Українські поліметали. У чиїх руках галузь і хто нею керує?

Публічне акціонерне товариство Державна акціонерна компанія (далі ДАК) «Українські поліметали» - структура, що існує з 1998 року. Спеціалізується на видобуванні поліметалічних та бурштинових руд, а також виробництві ювелірної продукції. Серед засновників Мінфін, Фонд держмайна та Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Через мільярдні прибутки та можливість «отримати своє», усупереч гучним заявам влади, навколо українських надр досі крутяться олігархи.

З червня 2015 року  керівником Державної акціонерної компанії «Українські поліметали»  – є Костянтин Лісничий. Про нього, як про очільника важливої для країни установи, варто сказати декілька слів. Адже одразу після призначення українські ЗМІ повідали, що він – людина Фірташа. Наведемо цитату: «Керівник Костянтин Лісничий – є засновником компанії “ХІТ ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА”, яка входить до фінансової імперії Дмитра Фірташа і якою керував нинішній очільник  ДП “Укрбурштин” – Юрій Щекін».

Костянтин Лісничий

Дійсно, згідно інформації сайту Мінюсту та аналітичної системи YouControl керівником «ХІТ ЕНЕРДЖИ Україна» був Олег Щекін. Співзасновником компанії є Костянтин Лісничий, який і призначив свого підлеглого Щокина, на посаду керівника «Укрбурштину». Однак нині посадовця змінили на іншого керівника –  Віталія Білоброва. Схоже, що конфлікт інтересів, у справі з призначеннями, помітили у вищих ешелонах влади.

Зауважимо, свого часу, Костянтин Миколайович Лісничий «засвітився» серед помічників нардепів. І не аби кого, а відстороненого голови ДФС  Романа Насірова.

Однак не все можна знайти у мережі Інтернет.  Так, аналізуючи декларацію за 2016 рік ми виявили суттєві невідповідності: Костянтин Лісничий не вказав корпоративні права у ТОВ “КЛІЄНТ – ЗЕТ – ЦЕНТР. УКРАЇНА” (Код ЄДПРОУ – 36303829). Відповідно до відомостей Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Лісничий Костянтин Миколайович є засновником та учасником вказаного господарського товариства з моменту його реєстрації, тобто з 8 грудня 2008 року, та володіє часткою статутного капіталу у розмірі 35%. У грошовому еквіваленті  сума становить 9 471 175,00 гривень. Цікаво і те, що власником 45% вказаного Товариства, а це дорівнює 12 177 225,00 грн, є громадянин Російської Федерації – Нілов Валерій Володимирович.  З цього приводу юридичний відділ Громадської організації «Центр медіа розслідувань «Булава» надіслав заяви до НАЗК та НАБУ.

У чиїх руках видобування?

 ДАК «Українські поліметали» один з засновників важливих підприємств державного рівня, серед яких:

  1. Державне підприємство «Укрбурштин»;
  2. ДП «Український бурштин» Державної акціонерної компанії «Українські поліметали»;
  3. ДП «Кристал»;
  4. ТОВ «АМГ Карпат мінерал».

А також ще декількох підприємств, які наразі перебувають у стані припинення.

Однак найбільший інтерес являють два гіганти державної промисловості, які ніяк не можуть поділити між собою олігархи. Мова йде про Закрите акціонерне товариство «Ірша Ільменіт», що знаходиться у смт Іршанськ,  Хорошівського району, Житомирської області. Саме там розташований гігантський кар’єр з видобутку кольорових руд. А також «Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат», що знаходиться у Дніпровській області, та спеціалізується на видобуванні та збагаченні титанової руди.

Раніше ці два підприємства були у підпорядкуванні ДАК «Українські поліметали», а фактично знаходились «в оренді» олігарха Дмитра Фірташа. Все управління з видобутку та збагачення руд контролювалось «Кримським титаном», що як відомо, є важливою бізнес-одиницею Фірташа.

Контроль за  діяльністю цих двох підприємств нині  здійснює публічне акціонерне товариство «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», більш відома як ОГХК. До речі, під час розслідування ми звернули увагу на її керманича. До персони керівника ОГХК Олександра Гладушка, антикорупційні органи теж мали б ретельно придивитись.

Так, відповідно до даних Єдиного державного реєстру МВС, 9 червня 2017 року, Олександр Володимирович Гладушко набув у власність авто Suzuki VL800 TK7, 2007 року випуску, орієнтовна вартість якого складає 180.000,00 гривень. А 1 листопада 2017 року придбав Toyota Highlander, 2013 року випуску, орієнтовна вартість якої дорівнює 700.000,00 гривень. При цьому ніяк не позначив ці відомості у формах змін до декларації, чим порушив заходи додаткового фінансового контролю. З цього приводу юридичний відділ ГО «Центр медіа розслідувань «Булава» теж надіслав відповідну заяву до НАЗК.

Олександр Гладушко

Невдовзі «Кримський титан» Фірташа був перейменований на Приватне акціонерне товариство «Юкрейніан кемікал продактс», яке через суд вимагало продовжити оренду на правах першочерговості, однак вища інстанція позов відхилила. Про цю перемогу заявляв ще Арсеній Яценюк.

Кар’єр один, користувачів –  двоє…

Однак, чи працюють ці підприємства на користь держави – питання складне. Наразі Закрите акціонерне товариство «Ірша Ільменіт» веде діяльність під новою назвою і кодом ЄДРПОУ і називається: ФІЛІЯ «ІРШАНСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОБ”ЄДНАНА ГІРНИЧО-ХІМІЧНА КОМПАНІЯ». Її фінансові «успіхи» м’яко кажучи – не найкращі. Водночас у тому ж смт. Іршанськ спокійно працює ТОВ «МЕЖИРІЧЕНСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ», що входить до групи DF Дмитра Фірташа.

Фінансові показники цього підприємства, згідно інформації аналітичної системи  YouControl – процвітають.

Скрін із сайту аналітичної системи YouControl

За інформацією, яку нам надали працівники компаній, які не захотіли називати свої імена, ТОВ «Мижеріченський гірничо-збагачувальний комбінат», що входить до групи DF Дмитра Фірташа, за три квартали 2017 року заробив 127 004 486 грн,  а за 2016-й  –  239 233 020 грн.

Така ж ситуація у Дніпрі. Шалений фінансовий успіх має ще одне підприємство Фірташа  – ТОВ «Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат»  зареєстроване 3 вересня 2014-го.  За 3 квартали 2017 року компанія заробила 36 533 508 грн, у 2016-му – 214 951 442 грн.

З огляду на вищенаведене зрозуміло, що ніхто й  нікуди пана Фірташа з його бізнесом не подів, а пафосні  гасла  українських чиновників були не більше, ніж популізмом. Адже хоч підприємства олігарха і були відібрані у нього через суд, вони і досі працюють, тільки під іншими назвами. А «нові» керівники, що очолюють держпідприємства  з видобутку поліметалів, схоже, самі по вуха у корупції. Тож думаємо українцям  не скоро доведеться побачити хоч якийсь прогрес у галузі. А державний бюджет не скоро поповниться прибутками від стратегічних підприємств.

Під час написання матеріалу були використані ресурси: пошукова система YouControl , сайт Міністерства юстиції України, відкритий реєстр публічних діячів України  PEP.org.ua та інші відкриті ресурси.