Сьогодні 80-ті роковини масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох

Сандармох – лісове урочище в Медвеж’єгорському районі Республіки Карелія, стало місцем розстрілу кількох тисяч в’язнів. 27 жовтня 1937 року жертвами НКВС стали спецпоселенці з Біломорсько-Балтійського каналу та Соловецьких таборів системи ГУЛАГ СРСР. Серед них найяскравіші представники тогочасної української інтелігенції.

Наприкінці 30-х років ХХ сторіччя органами НКВС, на 10 гектарах цього урочища було розстріляно понад 9 500 осіб 58 національностей. А 27 жовтня, та на початку листопада 1937 року було розстріляно більше 1111 осіб, серед яких 170 українців – письменники, вчені, актори. Зокрема видатні митці Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров, Марко Вороний, Валер’ян Підмогильний, професори-історики Олександр Бадан-Яворенко, Сергій Грушевський, Володимир Чехівський, письменник та міністр освіти УНР Антін Крушельницький.

Серед убитих був і священик з Ватикану, який збирав дані про порушення прав людини у Радянському Союзі, видатні майстри культури, військові, державні діячі, священнослужителі з країн, окупованих СРСР.

Про урочище Сандармох, як масштабне місце розстрілу каральними радянськими загонами НКВС, стало відомо 1997 року. На базі архівних матеріалів його розшукав дослідник та правозахисник із Петрозаводська Юрій Дмітрієв разом із головою Міжнародного правозахисного, благодійного товариства «Меморіал», петербуржцем Веніамином Іоффе.

Усього на цій території виявлено 236 розстрільних ям. 27 жовтня 1997 року, у 60-ті роковини злочину сталіністів, тут уперше провели Дні пам’яті. У них брала участь і невелика делегація з України, у складі якої були Євген Сверстюк, Іван Драч, Лариса та Тетяна Крушельницькі. Вони встановили дерев’яний український хрест роботи скульптора Миколи Малишка.

А 1998 року було відкрито меморіальне кладовище «Сандармох» та встановлено гранітний пам’ятник із написом російською мовою «Люди, не убивайте друг друга!»

Сьогодні час згадати усіх безневинно розстріляних на цьому місці.