[:ru]В Украине введены европейские требования к производству шоколада[:ua]В Україні введені європейські вимоги до виробництва шоколаду[:]

Тепер у виробі має бути щонайменше 20% какао-олії. Інакше продукт не може називатися шоколадом.

[:ru]

С 1 января для украинских производителей начали действовать европейские требования по производству шоколада. Об изменениях сообщает представительство ЕС в Украине на официальной странице Facebook. Ожидается, что эти нововведения в дальнейшем улучшат качество сладкого продукта и сделают производство более безопасным.

В изменениях четко указано минимальное количество какао-масла и какао-продуктов. Теперь в обычном шоколаде доля какао должна составлять 35%, в молочном шоколаде – 25%, а в белом – 20%. Производители должны будут добавлять в молочный и белый шоколад минимум 14% молочных продуктов. Также новые стандарты запрещают использовать некоторые составляющие. Среди запрещенных  – ароматизаторы, имитирующие запах и вкус какао или молока.

Европейские требования обязательны для выполнения. Шоколад и шоколадные конфеты, не соответствующие нормам, не смогут называться шоколадом. Национальные стандарты Украины. которые использовались ранее, существовали скорее в качестве рекомендаций.

[:ua]

З 1 січня для українських виробників почали діяти європейські вимоги щодо виробництва шоколаду. Про зміни повідомляє представництво ЄС в Україні на офіційній сторінці Facebook. Очікується, що  нововведення у подальшому покращать якість солодкого продукту та зроблять виробництво безпечнішим.

У змінах чітко вказана мінімальна кількість какао-олії та какао-продуктів. Тепер у звичайному шоколаді частка какао має становити 35%, у молочному шоколаді – 25%, а у білому – 20%. Виробники муситимуть додавати до молочного та білого шоколаду мінімум 14% молочних продуктів. Також нові стандарти забороняють використовувати деякі складові. Серед заборонених – ароматизатори, які імітують аромат та смак какао або молока.

Європейські вимоги є обов’язками для виконання. Шоколад та шоколадні цукерки, що не відповідають нормам, не матимуть права називатися шоколадом. Національні стандарти України, які використовувалися раніше, існували скоріше у якості рекомендацій.

[:]