В Угорщині придумали, як обійти український закон про освіту

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його країна зможе забезпечити навчання угорською на Закарпатті через приватні заклади освіти.

За його словами національна місія Угорщини – знайти і зберегти всі закордонні угорські громади. “Наше завдання – домогтися, щоб вони процвітали на землі, де народилися; могли навчатися угорською мовою і могли жити як угорці,” – сказав Орбан.

Український закон «Про освіту» набув чинності 28 вересня. Петро Порошенко закликав Міністерство закордонних справ та Міністерство освіти України провести необхідні консультації з європейськими партнерами, у тому числі з Радою Європи. Президент заявив, що мовна стаття закону «Про освіту» відповідає європейським практикам.

Між тим норма закону, що передбачає викладення предметів переважно українською, викликала критику очільників країн не лише Угорщини, де уряд та опозиція виступили єдиним фронтом, а й Румунії, Болгарії, Греції, Польщі,Росії та Молдови.

Але у Києві переконані, що висновок Венеційської комісії Ради Європи, куди мовний закон відправили на розгляд, буде на користь України. Міністр освіти України Лілія Гриневич наголошує – закон не позбавить меншин права на освіту рідними мовами. Проте додає, що представники меншин в Україні повинні вільно володіти українською, щоб досягти успіху в Україні.

Тим часом депутат Європарламенту від ФІДЕС Дьєрдь Шепфлін, виступаючи 29 вересня у Будапешті, висловив занепокоєння тим фактом, що оскільки Україна не є членом ЄС і навряд чи набуде членства найближчим часом, новий закон України «Про освіту» не можна розглядати як питання компетенції Європейського союзу.