Вчені вивели на орбіту найпотужніший в світі телескоп «Джеймс Вебб»

На Різдво, 25 грудня, відбувся успішний запуск орбітальної інфрачервоної обсерваторії «Джеймс Вебб», будувати яку почали 25 років тому. «Вебб» значно більший, складніший і потужніший за космічний телескоп «Хаббл», який вивчає небеса з навколоземної орбіти понад 30 років. Ще одна ключова різниця між «Хабблом» та «Уеббом» у тому, що старий телескоп був розроблений для обслуговування астронавтами, що виходять у відкритий космос: його 5 разів ремонтували та модернізували. Але «Вебб» буде надто далеко і люди не зможуть до нього дістатися.

На Різдво, 25 грудня, відбувся успішний запуск орбітальної інфрачервоної обсерваторії «Джеймс Вебб», будувати яку почали 25 років тому. У космос зі стартового комплексу Arianespace ELA-3 на Європейському космодромі, розташованому неподалік Куру, Французька Гвіана, космічний телескоп вивела ракета-носій Ariane 5.

О 14:47 (за київським часом) телескоп успішно відокремився від другого ступеня ракети-носія Ariane 5 і розгорнув сонячні панелі.

Працювати «Джеймс Вебб» почне майже через 6 місяців після запуску. За цей час апарат охолоне до робочих температур, відкалібрує свої дзеркала та інструменти.

Телескоп має розгорнути сонячні батареї, сонцезахисний екран і дзеркало, а потім здійснити 30-денну подорож довжиною в 1,6 млн км від нашої планети в напрямку Марса – до другої точки Лагранжа (L2).

Якщо все піде за планом, прилади «Вебба» працюватимуть за нормальної температури близько -225 градусів. А на гарячому боці телескопа, де розташовані сонячні панелі, антена зв’язку та інше ненаукове обладнання, буде близько +88 градусів.

«Вебб» значно більший, складніший і потужніший за космічний телескоп «Хаббл», який вивчає небеса з навколоземної орбіти понад 30 років. Ще одна ключова різниця між «Хабблом» та «Уеббом» у тому, що старий телескоп був розроблений для обслуговування астронавтами, що виходять у відкритий космос: його 5 разів ремонтували та модернізували в період з 1993 по 2009 роки. Але «Вебб» буде надто далеко і люди не зможуть до нього дістатися.

Грандіозний телескоп названий на честь іншого керівника NASA Джеймса Вебба, який очолював агентство у 1961-1968 роках, під час реалізації програми «Аполлон».
Обсерваторію розробляли з 1996 року та планували запустити у космос між 2007 та 2011 роками. Але його відкладали багато разів через різні технологічні труднощі та перевитрати коштів.
Складання орбітального телескопа закінчено в середині 2019 року, а загальна вартість будівництва та введення в експлуатацію коштувала 10 млрд доларів. Термін роботи телескопа складе не менше 5 років, а запасу хладагенту вистачить приблизно на 10 років.