У Вінниці до Дня Героїв встановили символічний камінь Івану Богуну

Сьогодні, 23 травня, з нагоди Дня Героїв України та 370-річчя героїчної оборони Вінниці козаками і городянами активна громадськість Вінниччини встановила символічний камінь перед колишнім кінотеатром “Росія”, на площі імені Івана Богуна, де буде встановлено майбутній пам’ятник наказному гетьману, Вінницькому-Кальницькому полковнику, військовому та державному діячу України Івану Богуну.

Організатор акції – ініціативна група вінничан з вшанування пам’яті Івана Богуна, – повідомляє kyiinfo з посиланням громадського активіста, історика, депутата Вінницької обласної ради 7-го скликання на Володимира Барцьося.

Камінь – білий пісковик природного походження, виготовлено та встановлено за благодійні пожертви учасників ініціативної групи. На фасадній стороні каменю зображено надпис: “Цей камінь є симолом волі вінничан встановити на цій площі пам’ятник оборонцю нашого краю, Вінницькому полковнику Івану Богуну. Громада м. Вінниці. 23.05.2021” та відтворений герб Івана Богуна з його печатки. На зворотній стороні каменю змальовано традиційні звичаєві символи та орнаменти, які відомі в Україні з часів Трипілля, Черняхівської культури, періоду Русі-України та 19 століття вінницькі традиційні народні елементи, – повідомляють організатори акції.

Камінь встановлено на місці, поблизу площі імені Івана Богуна. Пам’ятник Івану Богуну має бути саме на цій історичній місцевості, що знаходиться біля комплексу “Мури”, в просторі між колишнім кінотеатром “Росія”, вулицями Магістратською, Соборною та центральним мостом через річку Південний Буг, з виглядом на острів Кемпа. Саме тут і відбувалися зазначені вище історичні події у 1651 році. Кращого місця для пам’ятника захиснику Вінниці Івану Богуну годі шукати, – пишуть активісти.

Також організатори нагадують, що з початку 90-х років 20 століття до міських органів самоврядування Вінниці регулярно звертаються мешканці міста і області, Спілки урбаністів, архітекторів, письменників, художників Вінниччини, Громадські ради при Вінницькій обласній раді та облдержадміністрації, Координаційна рада з питань національно-патріотичного виховання при Вінницькій ОДА, численні громадські організації, триває громадянська кампанія за спорудження у Вінниці пам’ятника українському національному герою Івану Богуну.

25 сесія 5 скликання Вінницької міської ради ухвалила ключове рішення від 4 квітня 2008 року №1861 “Про найменування площі в місті Вінниці”, відповідно до якого Вінницька міська рада вирішила: “1. Найменувати перехрестя вулиць Соборна-Свердлова-Першотравнева площею імені Івана Богуна. 2. Управлінню містобудування і архітектури було доручено організувати підготовку документів та клопотань, необхідних для розміщення монумента Івану Богуну загальнодержавного значення”. Пункт другий цього рішення на той час не було виконано до кінця. До сьогодні це питання жодним чином не вирішено.

Саме тому, ініціативна група вінничан вирішила нагадати в такий цивілізований спосіб вінницькій міській владі про їхні зобов’язання перед територіальною громадою м. Вінниці та державою. Важливість і необхідність спорудження монументального пам’ятника полковнику Івану Богуну має всеукраїнське державне значення. Тому, ми – мешканці територіальної громади міста Вінниці та Вінницької області, закликаємо владу більше не зволікати та невідкладно ухвалити рішення про встановлення пам’ятника Вінницькому полковнику Івану Богуну на однойменній площі у м. Вінниця, – запевняють організатори.

Наприкінці зібрання усі присутні ухвалили звернення до вінницького міського голови Сергія Моргунова та депутатів Вінницької міської ради з вимогами: розглянути та ухвалити рішення про встановлення пам’ятника Івану Богуну на місці перед колишнім кінотеатром “Росія” (трикутник земельної ділянки, обмеженої вулицями Соборна, Магістратська та Визволення), згідно попередніх рішень міської ради та численних звернень громадськості, а також гарантувати фіксацію цього рішення в концепції комплексної забудови цієї земельної ділянки, ініціювати проведення спільно з Вінницькою обласною державною адміністрацією конкурсу на визначення кращого проекту майбутнього пам’ятника Івану Богуну згідно вимог чинного законодавства України.

З промовами виступали: громадський діяч, член Історичного клубу “Холодний Яр” Володимир Барцьось; отаман Вінницького козацького полку імені Івана Богуна Володимир Воловодюк; доктор історичних наук, професор Олексій Струкевич, голова Вінницької обласної ради 6 скликаня, майданівець Сергій Свитко; ветеран російсько-української війни Максим Камінський (м.Іллінці); голова ГО “Погребищенська спілка учасників АТО” Павло Сердюк; член ГО “Молода Подільська Січ” Олександр Коваль (м.Гнівань).