“Стіна Яценюка”: стало відомо, хто отримує мільйони за облаштування кордону

Генеральних підрядників із будівництва «Стіни» Державна прикордонна служба України (ДПСУ) обрала без конкурсних процедур у закритому режимі. У службі не змогла пояснити причини обрання нинішніх підрядників.

За два роки реалізації проекту “Стіна” на кордоні з Росією, ініціатором якого був екс-прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, підрядниками вже освоєно 680 млн гривень. За даними розслідування програми “Наші гроші”, фірми-прокладки отримали значну частину коштів виділених з держбюджету на проект з інженерного облаштування україно-російського кордону.

Над інженерно-технічним облаштуванням кордонів працює 13 генпідрядників. Серед них 2 державних автодори, та 11 – приватних компаній.

Найбільші генпідряди отримали харківські компанії. Компанія «Скорпіон-РП» отримала замовлення майже на 50 млн грн. Власники фірми – два брати Володимир та Павло Левченки. Володимир Левченко зокрема є співвласником мисливської компанії «Сафарі-ХХІ» разом з нардепом від Оппоблоку Дмитром Шенцевим, що знаходиться на території округу де йде облаштування кордону. Сам народний депутат стверджує, що з Левченком не знайомий.

Ще одна харківська фірма «Констракшн груп інтернешенал» отримала від прикордонників замовлення на 58 млн грн. Компанія донедавна належала сину екс-прокура Харківської області й Автономної Республіки Крим Василя Синчука. Зараз фірма записана на бізнес-партнера родини Синчука – Ігоря Моруса.

Серед субпідрядників харківської «Констракшн груп інтернешенал» – житомирське підприємство «РЦ Шляхобудівництва» (Коростень, Житомирської області). «Констракшн» перерахував цій компанії 18 млн грн. Субпідрядник записаний на пенсіонерів (це 72-річний чоловік та 79-річна жінка, місцеві мешканці). Місце юридичної реєстрації фірми – місцевий завод залізобетонних конструкцій. Однак, охорона заводу переконує, що подібна фірма у них на території відсутня.

Розслідування стверджує: гроші на будівництво укріплень розподілені за непрозорою процедурою, а серед отримувачів коштів – фірми-прокладки.

Інший харківський генпідрядник  – фірма “Будцентр Вітязь”. Власник “Вітязю” – Агаверді Аділов. Його син тривалий час був помічником нардепа від Оппоблоку Юрія Павленка.

Наразі “Витязь” – один з найбільших генпідрядників Стіни. За будівництво кордону компанія отримала 65 мільйонів гривен. Крім будування стіни, ця ж фірма фігурує у кримінальних провадженнях по контрабанді цигарок. А зрештою, її взагалі перереєстрували на мешканця російського Магадану.

Серед генпідрядників є і спеціально створена під проект компанія. Влітку 2015 року працівники готелю “Прем`єр палац” Сергій Павловський та Олексій Пегасін зареєстрували просто в квартирі Пегасіна фірму “Каунт-груп” із статутним капіталом – 1 гривня.

Окрім фінансування безпосередньо облаштування кордону, 59,5 млн грн проекту витратили на купівлю бойових бронемашин “Тритон” у заводу “Кузня на Рибальському” Петра Порошенка.

Ще частину коштів направили на ремонт та зведення будівель прикордонної служби. Так, 18 мільйонів гривень отримала компанія “Фаворит”, яка належить родині народного депутата Борислава Розенблата. Закупівлі послуг з ремонту проводили за тендерними процедурами, однак найдешевшу пропозицію (16 мільйонів) відхилили через невідповідність документів.