Уряд Польщі намагається взяти правосуддя під свій контроль

Міністр юстиції Польщі Збігнєв Зебро отримав безпрецедентні повноваження.

Міністр юстиції Польщі Збігнєв Зебро отримав безпрецедентні повноваження. Тепер критично налаштовані судді опинилися під тиском польської влади.

Вальдемар Журек – суддя, представник Національної ради юстиції. Цей орган спостерігає за незалежністю судової гілки влади. Він один з тих, хто відкрито засуджував політизацію судової системи. Але така сміливість створила багато ризиків для правника, – пише DW.

Зараз до Журека надходять листи з погрозами. Прокуратура начебто дізналася про це з місцевих ЗМІ, хоча суддя не писав жодних заяв. Та замість того, щоб шукати автора погроз, влада почала прослуховувати телефон адвоката без його згоди. Тож Журек переконаний, що такі листи, це лише привід його контролювати.

Побоювання судді підтверджуються , бо саме зараз антикорупційне відомство почало перевіряти його декларації за останні декілька років, – пише видання.  Чиновники посилаються на повідомлення інтернет-порталів, які пишуть про начебто “чималі статки” судді. Конкретних звинувачень, утім, не висувають. Натомість, у самому відомстві запевняють, що перевірка декларації суддів – для них звичайна рутинна робота.

Саме тому опозиційні сили Польщі прогнозують похмурі перспективи правової держави. Уже зараз у Конституційному суді країни переважають провладні судді. Образ цієї установи як незалежної похитнувся.

У липні повідомлялося, що Польський сейм підтримав суперечливий законопроект, що мав на меті посилити вплив Парламенту на суддів. Тепер міністр юстиції має право призначати та звільняти голів апеляційних та окружних судів самостійно. Зміни в системі правосуддя вже засудила польська опозиція, а Євросоюз попередив про можливе введення санкцій проти Варшави.