Що нам відомо про Державне бюро розслідувань та його директора?

Зараз Державне бюро розслідувань перебуває у стадії становлення. Для правоохоронного органу не знайдене приміщення і, як зазначив його очільник Роман Труба, на сьогодні у відомства немає головного бухгалтера, внаслідок чого йому, як директору, навіть не виплачують зарплату.

Державне бюро розслідувань (ДБР) – правоохоронний орган, що буде займатись досудовим розслідуванням справ щодо злочинів, вчинених найвищими посадовими особами України, включаючи Президента, представників Кабінету Міністрів України, народних депутатів. Також ДБР – це єдиний орган, що зможе розслідувати справи щодо директора Національного Антикорупційного бюро України, яким зараз є Артем Ситник.

22 листопада 2017 року указом Президента головою ДБР був призначений Роман Труба – колишній львівський прокурор, що має дружні відносини із Олегом Махніцьким, з яким вони вчились в університеті імені Івана Франка. Саме в час, коли Махніцький виконував обов’язки Генерального прокурора України (24 лютого-18 червня 2014 року), Роман Труба переїхав до Києва та продовжив кар’єру у якості заступника начальника слідчого управління Генпрокуратури. Після зміни керівництва та призначення генпрокурором Віктора Шокіна, Труба звільнився та почав працювати у приватній юридичній компанії  «Сектор права».

Історія призначення Романа Труби на посаду голови ДБР не менш цікава. Власне, головою цього відомства Труба виявив бажання стати лише за 2 дні до фактичного голосування комісії за кандидатів. До речі, комісія складалась із 9 членів – по 3 від Президента, Уряду та Верховної Ради. Несподівано, але 16 листопада Труба отримав 9 з 9 голосів, що і дозволило йому посісти владне крісло.

Роман Труба, Фото: Кий-Інфо

Унікальність Державного бюро розслідувань полягає в тому, що це колегіальний орган, рішення у якому приймаються директором та 2-ма його заступниками, які теж відомі громадськості: це Ольга Варченко та Олександр Буряк. Однак на першій прес-конференції 20 грудня Роман Труба представляв майбутню концепцію відомства самостійно.

Ольга Варченко – начальник управління процесуального керівництва державного звинувачення та представництва в суді Департаменту розслідувань особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України. В суспільстві цей департамент більш відомий як «департамент Кононенка-Грановського», через свою політичну ангажованість. Варченко тісно пов’язана із Адміністрацією Президента та є ставленицею Порошенка.

Результат пошуку зображень за запитом "Ольга Варченко – начальник управління"

Ольга Варченко, Фото: Цензор.НЕТ

Олександр Буряк донедавна перебував на посаді заступника прокурора Києва. Після того, як напередодні голосування, розгорівся скандал навколо Олексія Горащенкова, Адміністрація Президента вирішила змінити своє рішення та запропонувала іншу кандидатуру. Так свою посаду отримав Буряк.

Олександр Буряк, Фото з відкритих джерел

Все це наштовхує на думку, що у владних колах вирішили розіграти черговий спектакль:  призначити слабкого голову та сильних заступників. Таким чином, під час прийняття найважливіших рішень, 2 голоси заступників переважатимуть один голос головуючого. Чи буде ефективною така діяльність слідчого органу – питання риторичне.

З іншого боку не менш цікава постать і самого Труби. Наприклад, за 2016 рік, згідно е-декларації, він заробив лише 19 тисяч гривень і запевнив, що весь рік жив на заощадження та зарплату своєї дружини. Ось тільки супутниця Труби в цей період перебувала у декретній неоплачуваній  відпустці. Також за Романом Трубою числиться 2 оформлені кредити у «Приватбанку», загальною сумою 22 017 грн. Для чого і навіщо чиновнику кредит, коли в тій же ж декларації вказані готівкові кошти в розмірі 84 000 грн. невідомо.

Роман Труба, Фото: Кий-Інфо

Однак точно відомо, що матеріальний стан голови ДБР вже незабаром покращиться. Згідно із штатним розписом, директор цього відомства отримуватиме щонайменше 30 прожиткових мінімумів, що у 2018 році становитиме близько 51 тисячі гривень на місяць. Чи достатньо такої суми, щоб залишатись політично неупередженим,  побачимо вже наступного року. За словами Романа Труби, перші кримінальні провадження державного бюро розслідувань будуть відкриті 1 вересня 2018-го.

«Я політично незалежний, незаангажований на даний час… і буду таким під час своєї роботи у Державному бюро розслідувань. Комусь вже, напевно, вигідно навішувати ярлики на новостворений орган. Це не відповідає дійсності», – наголошує Труба і йому хочеться вірити. Однак Україна вже не раз розчаровувалась у тих, хто на початку свого шляху обіцяв більше, ніж міг та хотів виконати.

Зараз Державне бюро розслідувань перебуває у стадії становлення. Для правоохоронного органу не знайдене приміщення і, як зазначив сам Труба, на сьогодні у відомства немає головного бухгалтера, внаслідок чого йому, як директору, не виплачують зарплату. Зважаючи, що 2017 – це теж рік життя на «заощадження», буде надзвичайно цікаво стежити за змінами у майновому стані чиновника, що ми і будемо робити.

Як зазначається у головному слогані Державного бюро розслідувань: «Нехай здійсниться правосуддя, щоб не загинув світ».