[:ru]Сколько лечить насморк: 7 дней или неделю?[:ua]Скільки лікувати нежить: 7 днів чи тиждень?[:]

Ніс, як відомо, на відміну від серця та легенів, суворі анатоми не відносять до життєво важливих органів. Хоча, саме ніс гарантує нам сприйняття запахів і допомагає людині швидко реагувати на зміни умов. До речи, на холодний вітер першим прореагує саме він. Нежитем.

[:ru]

Что же такое насморк? Как с ним бороться? И под силу ли победить его быстрее, чем за пресловутые 7 дней?, – просили мы у терапевта  высшей категории  Татьяны Данько.

Татьяна Григорьевна, насморк обычно начинается неожиданно. Раз, и потекло…

– Это вам так кажется. Насморк, начинается с ощущения сухости, зуда в носу, затруднением носового дыхания из-за отечности слизистой. Острый насморк может быть самостоятельным заболеванием, как результат переохлаждения, контакта с химическими раздражителями. А может быть симптомом гриппа и других вирусных инфекций. Запомните: острый насморк всегда двусторонний, в отличие от значительно более серьезных заболеваний  к примеру, гайморита, требующего своевременной консультации врача.

Результат пошуку зображень за запитом "двухсторонний насморк"

То, есть, если заложены обе ноздри – ничего серьезного нет, а если одна – стоит насторожиться?

– Если упрощенно, вы правы. Синуситы (гайморит, фронтит, этмоидит) ­ воспаление придаточных пазух носа, кроме затрудненного дыхания, выделений из носа сопровождаются еще и значительным нарушением обоняния, головной болью, температурой, общим ухудшением состояния.

Острый ринит небезопасен. Особенно для грудных детей: в воспалительный процесс всегда вовлекается глотка, что затрудняет и кормление, и дыхание ребенка. Ребенок может даже похудеть, становится беспокойным и плохо спит.

Результат пошуку зображень за запитом "капли для носа"

Аллергический ринит проявляется приступом внезапной заложенности носа с обеих сторон, обильными водянисто-слизистыми выделениями, чиханием.

Говорят, что леченый насморк длится неделю, а нелеченый 7 дней. Но даже в эти 7-10 дней дискомфорта пациент обязательно придет в аптеку. Что вы ему посоветуете выбрать?

– Для того чтобы правильно пролечить острый ринит и не прозевать серьезных проблем, необходимо знать симптомы, которые требуют срочной консультации врача. Запомните этот перечень:

– насморк с повышением температуры до 38,5°;

– насморк с гнойным выделением;

– насморк с кашлем, который длится более 7 дней и сопровождается общим значительным ухудшением состояния, одышкой;

– насморк, сопровождающийся неприятным запахом, сухими корками и зудом в носу;

– выделения из одной половины носа (особенно у детей).

Любой из этих симптомов ­ повод безотлагательного обращения к врачу. Если же означенные состояния не замечены, можно заняться самолечением.

 Да, пожалуйста, поподробнее. Что закапывать? Что брызгать? Что пить?

 – Сегодня аптеки предлагают «от насморка» несметное количество препаратов: на любой кошелек. Чтобы сделать правильный выбор, необходимо учитывать особенности лечения заболевания. Есть свои правила и в применении.

Лекарства в каплях вводят в каждую ноздрю по 2-4 капли, запрокинув голову. В таком положении нужно побыть несколько минут.

Результат пошуку зображень за запитом "как капать нос"

Применяя интраназальные спреи, голову не отклоняют и флакон не переворачивают. Впрыскивая препарат, нужно втянуть носом воздух. Спрей хорош тем, что создает высокую концентрацию лекарства в месте введения, равномерно распределяется по всей слизистой оболочке, удобен в применении: им можно пользоваться и на улице, и на работе, и дома.

Назальные мази и гели смягчают слизистую оболочку носа, длительно действуют. Их хорошо применять на ночь, но это не подходит  при обильном выделении слизи.В случае заболевания вирусной инфекцией с температурой, головной болью, болями в горле к каплям и спрею можно добавить комбинированные препараты в таблетках.

Результат пошуку зображень за запитом "двухсторонний насморк"

Для маленьких детей наиболее безопасное и надежное средство при насморке теплый физиологический раствор. Но помните: его нужно капать, а не лить, чтобы патологическое содержимое носа не попало в бронхи. Обязательно обращайте внимание на концентрацию сосудосуживающих капель для детей нельзя применять взрослые концентрации (внимательно читайте инструкцию!).

Татьяна Григорьевна, все знают, что долго применять капли от насморка – вредно. Но, почему вредно, редко кто объясняет.

– При частом повторном применении всех сосудосуживающих препаратов их эффект резко уменьшается или исчезает вовсе, даже если повысить дозу. Чем дольше вы пользуетесь каплями от насморка, тем меньше они помогают и тем больше разрушается слизистая вашего носа. Нередки случаи, когда изменения слизистой уже требуют хирургического лечения. Поэтому еще раз напомню: все капли не можно применять не более двух недель, а из группы симпатомиметиков (нафтизин, галазолин и т.п.) не более 5-7 дней. Отнеситесь к этой рекомендации серьезно.

Результат пошуку зображень за запитом "капли для носа"

А еще говорят, что после приема банального нафтизина, к примеру, может разболеться голова?

– А еще может и повыситься давление. Все зависит от индивидуальной переносимости. Но гипертоникам я бы советовала с осторожностью принимать этот препарат и его аналоги – санорин, риносепт, назолин… Кроме того, стоит запомнить, что большинство препаратов «от насморка» противопоказаны при таком заболевании щитовидной железы, как гипертиреоз. Так что внимательно читайте инструкцию.

А при аллергическом насморке, что лучше – капли в нос или противоаллергические таблетки?

– При лечении аллергических ринитов противоотечные средства в каплях и спреях более эффективны, чем таблетки. Но лучше заранее побеспокоится о том, чтобы как можно меньше оказываться в некомфортных для носа ситуациях.

[:ua]

Що ж таке нежить? Як з ним боротися? І чи під силу перемогти його швидше, ніж за горезвісні 7 днів?, – спитали ми у терапевта вищої категорії Тетяни Данько.

Нежить зазвичай починається несподівано. Раз, і потекло …

– Це вам так здається. Нежить, починається з відчуття сухості, свербежу у носі, утрудненням носового дихання через набряклість слизової. Гострий нежить може бути самостійним захворюванням, як результат переохолодження, контакту з хімічними подразниками. А може бути симптомом грипу чи інших вірусних інфекцій. Запам’ятайте: гострий нежить завжди двосторонній, на відміну від значно більш серйозних захворювань – наприклад, гаймориту, що вимагає своєчасної консультації лікаря.

Результат пошуку зображень за запитом "двухсторонний насморк"

Тобто, якщо закладені обидві ніздрі – нічого серйозного немає, а якщо одна – варто бути пильним?

– Якщо спрощено, ви маєте рацію. Синусити (гайморит, фронтит, етмоїдит) – запалення придаткових пазух носа, крім утрудненого дихання, виділень, супроводжуються ще й значним порушенням нюху, головним болем, температурою, загальним погіршенням стану.

Гострий риніт небезпечний. Особливо для немовлят: у запальний процес завжди втягується глотка, а це ускладнює і годування, і дихання дитини. Маля може навіть схуднути, стає неспокійним і погано спить.

Результат пошуку зображень за запитом "капли для носа"

Алергічний риніт проявляється нападом раптової закладеності носа з обох сторін, рясними водянисто-слизовими виділеннями, чханням.

– Кажуть, що лікований нежить триває тиждень, а нелікований – 7 днів. Але навіть у ці 7-10 днів дискомфорту пацієнт обов’язково прийде в аптеку. Що ви йому порадите вибрати?

– Для того, щоб правильно пролікувати гострий риніт і не проґавити серйозних проблем, необхідно знати симптоми, які вимагають термінової консультації лікаря. Запам’ятайте цей перелік:

– нежить з підвищенням температури до 38,5 °;

– нежить з гнійними виділеннями;

– нежить з кашлем, який триває більше 7 днів і супроводжується загальним значним погіршенням стану, задишкою;

– нежить, що супроводжується неприємним запахом, сухими кірками і свербінням у носі;

– виділення з однієї половини носа (особливо у дітей).

Будь-який з цих симптомів – привід невідкладного звернення до лікаря. Якщо ж зазначені стани не помічені, можна зайнятися самолікуванням.

– Так, будь ласка, детальніше. Що закапувати? Що бризкати? Що пити?

– Сьогодні аптеки пропонують «від нежитю» незліченну кількість препаратів: на будь-який гаманець. Щоб зробити правильний вибір, необхідно враховувати особливості лікування захворювання. Є свої правила і в застосуванні.

Так, ліки в краплях вводять в кожну ніздрю по 2-4 краплі, закинувши голову. У такому положенні потрібно побути кілька хвилин.

Результат пошуку зображень за запитом "как капать нос"

Застосовуючи інтраназальні спреї, голову не відхиляють і флакон не перевертають. Вводячи препарат, потрібно втягнути носом повітря. Спрей створює високу концентрацію ліків у місці введення, рівномірно розподіляється по всій слизовій оболонці, зручний у застосуванні: ним можна користуватися і на вулиці, і на роботі, і вдома.

Назальні мазі та гелі пом’якшують слизову оболонку носа, мають тривалу дію. Їх добре застосовувати на ніч, але це не підходить при рясному виділенні слизу.

У разі захворювання на вірусну інфекцію з температурою, головним болем, болями в горлі до крапель і спрею можна додати комбіновані препарати в таблетках.

Результат пошуку зображень за запитом "двухсторонний насморк"

Для маленьких дітей найбільш безпечний і надійний засіб при нежиті – теплий фізіологічний розчин. Але пам’ятайте: його потрібно капати, а не лити, щоб патологічний вміст носа не потрапив у бронхи. Обов’язково звертайте увагу на концентрацію судинозвужувальних крапель – для дітей не можна застосовувати дорослі концентрації (уважно читайте інструкцію!).

Тетяно Григорівно, всі знають, що довго застосовувати краплі від нежитю – шкідливо. Але, чому шкідливо, рідко хто пояснює.

–  При частому повторному застосуванні всіх судинозвужувальних препаратів їхній ефект різко зменшується або зникає зовсім, навіть якщо підвищити дозу. Чим довше ви користуєтеся краплями від нежитю, тим менше вони допомагають і тим більше руйнується слизова вашого носа. Нерідкі випадки, коли зміни слизової вимагають вже хірургічного лікування. Тому ще раз нагадаю: будь-які краплі не можна застосовувати більше двох тижнів, а з групи симпатоміметиків (нафтизин, галазолін і т.п.) не більше 5-7 днів. Поставтеся до цієї рекомендації серйозно. Результат пошуку зображень за запитом "капли для носа"

Кажуть, що після прийому банального нафтизину, наприклад, може розболітися голова?

– А ще може підвищитися тиск. Усе залежить від індивідуальної переносимості. Але гіпертонікам я б радила з обережністю застосовувати цей препарат і його аналоги – санорін, ріносепт, назолін… Крім того, варто запам’ятати, що більшість препаратів «від нежитю» протипоказані при такому захворюванні щитовидної залози, як гіпертіреоз. Так що уважно читайте інструкцію.

А при алергічному нежитю, що краще краплі чи протиалергійні таблетки?

– При лікуванні алергічних ринітів протинабрякові засоби в краплях і спреях більш ефективні, ніж таблетки. Але краще заздалегідь дбати про те, аби якомога менше опинятися у некомфортних для носа ситуаціях.

[:]