[:ua]В космос запустили перший супутник, який буде прибирати космічне сміття[:]

З МКС запустили перший космічний корабель, призначений для очищення навколоземної орбіти від сміття. Апарат оснащений гарпуном і сіткою, й буде збирати уламки розміром до 10 см.

[:ua]

Космічне сміття хоч і має в середньому невеликий розмір, але є серйозною загрозою для апаратів, що працюють на орбіті. Все через те, що при зіткненні на таких швидкостях навіть маленькі уламки можуть принести масштабні проблеми. За оцінками фахівців, кількість подібних решток на орбіті становіть приблизно 8 тис. тонн, а ефективного способу боротися з цією проблемою все ще немає.

Тому в надії вирішити це питання інженери з британської компанії SSTL і спеціалісти з декількох інших європейських країн і Південної Африки розробили експериментальний супутник RemoveDebris. 20 червня апарат вагою в 100 кг успішно запустили на навколоземну орбіту. Для збору сміття RemoveDebris буде використовувати сітку та гарпун, але до роботи приступить лише тоді, коли вчені перевірять і налаштують систему – на це може знадобитися близько двох місяців.

Вже на першому етапі місії в вересні апарат випустить невеликий супутник для дослідження космосу. На другому етапі в грудні RemoveDebris буде шукати уламки для того, щоб їх можна було вивчити, а дані про наближення цих об’єктів відправляти на Землю. На останній фазі RemoveDebris випустить гарпун, який буде ловити сміття з максимальним розміром у 10 см в спеціальну висувну панель. У разі успіху космічний апарат пізніше розгорне вітрило й використає його для того, щоб швидше потрапити у верхні шари атмосфери Землі та згоріти в ній.

«Ми провели багато експериментів, але це буде перший випадок, коли технологію випробують в космосі. На Землі ми не можемо відтворити ситуацію на орбіті на 100%, тому все, що відбудеться під час місії, буде для нас новим досвідом. Ми вперше побачимо, як ці технології працюють в космічному середовищі», – зауваживдиректор космічного центру Суррея Гульєльмо Агліетті.

[:]