[:ua]Сотні секретних документів уряду Австралії знайшли у секонд-хенді[:]

Згідно австралійського законодавства їх неможна було оприлюднювати 20 років.

[:ua]

Цього тижня австралійський суспільний мовник «АВС» опублікував серію матеріалів, що базувалася на великому архіві секретних урядових документів, – передає BBC. Документи знайшли у шафах, які продавалися за безцінь у секонд-хенді меблів. Мовник назвав інцидент «однією з найбільших пробоїн у безпеці уряду в історії Австралії».

Журналісти стверджують, що документи знаходилися у зачинених шафах секонд-хенду в місті Канберре. Шафи були важкими, а ключі до них загубилися, тож довгий час їх ніхто не купував. Новий власник, що придбав їх за безцінь, відкрив дверцята за допомогою дрелі. Назву магазину та нового власника цих шаф, журналісти не оголошують.

Найдивовижніше те, що переважна більшість документів – секретна. Вони висвітлювали роботу 5 австралійських урядів. За законодавством їх можуть оприлюднити лише через 20 років після підписання.

Знайдений архів проливає світло  на подробиці того, як були прийняті деякі урядові рішення, а також спірні ініціативи, що не були прийняті. Наприклад, у документах є свідчення, що колишній міністр імміграції Австралії Скотт Морисон, у 2013 році, хотів завадити декільком сотням мігрантів легалізуватися в країні. А також у 2007 році уряд прем’єр-міністра Джона Говарда обговорював можливість відміни права зберігати мовчання під час поліцейського затримання.

ЗМІ зауважують «у загублених документах є підтвердження того, що австралійська влада дуже недбало ставиться до секретних матеріалів». Наприклад, протягом 2008 – 2013 років федеральна поліція  загубила близько 400 секретних документів. Усі вони були отримані з Комітету національної безпеки. Чи вдалося їх потім знайти невідомо.

Невдовзі після того, як мовник «АВС» оприлюднив свою серію матеріалів, апарат прем’єр-міністра та кабінету міністрів оголосили про термінове розслідування інциденту. Вони стверджують, що це помилка співробітника середньої або молодшої ланки.

[:]