Умови роботи українських швачок всесвітньо відомих фірм «Zara» та «Adidas» незадовільні – дослідження

Жінки отримують мінімальну зарплатню та працюють понаднормово, А у приміщеннях, де вони знаходяться - небезпечні умови праці.

Нещодавно організація Clean Clothes Campaign опублікувала дослідження про те, що швачки зі Східної Європи, які шиють для міжнародних брендів, заробляють набагато менше, ніж необхідно для нормального існування. Злиденну заробітну плату, згідно дослідження, отримували українські працівниці. З’ясувалося, що українські швачки часто працюють по вихідних, у небезпечних умовах, а їхній робочий день ненормований.

Скільки платять швачкам?

Йдеться про законодавчо встановлену мінімальну зарплатню у 3200 гривень (у досліджені вказується 89 євро). Щоб жити нормально зарплата має буди в 5-6 разів більшою і дорівнювати 438 євро, йдеться у дослідженні. Цієї платні має вистачати на оренду житла, харчування, одяг, транспорт, навчання, лікування, інші важливі потреби, та заощадження на «чорний день».

Як характеризують свою роботу працівниці?

Більшість опитаних скаржаться, що їм не вистачає на елементарні людські потреби. Одна жінка розповіла, що іі сім’я вже кілька років не їла м’ясо через постійну економію, а виживає лише тому що вирощує картоплю в себе на городі. Також працівники скаржилися на «нелюдські умови праці». Влітку у приміщені температура сягає 30ºС, та «занадто високі вимоги до роботи»: на день необхідно встигнути пошити 350 елементів одягу. Щоб виконати норму, деякі швачки проводять на робочому місці 10-12 годин, а інколи навіть затримуються до ранку.

В чому причина ?

У дослідженні зазначається, що Україна та інші східноєвропейські країни для світових брендів – низькооплачуваний рай. Лейбл «виготовлено в Європі» традиційно свідчить про справедливі умови праці, втім українські швачки живуть за межею бідності. Зараз на швейних фабриках офіційно та неофіційно працює близько 220 тисяч українців.

Які бренди шиють в Україні?

На українських фабриках шиють понад 15 західних брендів. Серед них такі гіганти, як Adidas, Hugo Boss, Zara, Marks & Spencer, Next, Tommy Hilfiger та інші. Одяг та взуття виробляють на експорт для інших європейських країн. Найбільше вивозять продукції до Німеччини.

Це проблема не лише України.

У дослідженні згадується Словаччина, де швачкам платять 374 євро на місяць та Угорщина, де зарплатня сягає 295 євро. Нещодавно видання BBC писало про випадок, коли швачки «Zara» у Туреччині пришивали записки до одягу, з проханням видати їм зарплату. Виявилося, що місцеві компанії, які займалися шиттям одягу, не платили працівницям три місяці.