У Піщанській ОТГ на Вінниччині селяни успішно переробляють молоко

На ідею наштовхнула збитковість: молоко приймають за мізер, тож утримувати корови стало невигідно.

Жителі села Городище на Вінниччині самоорганізувались і почали переробляти молоко від своїх корів з допомогою дідівських технологій за принципами рівності та поваги. Про це повідомила Вінниця.info.

«Корови були завжди нашими годувальницями і скільки працювати біля них треба, а молоко беруть за безцінь. Тоді й виникла ідея відремонтувати власними силами старе приміщення амбулаторії й організувати там молочарню, де всі, хто має корів міг принести молоко й переробити його у сир, сметану, бринзу чи масло», – розповідає співорганізаторка соціальної молочарні Людмила.

Місцеві власним коштом перетворили напіврозвалену амбулаторію в міні-цех з переробки молока. Приміщення як слід облаштували: провели воду, зробили каналізацію, придбали необхідну техніку, побудували печі. Та, окрім облаштуванням молочарні, селяни пишаються традиційними методами роботи:

«Сметану зібрали, молоко відігріли у печі. Це легко і смачно. Сир виходить жирним, бо ж всю сметану відібрати ложкою нереально. Ми легко реалізуємо свою продукцію. Сироватку люди розбирають свиней годувати, а маслянка – знежирена сметана, що залишається після збивання масла, йде на випічку хліба, на млинці», – розповідають жінки.

Люди на власний розсуд розпоряджаються готовою продукцією та утримують молочарню.

“Усі рішення приймаємо спільно. Рівноправ’я та повага – це наші основні принципи і ми їх не придумали, в нас так жили завжди. Це звичаєві правила, перевірені тисячоліттями. Немає потреби щось придумувати», – каже ще одна співорганізаторка некомерційної молочарні Надія.

За підрахунками селян, завдяки молочарні вартість молока вдалось збільшити в півтора-два рази. Виготовленої продукції ж вистачає і самим наїстись, і родичів нагодувати, а інше – продають.

Городищани Піщанської ОТГ залюбки діляться досвідом успішного втілення некомерційного проєкту і закликають інші громади самоорганізовуватись заради кращого життя.

«Розкажіть про нас, може десь ще люди об’єднаються й зроблять подібний некомерційний проєкт. В селі можна жити нормально, але не треба чекати, що відповідні умови хтось вам створить. Мусимо лише самі на себе розраховувати», – кажуть городищани.

Читайте нас у telegram!

Фото: Вінниця.info