Що змінилось в Німеччині після виборів до Бундестагу?

24 вересня у Німеччині відбулися парламентські вибори, на яких перемогли християнські демократи (ХДС/ХСС), отримавши 33% голосів.

Партію переможців очолює діючий канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка залишається при владі на 4-й виборчий термін. Важелі впливу лишилися у її руках та очолюваного нею блоку. Між тим ЗМІ назвали цю перемогу «провальною». Адже в центрі уваги опинилася нова ультраправа сила «Альтернатива для Німеччини», що також увійшла до парламенту. Видання DW проаналізувало , що зміниться після цих виборів, і яким чином до Бундестагу пройшли праві популісти.

Чому перемогу партії Меркель вважають «провальною»

Хоча християнські демократи знову усіх обійшли, перемога далася партії Меркель важче, ніж раніше. На думку DW консерватори блоку «ХДС/ХСС» («Християнсько-демократичний союз» /«Християнсько-соціальний союз») отримали на цих виборах один з найгірших результатів за всю історію свого існування. Приміром, останній раз меншу прихильність виборців партія «Християнсько-соціальний союз» мала лише у 1949 році.

Найбільше соціологи помилились прогнозуючи результати голосування у Баварії. Очікувалось, що тут баварські консерватори наберуть 47 відсотків голосів.

Хто ще потрапив до Бундестагу?

Найближчий конкурент «ХДС» – лівоцентристська «Соціал-демократична партія Німеччини», очолювана Мартином Шульцем, отримала цього разу лише 20,5 відсотків. Що для цієї фракції також є антирекордом. На думку міжнародних оглядачів такий результат теж був легко прогнозований, адже «СДПН» давно віддалилася від того рівня, на якому можна було конкурувати з правлячою партією.

«Вільна демократична партія», на чолі якої стоїть молодий лідер Кристиан Линднер, навпаки покращила свої позиції. Цього року ліберали набрали 10,7% голосів і повернулися до парламенту, адже рік тому не зуміли пройти п’ятивідсотковий бар’єр.

Ще до Бундестагу потраплять «зелені» (партія «Союз-94» – 8,9% голосів), і «ліві» («Ліва партія» – 9,2%).

Але справжнім відкриттям 2017 року стала фракція, що посіла трете місце – «Альтернатива для Німеччини». Вона була заснована лише у 2013 році , але впевнено увійшла до парламенту набравши 12,5% голосів виборців. У деяких регіонах, зокрема на сході Німеччини, вона взагалі стала другою політичною силою, і її називають «справжнім переможцем виборів».

Що не так з партією «Альтернатива для Німеччини»?

До виборів праві популісти часто з’являлися у медіа зі своїми ксенофобськими, націоналістичними та інколи расистськими тезами стосовно біженців. Результат у 12% для цієї партії говорить про збільшення правих настроїв у Німеччині.

Петер Матушек, з соціологічного інституту Forsa стверджує, що підтримали цю партію виборці, які раніше або не голосували взагалі, або голосували за маргінальні праві партії. ЗМІ зазначали, що велика кількість виборців цієї сили, це розчаровані прихильники Меркель та християнських демократів.

Успіх «Альтернатива для Німеччини» викликав гучний резонанс та суперечливі коментарі політичної еліти Європи. Європейський комісар Пьєр Московісі назвав перемогу правоцентристської партії «шоком», але закликав не порівнювати те, що відбувається, з 1933 роком. А Себастьян Курц, міністр закордонних справ Австрії, вважає, що такі результати можна було передбачити, і вони напряму пов’язані з позицією Німеччини, щодо біженців.

Що буде після виборів?

На думку експертів, тепер Меркель доведеться шукати союзників по коаліції. Але ними не стануть ані «Соціал-демократична партія», яка вже повідомила про вихід в опозицію, ані «Альтернатива для Німеччини», яку навряд запросять. Між тим ліберали – «Вільна демократична партія» заявили, що готові до переговорів з «Християнсько-соціальним союзом».

Але створення правлячої коаліції може затягнутись, адже 15 вересня вибори мають пройти ще й у землі Нижня Саксонія, а отже переговорні позиції деяких фракцій можуть покращитись.

Натомість силі «Альтернатива для Німеччини» експерти прогнозують кризу. ЗМІ вже повідомляли про розкол, що відбувся у ній на другий день після виборів. Тоді співголова заявила, що виходить з партії, адже вважає її популістською, і збирається займатися «справжньою політикою».