Україна хоче слідувати за останніми екологічними тенденціями

Вироби з пластику мають згубний вплив на навколишнє середовище. Європейські країни вже почали перехід до життя без пластику і в Україні також планують обмежити його використання.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський презентував концепцію обмеження обігу одноразових виробів із пластику на території України.

Такі вироби забруднюють довкілля, стають причиною загибелі тварин, морських жителів і птахів. А при розкладі на мікропластик можуть навіть потрапляти у їжу для людей. Європейські країни вже почали перехід до життя без пластику.

«Зрозуміло, що пластик – це зручно та дешево. Але людство дійшло до межі та опинилося перед цивілізаційним вибором “він або ми” – 1 до 1. Якщо ми вирішуємо боротися з сучасними викликами для довкілля, то мусимо свідомо та чітко розуміти, що в нас є два шляхи – це регуляція  та формування екологічної свідомості українців. Впевнений, що кожен з нас зможе відмовитися від зайвого одноразового пластику та перейти на користування багаторазовими альтернативами чи eco friendly матеріалами», – зазначив Роман Абрамовський.

Спільно із експертами Проєкту ЄС APENA2, Міністерство довкілля розробило драфт законопроекту про обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання – на основі положень Директиви ЄС 2019 року (2019/904)  про одноразовий пластик.

Документ передбачає, що через рік, після введення його в дію, заборонять виробництво, ввезення на територію України та введення в обіг одноразових пластикових виробів, для яких вже є альтернативи. Зокрема, це:

 1. Соломинки;
 2. Столові прибори (виделки, ложки, ножі, ложки, палички, шпажки, мішалки для напоїв);
 3. Посуд (тарілки, стакани тощо);
 4. Палички для тримання повітряних куль та основа для них;
 5. Гігієнічні ватні палички;
 6. Ємності для їжі та напоїв (наприклад, контейнери);
 7. Кришки від ємностей для напоїв;
 8. Ємності для їжі та напоїв зі вспіненого пінополістиролу. При нагріванні цей матеріал виділяє отруйні канцерогенні речовини, що впливають на респіраторні, репродуктивні та нервові функції людини;
 9. Вироби з оксобіорозкладного пластику. Оксорозкладний пластик містить домішки, що пришвидшують розпад на мікропластик, який  потрапляє в довкілля та воду.

Також пропонується запровадити маркування для деяких виробів, що містять пластик, але поки не попадають під обмеження. Зокрема, для:

 • вологих серветок, у тому числі побутових та для особистого догляду;
 • засобів особистої жіночої гігієни;
 • підгузок;
 • тютюнових виробів із фільтрами.

Таке маркування буде нагадувати споживачам, що така продукція має негативний вплив на середовище.