатися відкритими. Але до сих пір ми більше говоримо один про одного – навіть не чуючи один одного, – ніж один з одним. А це тільки підживлює взаємну недовіру і мало допомагає вирішити поставлені перед нами завдання.

Проблемні моменти повинні бути чітко озвучені. Однак при цьому необхідно і визнавати наш тісний взаємозв’язок з нашим найбільшим сусідом, причому не тільки історичний та географічний. Європейський Союз як і раніше найбільший торговий партнер і джерело прямих іноземних інвестицій для Росії. Російські студенти – найбільша група зовнішніх одержувачів стипендій за програмою університетських обмінів Erasmus +; росіянам видається більше шенгенських віз, ніж представникам інших країн. І наші зв’язки як і раніше важливі для обох сторін.

Тому необхідно керуватися багатоаспектним підходом в основних принципах відносин з Росією, вироблених ЄС. Саме на них я буду орієнтуватися в ході своєї поїздки в Москву. Вони, зокрема, передбачають вибіркову взаємодію в сферах, що представляють інтерес для ЄС, а також взаємодію з російським громадянським суспільством і його підтримку. Ця діяльність не вкладається в формат відеоконференцій.

Незважаючи на все вищесказане, є питання, які ми можемо вирішувати разом, причому результативно. Кращий тому приклад – Спільний всеосяжний план дій, або “іранська ядерна угода”, як і раніше представляє собою один з наріжних каменів світової системи нерозповсюдження ядерної зброї. Поглиблене взаєморозуміння і спільна робота ЄС і Росії сприяли б вирішенню багатьох регіональних криз.

Глобальні виклики нашого часу – починаючи з пандемії COVID-19 – вимагають глобальних рішень. Співпраці, прозорості та обміну інформацією нам потрібно більше, а не менше. Необхідно боротися з дезінформацією, особливо небезпечної в пандемію через погрози, які вона створює для життя людей. Помічено, що подібного роду діяльність здійснюється і з Росії. Ми хочемо тісніше взаємодіяти з Росією за кліматичними питань. Ми розраховуємо на її прихильність успіху Конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату в Глазго (COP-26). Досягти процвітання, зберігши при цьому планету, можна тільки реалізувавши можливості чесних і справедливих екологічних перетворень.

І нарешті, необхідно розібратися з новими загрозами і можливостями, що виникають в цифровій сфері і кіберпросторі. За останній час ми стали свідками численних кібератак, що стали проявами нових форматів протистояння. ЄС зі свого боку чітко дотримується свого наміру вирішувати міжнародні суперечки в кіберпросторі мирними способами. Але це не означає, що ми не будемо реагувати. Нам вже траплялося вводити санкції проти осіб, які ведуть шкідливу діяльність, і за потреби ми зробимо це знову.

Відповідно до Гельсінського заключеного акту стабільність в Європі повинна будуватися на співробітництві, дотриманні територіальної цілісності та національного суверенітету, а також прав і основних свобод людини. Участь в діалозі не означає, що ми будемо діяти, як ніби нічого не сталося, однак необхідно знаходити точки порозуміння, щоб поступово відновлювати довіру один до одного.

Я проінформую лідерів ЄС про підсумки свого візиту в ході майбутнього стратегічного обговорення відносин ЄС і Росії. Воно необхідне для забезпечення чіткості позиції і єдності в нашій взаємодії з Росією.

У 1990-х ми мріяли про нову Європу, де все вирішують світові проблеми спільно. На жаль, в 2021 році ми не бачимо цього в реальності. Тим не менш, ми повинні і далі черпати натхнення в цих мріях, не залишаючи спроб їх здійснити.