СПРАВА СТЕРНЕНКА – ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ

У судових документах вказано, що відстань від місця бійки до місця, де знайшли Кузнєцова становить 99,1 метра. Від цього факту відштовхуються опоненти активіста, стверджуючи, що смертельно поранений Кузнєцов настільки довгий шлях пробігти не міг. Їхня версія: Стерненко завдав удари ножем не для оборони, а щоб убити.

Дати відповідь, хто правий, має експертиза, яку призначили в межах офіційного розслідування. Утім, наразі інформації щодо її результатів у відкритому доступі немає.


Події того вечора за версією Сергія Стерненка виглядають так, ніби він захищався від нападників, і в ході сутички один із них загинув, а інший отримав поранення. Активіст стверджує, що Олександр Ісайкул та Іван Кузнєцов накинулися на нього поблизу будинку, де мешкає Стерненко, коли він із дівчиною повертався додому з магазину. На місці події правоохоронці знайшли пакет із супермаркету «Обжора», в якому були молоко та кефір.
Представники протилежної сторони заперечують, що ті планували напад. Кажуть, що зустріч біля його під’їзду об 11 вечора була випадковою. Однак Стерненко переконаний, що ці люди зазіхали на його життя.

«Слідство.Інфо», у свою ж чергу, виявило в офіційних документах інформацію про те, що за активістом могли стежити. Ключові моменти, навколо яких найбільше точаться суперечки: був це самозахист з боку Стерненка чи умисне вбивство, а також — чи взагалі здійснювали на нього напад?

До чого дійшло слідство?

Одразу після інциденту правоохоронці відкрили два кримінальні провадження. В одному потерпілим визнали Стерненка, в іншому — Кузнєцова й Ісайкула. Обидва почала розслідувати обласна поліція. Утім, незабаром провадження передали до головного управління Нацполу, а потім — і до СБУ. Зокрема, через те, що в активіста були конфлікти з одеською поліцією. Кілька років тому під час однієї з акцій протесту проти забудови в місті сталася сутичка між протестувальниками і силовиками. Сергій Стерненко був на цьому заході й вів звідти відеотрансляцію. Незабаром, із його слів, поліція оголосила йому підозру в організації масових заворушень.

Потерпілим у тому кримінальному провадженні є тодішній голова управління Національної поліції в Одеській області Дмитро Головін. Зі слів Стерненка, слідчі вважають, що він завдав правоохоронцю тілесних ушкоджень. Однак потерпілий Головін уже протягом тривалого часу ігнорує судові засідання. А нещодавно «Слідство.Інфо» повідомляло про те, що під час другого замаху на активіста на місці злочину «засвітилося» авто родини колишнього радника Головіна.

Провадження щодо загибелі Кузнєцова й поранення Ісайкула відкрили за статтями «умисне вбивство» і «нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості». Напад на Стерненка кваліфікуали як замах на його вбивство групою осіб. Утім, уже згодом СБУ додало до провадження ще дві статті, які стосуються порушення недоторканності приватного життя і використання проти активіста спецтехніки для отримання інформації.

Чи могли стежити за Стерненком?

В автомобілі Стерненка знайшли два GPS–трекери. Як ідеться в документах із судового реєстру, один пристрій було розміщено в районі місця водія, а інший — між бензобаком та заднім сидінням. Вочевидь, саме виявлена техніка дає підстави слідчим вважати, що за активістом стежили.

Також у матеріалах слідства є інформація про те, що у вечір нападу обидва фігуранти цієї історії — і Кузнєцов, і Ісайкул — зустрічалися із ще двома чоловіками неподалік дому активіста. Правоохоронці встановили їхні особи, про що «Слідство.Інфо» вже писало. У розпорядженні редакції опинилася частина матеріалів кримінального провадження. А саме — карта зі шляхами пересування Ісайкула і Кузнєцова у вечір замаху. У документі вказано, що незадовго до нападу вони зустрічалися з двома іншими особами, яких звуть Олександр Подобєдов і Віталій Посувайло.
Зустріч відбувалася неподалік місця замаху, в парку обласної ради. Туди вони прибули на машині разом. Стерненко також стверджує, що Подобєдов стояв поруч із місцем злочину в авто і, коли активіст із дівчиною повертались додому, дав спільникам сигнал фарами. За словами адвоката Стерненка, вдалося знайти і свідка, який це бачив.

Утім, по сьогодні в судових документах немає інформації про оголошення підозр жодному з відомих слідству осіб. Так само підозру не оголошували й Сергію Стерненку. Хоча нещодавно призначена очільниця Офісу генпрокурора публічно заявила, що незабаром активісту її вручать.

І що ця підозра може стосуватись або 118-ї, або 115-ї статті Кримінального кодексу: «Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони» чи «Умисне вбивство» відповідно. Загроза останнього мобілізувала прибічників Стерненка, які днями провели акції підтримки активіста по всій країні.

115-та стаття?

Ключовий момент для слідства — коли саме Стерненко завдав смертельних поранень Кузнєцову: обороняючись чи наздоганяючи. Активіст запевняє, що вдарив його ножем у момент нападу, після чого чоловік почав тікати і, пробігши кількадесят метрів, впав та невдовзі помер. У судових документах вказано, що відстань від місця бійки до місця, де знайшли Кузнєцова становить 99,1 метра. Від цього факту відштовхуються опоненти активіста, стверджуючи, що смертельно поранений Кузнєцов настільки довгий шлях пробігти не міг. Їхня версія: Стерненко завдав удари ножем не для оборони, а щоб убити. Дати відповідь, хто правий, має експертиза, яку призначили в межах офіційного розслідування. Утім, наразі інформації щодо її результатів у відкритому доступі немає.

Недавно генеральна прокурорка публічно заявляла, що кілька експертиз уже відбулось і наразі призначено додаткові. За їхніми результатами, зі слів Венедіктової, буде визначено кваліфікацію підозри Стерненку: буде це стаття 118-та чи 115-та. Але, як запевняє генпрокурорка, підозра буде «в будь-якому разі».

Сам активіст визнає, що завдав Кузнєцову ножових поранень. Але не вважає свої дії перевищенням меж необхідної оборони, оскільки, з його слів, нападників було двоє і він захищався. Стерненко посилається на статтю 36 Кримінального кодексу — «Необхідна оборона». Відповідно до неї, якщо особа захищається від нападу групи осіб — то, навіть за використання зброї, вона звільняється від кримінальної відповідальності.

Джерело: Слідство.Інфо