Вакцинація від ковіду. Вчені спростували міф, що вона викликає безпліддя

Ці чутки не нові, але поширені впродовж довгого часу : вакцини проти Covid-19 викликають безпліддя - і у чоловіків, і у жінок. Чи обґрунтована ця стурбованість? І наскільки сам вірус небезпечний для репродуктивного здоров'я?

“Вакцинація проти вірусу SARS-CoV-2 робить вас безплідним!” Це і подібні алармістські заяви циркулюють в соцмережах впродовж кількох місяців.

Спочатку стверджувалося, що жінки, зокрема, повинні побоюватися за свої репродуктивні можливості, чому навіть давалося біологічне пояснення: антитіла, що утворилися в результаті дії вакцини, можуть не тільки знищити коронавірус, а й завдають удару по білку, який бере участь в утворенні плаценти в матці .

Все виглядає наступним чином: мРНК-вакцини від BioNTech / Pfizer і Moderna в формі мРНК містять “будівельний план” для поверхневого білка коронавірусу, так званого спайкового білка. У процесі дії вакцини деякі клітини в організмі виробляють цей білок, викликаючи імунну відповідь, який призводить до утворення антитіл проти даного конкретного вірусного білка.

“З точки зору дослідження плаценти і репродуктивної медицини ці твердження, які зараз широко поширені, абсолютно безпідставні”, – наголошують лікарі і рекомендують жінкам пройти вакцинацію.

Страхи чоловіків:

Але не тільки жінок турбують необґрунтовані висновки і помилкові заяви з цього приводу. Новини про негативний вплив щеплень на чоловічу фертильність також активно поширюються в соцмережах. Однак результати одного з досліджень, проведеного в США, свідчать про інше: вчені вивчили сперму 45 чоловіків до і після вакцинації мРНК-вакциною і не змогли знайти жодного негативного впливу вакцинації на репродуктивні здібності чоловіків. “Ми не змогли знайти ні у одного з обстежених чоловіків того, щоб вакцинація зробила будь-який вплив на якість сперми”, – говорить Даніель Нассау, уролог і один з авторів дослідження. Він упевнений, що більша кількість випробовуваних не змінило б результат.

Водночас Ранджит Рамас, професор урології з Університету Маямі, який брав участь в дослідженні разом з Нассау, згадує про ризик зараження Covid-19 в статті, яка опублікована в The Conversation. Інфекція небезпечніше вакцинації “Щеплення від ковіду не є причиною еректильної дисфункції або безпліддя, – пише Рамас. – Насправді SARS-CoV-2 – вірус, що викликає Covid-19, – створює небезпеку отримати обидва захворювання”. Уролог і його команда змогли в ході попереднього дослідження виявити вірус в тканині яєчок людей, які померли від Covid-19. За словами Рамас, вірус може не тільки порушити вироблення сперми і фертильність, але і привести до еректильної дисфункції.


Однак ці результати не є зовсім вже несподіваними, продовжує Рамас. Інші віруси, такі як епідемічний паротит або вірус Зіка, також можуть викликати запалення яєчок і погіршувати фертильність. “Чим важче інфекція, тим вище ризик безпліддя і еректильної дисфункції. Я можу тільки порадити кожному чоловікові зробити щеплення“, – сказав Нассау.

Джерело: Deutsche Welle