Стало відомо хто насправді наглядає за ДАБІ

В ЗМІ брати Горові мають лише реноме чи не самих впливових “рєшал”, які здатні владнати будь-яке питання в ДАБІ пов'язане з будівництвом в інтересах великих забудовників.

Центр медіарозслідувань Булава продовжує цикл розслідувань корупційних схем та причетних до них осіб в поки що не реформованій Державній архітектурно-будівельній інспекції України. Цього разу подаємо історію самих втаємничених осіб, які впливають на рішення ДАБІ – братів Олексія та Юрія Горових.

Ходять чутки, що брати Горові поступово заповнюють кабінети ДАБІ усіх рівні довіреними людьми. Зокрема, вони вивезли з Донецька та влаштували свою двоюрідну сестру головним спеціалістом відділу методологічного забезпечення державного контролю та нагляду у будівництві Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Олексій Горовий

Історія раннього становлення братів Горових невідома, але вперше про них заговорили на початку двохтисячних, в зв’язку з поділом київського ринку ритуальних послуг, який брати, нібито, почали контролювали під прикриттям тодішнього заступника мера Леоніда Черновецького Дениса Басса. Джерела стверджують, що протекція Басса братів Горових не є випадковою. Басс та Олексій Горовий є однолітками і знайомі майже з “дитячого садочку”.

Саме тому Олексій Горовий отримав посаду директора ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства “Спеціалізований комбінат підприємств комунально-побутового обслуговування” виконавчого органу Київради. Те, що Олексій Горовий з 2010-2011 рр. був керівником зазначеного підприємства підтверджується і даними аналітичної системи  youcontrol.

За інформацію ЗМІ, в часи Януковича, сфера ритуальних послуг звела і тісно пов’язала Олексія Горового з кримінальним авторитетом Юрієм Іванющенком, більш відомий як “Юра Єнакієвській”. І через нього налагодилися зв’язки з головою ДАБІ Олександром Рибаком, сином одного із засновників “партії регіонів”, спікера парламенту Володимира Рибака.

Олександр Рибак

Такому тісному зближенню сприяло і “донецьке походження” братів Горових. І нині в Донецьку, як повідомляють джерела Центру медіарозслідувань Булава, мешкають їх родичі. Зокрема, рідний брат матері Олексія і Юрія Тетяни Олексіївни Горової Володимир Олексійович Горовий з родиною. Дятько братів був помічником депутата п’ятого скликання від ПР Бевзенка Валерія.

Перебуваючи в тіні вагомих “донецьких” покровителів, брати Горові все глибше занурювалися в корупційні потоки навколо ДАБІ. За інформацією джерел, Олександр Рибак направив Олексія “смотрящім” за ДАБІ в Одеську область. Там доля його звела з Тетяною Плачковою.

Після падіння режиму Януковича, прізвище Горових починає все частіше фігурувати з 2014 року, у різних скандалах і корупційних схемах ДАБІ. Деякі ЗМІ відверто наділяють братів статусом “почесних смотрящих за ДАБІ”.

Утримати цей “статус” Горові змогли завдяки забудовнику Вадиму Столару, який у 2014 році зміцнив свої позиції на будівельному ринку, маючи “правильні зв’язки” із представниками нової влади. Кажуть, що після Революції гідності протекцію Столару забезпечував Ігор Кононенко, який також мав свої інтереси у будівельному бізнесі столиці і був зацікавлений мати вагомих союзників у Київраді.

Показовою щодо міцного вкорінення Горових у сфері діяльності ДАБІ стала ситуація у листопаді 2018 року. Тоді вибухнув конфлікт між прем’єром Гройсманом і президентом Порошенком в контексті корупції у ДАБІ.

Передісторія цього конфлікту наступна: 27 лютого 2014 року Володимир Гройсман став віце-прем’єр-міністром, міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. І тоді, коли російські окупанти загарбували Крим, Гройсман займався працевлаштуванням наближених осіб, яких привіз з Вінниці. Зокрема, за чотири дні до сумновідомий акції окупантів “загальнокримський референдум” Гройсман призначає 12 березня 2014 року свого давнього соратника Максима Мартинюка першим заступником голови ДАБІ, а вже 19 березня – і Головою ДАБІ за розпорядженням КМУ.

Максим Мартинюк

Призначення Мартинюка в ДАБІ не було випадковим, адже ще за часів керування Гройсмана Вінницею, той займав посаду  директора Департаменту архітектури, містобудування та кадастру міськради. Тому чудово розумівся у схемах і центрах впливу навколо ДАБІ.

Вже в березні 15 року Мартинюка призначають на посаду голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Однак, за інформацією журналістів, Мартинюк свого впливу на ДАБІ не втратив. І в червні, за рекомендацією Мартинюка, головою ДАБІ призначено Олексія Кудрявцева.

Згодом Кудрявцев “вибився” з-під контролю і Гройсман захотів його зняти. Все через впровадження Кудрявцевим електронного кабінету забудовника “Прозора ДАБІ”.

Як писав відомий журналіст Юрій Бутусов, – “це призвело до конфлікту  між Мартинюком, Горовими та Кудрявцевим. Горові різко підвищили ціни для великого бізнесу за оформлення документів. Наприклад, для однієї із крупних компаній-інвесторів, який будує цехи переробки в порту Південний, Одеська обласна ДАБІ виставила вимогу – заплатити за оформлення документів на будівництво нового ангару 30 тисяч доларів”.

Чисельні скарги з усіх регіонів дійшли до Порошенка і він доручив генпрокурору розібратися.  Кудрявцев у відповідь на дії Горових звільнив тодішнього очільників ДАБІ Одещини і Херсонщини.

Скандал зачепив багатьох політиків і чиновників, але брати Горові уникли будь-якої відповідальності і не втратили своїх позицій. Навіть всі погрози і викриття Юрія Луценка нічим їм не зашкодили.

Та і не могли зашкодити. Адже, подейкують, що з боку президента, Горових прикривав Кононенко, а з боку прем’єра за них заступався Максим Мартинюк. Бо, як стверджують джерела Центру медіарозслідувань “Булава”, Мартинюк і Олексій Горовий являються кумами.

Утім, при наявності серйозних заступників на кшталт Кононенка і Мартинюка, Горові основну ставку зробили на поглиблення відносини із одіозними забудовником Вадимом Столаром. Стосунки між Столаром і братами Горовими посилював фактор Тетяни Плачкової, яка є не тільки бізнес компаньйоном Столара на будівельному ринку Одеси, а й цивільною дружиною Олексія Горового, від якого має двох дітей. Інформацію про спільних з Горовим дітей Плачкова вказує у своїх деклараціях, але чомусь забуває вписати туди цивільного чоловіка.

Що ж стосується Плачкової й Столара, то бізнесові стосунки між ними настільки глибокі, що одіозний забудовник доклав максимум зусиль, аби привести Плачкову до парламенту за своєю квотою у фракцію “ОПЗЖ”.

Плачкова Тетяна

Плачкова відома не тільки своїми інтересами у будівельній сфері, а й проросійською позицію, зокрема у березні 2020 року разом з Медведчуком гайнула у  Москву, де проводила зустрічі з посіпаками Путіна. А у січні 2021 створила парламентське міжфракційне об’єднання “За українську Бессарабію”, яке, начебто, націлене на роботу в інтересах жителів Бессарабії, хоча експерти вважають, що практичною метою об’єднання Плачкової є підігрівання сепаратистських тенденцій у Південному регіоні України. Наразі Плачкова внесена у базу сайту “Миротворець”, як “посібник російських окупантів та учасник пропагандистських заходів Росії проти України”.

Синдикат Горових-Столара-Плачкової використовує свій вплив на ДАБІ не лише для узаконення власних об’єктів будівництва зведених з порушенням, але і для отримання тіньового кешу із забудовників по всій країні, про що неодноразово писали ЗМІ.

“Тріумвірат” чітко розподілив контроль за регіональними ДАБІ. Так Столар відповідає за столицю, Плачкова  – контролює Одесу. Горові ж відіграють роль “мобільної групи”. Зокрема, 26 червня 2020 році брати Горові протягнули свою людину на посаду голови обласного ДАБІ у Львові – Гороха Назарія Стефановича.

Інтереси Горових та Ко в ДАБІ полягають не тільки у стягненні “відсотка” із забудовників, а й для форсованого вирішення питань по забудові “смачної” столичної землі привілейованою групою забудовників.

Зазвичай для “своїх” дозволи на будівництво ДАБІ ухвалює з порушенням Генплану столиці. У вересні 2020 року ТОВ «Укржитлобуд» Столара отримало дозвіл від ДАБІ на побудову багатофункціонального комплексу на вул. Велика Васильківська поряд із палацом “Україна”. Під проектом “багатофункціонального комплексу” планується побудувати дві житлові висотки на понад 30 поверхів. Така забудова не відповідає Генплану Києва, адже вказані ділянки є територією громадських будівель та споруд, і будувати житло на них не можна.

ДАБІ постійно ставала ареною боротьби різних політичних груп, які нерідко входили у клінч між собою, аби мати можливість максимально використовувати орган в своїх інтересах. Як інформують ЗМІ, з 2019 року і до своєї відставки активний інтерес до ДАБІ проявляв очільник ОП Андрій Богдан. Він забезпечував прикриття для свого друга і забудовника Вавриша.

У 2019 році компанії з орбіт двох партнерів – забудовника Андрія Вавриша і нардепа від “ОПЗЖ” Дмитра Ісаєнка – отримали дев’ять дозволів на нові будівництва. Такому щедрому для Вавриша рішенню ДАБІ сприяла й особиста дружба Вавриша з братами Горовими.

Після звільнення Богдана, естафету контролю над ДАБІ прийняв Андрій Єрмак, з яким пов’язаний депутат від СН і ресторатор Микола Тищенко, але цих двох персон об’єднує не лише бізнес-інтереси, а й кумівство.

Тищенко, маючи доступ до Єрмака, “рішає” питання в інтересах забудовників. ЗМІ нещодавно писали про те, як Тищенко сприяв в отриманні через ДАБІ дозвільних документів на незаконне будівництво житлових об’єктів компанією “Інтеграл-буд”, що належить екс-депутату Зубику.

Протиборство бізнес-груп і осіб є чинником постійних кадрових змін, відставок і нетривалих призначень топ-менеджерів недореформованого ДАБІ.

Втім, серед всього цього хаосу навколо ДАБІ, залишаються незмінними лише фігури братів Горових. Вони діють приховано, розставляючи своїх людей на не головні, але вагомі посади. Зокрема, як стверджує джерело Центру медіарозслідувань Булава, брати Горові влаштували свою двоюрідну сестру з Донецька Анну Горову до столичного центрального офісу ДАБІ.

Хоч нині Донецьк окупований російськими терористичними військами, вдалося встановити, що Горова Анна Володимирівна, у свої 25 років, станом на 2014 рік займала посаду представника інтересів Донецької регіональної ДАБІ в судах. І трудилася на цій посаді при окупаційній владі щонайменше до 18 березня 2015 року. Саме так датується її декларація за 2014 рік.

У 2017 році Анна Горова, вже працюючи в столичному ДАБІ, претендує відразу на дві посади у Мінрегіонрозвитку: державний експерт експертної групи моніторингу регіонального розвитку Директорату регіонального розвитку та державний експерт експертної групи моніторингу та аналізу реалізації політики Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою.

В своїй декларації Анна чомусь забуває про існування однієї із квартир у Донецьку, яку вона вказувала за 2014 рік. В документі фігурує лише квартира розміром у 64,3 квадратні метри, де її частка становить 25%. А про квартиру розміром у 70 квадратних метри у Донецьку вона “забула”.

І так Ганна забувала про існування ще однієї квартири, аж до 2018 року. Але не визнає тепер навіть якоїсь частки власності. Як і вказує, що квартира у Києві розміром 29,4 квадратні метри належить третій особі, яка відмовляється надавати інформацію.

Що ж, відповідно Державного реєстру речових прав, Анна з 2017 року є власницею трьохкімнатної квартири на столичних Березняках розміром у 62 квадратні метри. Але про це вона у своїй декларації теж не згадує.

Розпорядження Президента швидко реформувати геть корупційний орган наразилися на супротив не тільки від незмінних “смотрящих” за ДАБІ та братів Горових, які всіляко намагаються відновити на посаді голови структури свою людину – Олену Костенко, а й на міністерському рівні.

Як вже писав Центр медіа розслідувань “Булава”, міністр розвитку громад та територій України Чернишов намагається відтягнути ліквідацію ДАБІ, оскільки має власний будівельний бізнес зосереджений, в основному, у Харкові. Чернишову потрібне ДАБІ для найшвидшого оформлення і видачі дозвільних документів на власні об’єкти будівництва, які не відповідають встановленим будівельним нормам.

За чутками, міністр Чернишов все більше потрапляє під вплив братів Горових та Вадима Столара, які знайшли необхідну для цього мотивацію.

Матеріал надано Центром медіарозслідувань “Булава” та створено за допомогою аналітичної системи YouControl, державного судового реєстру, державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших відкритих джерел.