У мережу виклали документи з архіву УПА

До 80-ї річниці створення Української повстанської армії, Центр досліджень визвольного руху опублікував понад 30 оцифрованих документів.

Підписуйтесь на нас у telegram

Центр досліджень визвольного руху опублікувало першу частину оцифрованих документів з архіву повстанців на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

Про це повідомляє Кий-інфо з покликанням на сайт ЦДВР.

Зазначається, що папери знайшли у молочному бідоні та металевій скриньці у Стратинських лісах на Івано-Франківщині у 2019 році. Історики заявляють, що чимало документів адресовані головнокомандувачу УПА Роману Шухевичу

«Нам вдалося встановити номер підпільної пошти “612”. Цей номер належав Головному командиру УПА, а також Голові Бюро Проводу ОУН — Роману Шухевичу. Найбільше конвертів із матеріалами з цього архіву адресувалися саме на цей номер. Враховуючи, що в архіві є різні документи, як хроніки сотень УПА, звіти із теренів, описи боїв тощо, а також, що ці матеріали нахдодили із різних територій, — Львівщина, Тернопільщина, Станіславівщина, Закерзоння. Ми припускаємо, що цей архів комплектувався для використання  Проводом ОУН, а так як в цей час на території Рогатинщини перебував Роман Шухевич, то й матеріали надходили на його адресу», — пояснює Руслан Забілий, к.ін., генеральний директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» і член вченої ради Центру досліджень визвольного руху.

До збірки увійшли:

▶ відомості про сотні «Гайдамаки» та «Орли»;

▶ хроніки сотень  «Гайдамаки», «Чорноморці», «Бурлаки», «Рубачі»;

▶ звіти відділів УПА воєнних округ «Буг» та «Говерля»;

▶ дані про власні та ворожі втрати в людях і майні від переходу фронту;

▶ «Два етапи УПА (Спроба огляду повстання і дій УПА в період німецької окупації)», тощо.

Важливим елементом цього архіву є хроніки сотень «Сірі Вовки» та «Бурлаки» із воєнної округи «Лисоня».

У збірці містяться відомості про формування декількох сотень УПА, вишкільні табори, побут, рейди та інші події з їхнього життя. Окрім цього хроніки доповнені поезіями.

Серед документів є інформація про підвищення у ступенях та нагородження Хрестами бойової заслуги вояків УПА з переліком їхніх псевдо. Також архів містить заклик до селян Прикарпаття саботувати хлібозаготівельну кампанію більшовицької влади.

Центр досліджень визвольного руху — незалежна наукова громадська організація, що вивчає різноманітні аспекти українського визвольного руху в ХХ столітті, політику національної пам’яті та процеси подолання наслідків тоталітарного минулого в країнах колишнього СРСР, Центральної та Східної Європи.