УКРАЇНЦІ ВВАЖАЮТЬ, ЩО ЖУРНАЛІСТИ НАЙКРАЩЕ ЗАХИЩАЮТЬ ЇХНІ ПРАВА

40% українців ніколи не пробували захистити свої права і ще майже стільки пробували захищати, але нічого з цього не вийшло, - йдеться в результатах опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва та Центром прав людини ZMINA.

Понад третина українців ніколи не стикалася з порушенням своїх прав. 16% не можуть дати однозначної відповіді на таке питання. 

Про те, що постійно стикаються з порушенням своїх прав зазначили 9% респондентів. Ще 20% говорять про те, що таке іноді трапляється. Про те, що їхні права порушували раз чи два рази, розповіли 19% громадян.

Найбільш ефективним способом захисту прав людини 23% опитаних вважають звернення до ЗМІ. Ще 21% українців вказав на звернення до суду, а 20% – до Європейського суду з прав людини. Водночас 22% респондентів переконані, що в Україні немає способів захистити свої права.

Про те, що успішно захищають свої права розповіли 20% українців. Приблизно по 40% опитаних зазначили, що ніколи не намагалися їх захистити, або пробували це зробити, однак такі спроби виявилися марними.

Якщо говорити про способи, якими українці намагалися захистити свої права, то 16% зверталися до суду, а 15% – до родичів або шукали потрібні знайомства. Ще 14% респондентів зверталися до місцевих органів влади, а 12% – до поліції. До адвокатів чи системи безоплатної правової допомоги для захисту своїх прав зверталися 11% опитаних.

При цьому 60% громадян переконані, що самосуд є неприпустимим у будь-якому випадку.

Дослідження провели в період з 6 по 19 жовтня за підтримки проекту “Права людини для України”, який впроваджується ПРООН в Україні та фінансується МЗС Данії. Опитування провели в усіх областях України, окрім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Всього опитали 2002 респонденти методом особистого інтерв’ю. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.