[:ru]Сало к душе пристало [:ua]Сало до душі пристало[:]

Нині в Україні відкрито безліч ресторанів та кафе, які своєю спеціалізацією оголосили українські національні страви. В меню з’явилися нами незнані, а нашими бабусями призабуті назви: "буцики", "крученики", "куліш". Але, на жаль, іноді це лиш назви для заманювання іноземних туристів, а насправді — банальні страви. Проте, ми знайшли людину, яка достеменно знає скільки пшона треба вкладати в "гартаначку", і чому "мантули" треба заповнювати тільки квашеною капустою...

[:ru]

Писатель-этнограф из Запорожья Владимир Супруненко все эти  блюда,  пробовал во время многочисленных велосипедных путешествий сельскими дорогами Украины. В поисках забытых кулинарных рецептов, народных обычаев, секретов народных ремесел и даже забобонов…

У Владимира Павловича вышло столько книг и справочников, что они давно стали учебными пособиями по украиноведению. Но есть тема, о которой в Святки, за богатым яствами столом, он готов говорить и говорить…

Результат пошуку зображень за запитом "українські страви"

– Владимир Павлович, какие блюда чаще всего появлялись на праздничных столах украинцев? 

– Тогда сразу начнем с… сала.  Без него, или блюд из него, не обходился ни один ужин или обед, а тем более праздничный стол. Говорят, что украинские козаки начали употреблять сало, чтобы подразнить басурман, которые свинину на дух не переносили. Но с этим нельзя согласиться.

Корни древнерусского слова “сало” находим еще в VII веке. Оно означало, что кочевое село начинает жить оседло.

Результат пошуку зображень за запитом "українські страви"

Понятно, что сало ели и само по себе. Но, вероятно, для праздничного стола из него что-нибудьготовили? 

– Для праздников украинцы готовили сало с выдумкой. Скажем, вместе с кожурой скручивали в рулет и запекали в духовке. Особый вкус у сала из так называемой «горлянки», которое варят и натирают чесноком и перцем.

На богатом столе всегда были небольшие кусочки свежего сала: обкатанные в смеси соли, черного и красного перца, тертого чеснока и укропа.

А еще есть “крашеное” сало. Его готовили так: шелуху лука заливали 1 литром воды, в которой растворяли 100 г соли. В этой смеси сало варится 5-10 минут, затем около суток хранится в охлажденном луковом рассоле. После этого куски коричневого сала натирают чесноком. На праздничном столе такая закуска выглядит весьма привлекательно, а толченый чеснок и перец – его лучшие друзья.

Отдельный разговор о копченом сале. Солонину, прошедшую обработку дымком, называют “задымленной”. Для дыма используют бук, ольху, осину, дуб, плодовые деревья. “Задымленное” сало, иногда, для вкуса натирают красным жгучим перцем.

Подольские хозяйки делают к празднику “пальчики” –  небольшие полоски сала с морковью заворачивают в хорошо отбитое мясо, перевязывают нитью и жарят на сковороде.

На Ровенщине, наоборот, мясо (фарш) заворачивают в кожуру с остатками сала и пекут в духовке.

На Буковине из перетертых шкварок (лучше, если они без твердой шкурки) делают паштет “шкварчанку”.

Галицкие хазяйки, скажем, вареную и измельченную на мясорубке шкурку от солонины добавляют к мясному паштету.

Сало не чуждо и сладким блюдам.  Им смазывают пироги, сдабривают вареники.

Вот вы упомянули о шкварках. Уверена, современная молодежь даже не знает, что это такое.

– К сожалению, вы правы. А шкварки – без преувеличения, счастливая кулинарная находка украинских хозяек. Драгоценный запас шкварок хранили в жире и использовали для различных блюд. Сам смалец, вытопленный из свежего сала, заготавливали в любом хозяйстве. Вы спросите, откуда эти шкварки брались? Вот как записано в одной старинной книге:

“Сало нарезается кусочками и перетапливается с яблоками и луком, добавляется немного гвоздики и соли. Когда жир отделится, он снимается ложкой и сливается через сито в каменную посуду. Когда жир остынет, посуду плотно закрывают”. А пережаренное сало, которое осталось после вытапливания жира, называли шкварками.  И куда их только не добавляют: и поливают вареники, растерев шкварки с солью, чесноком и маслом, и заправляют каши, и просто едят с хлебом…”

Результат пошуку зображень за запитом "шкварки"

На Полтавщине когда-то были распространены вареники “с песком”. Для начинки поджаривали сало и сыпали муку, пока она не впитывала весь жир.  Эту зажарку и клали в вареники, которые шутя называли “мука с мукой”.

– Но сегодня цена сала на рынке пугает даже самых ярых сторонников этого продукта. Однако, если хозяйка все же решила его приобрести, то выбирает что-то особенное, пробует, нюхает, пока найдет “свой” кусок.

– О таких говорят с уважением: она умеет выбирать сало. А ведь есть из чего выбирать, потому что корма, которыми потчевали свинью, так сказать, радикально влияют на вкус сала.

На Черниговщине, где свиней кормят картошкой, считают, что у них сало и мясо мягче, чем, скажем, у херсонцев, которые используют преимущественно зерновые корма.

На Черноморском побережье свиней кормят морскими “вшами”, в Карпатах в корм подсыпают лечебную траву, которую местные жители называют “хробуст”.

Чтобы получить “бочек” (сало с полосочками мяса), животных поочередно кормят различными кормами. У каждого хозяина свои секреты такой кормежки.  Один недели две дает свинье только хлеб, потом неделю держит ее на крапиве и лебеде. Другой – какое-то время не жалеет молока, после чего держит поросенка на голодном пайке.

Если же кто-то хотел доставить неприятности хозяину, то подсыпал кабанчику в корм зернышка черного перца. Сало тогда получалось такое, что “ни в рот, ни в ворота”.

Качество сала зависит и от обработки туши. Особенно вкусное оно, когда тушу обжигают соломой. Однако, резать свинью можно было только в определенные дни. Не подходят для этого среда и пятница – у сала будет неприятный привкус. Четверги тоже исключаются – во время хранения сало может испортиться.

Пов’язане зображення

Правда это не касается “чистого четверга” перед Пасхой. Сало, которое солят в этот день, долго остается белым и чистым.

Кстати, у древних украинцев вареники считались магическим блюдом. Так, магическая сущность вареников с грибами в том, что они олицетворяли мужскую энергию, начинка из рыбы  –  проводник  женской энергии, яйцо – солнечная движущая сила, каша – символ единения, мак – множественность звездных миров…

Об украинских блюдах можно говорить и говорить. Но все же лучше их попробовать. Куда там той высокой кухне!

[:ua]

Письменник-етнограф із Запоріжжя Воло­димир Супруненко усі ці страви куштував під час чисельних велосипедних мандрів сільськими шляхами України. У пошуках забутих кулінарних ре­цептів, народних звичаїв, секретів народних ремесел і навіть забобонів…

У Володими­ра Павловича вийшло багато книжок і довідників, які давно стали мало не навчальними посібниками з ук­раїнознавства. Але є тема, про яку у Святки, за багатим наїдками столом, він ладен говорити і говорити…

Результат пошуку зображень за запитом "українські страви"

– Володимире Павловичу, які страви, найчастіше з’являлися на святкових столах українців?

– Тоді одразу почнемо із… сала. Без нього, чи страв з нього, не обхо­дилася жодна вечеря чи обід, а тим більше святковий стіл. Кажуть, що українські козаки почали вживати сало, аби подратувати бусурманів, які свинину на дух не терпіли. Про­те, з цим погодитися не можна.

Коріння давньоруського слова “са­ло” знаходимо ще у VII столітті. Воно означа­ло, що кочове село починає жити осіло.

Результат пошуку зображень за запитом "українські страви"

– Зрозуміло, що сало їли са­мо по собі. Але ж, певно, до святкового столу з нього що-небудь і готували?

– До свят українці готували сало з вигад­кою. Скажімо, разом зі шкіркою скручували у рулет і запікали у ду­ховці. Особливий смак у сала з горлянки, яке варять і натирають часни­ком і перцем.

На багатому столі завжди були невеликі шматочки свіжого сала: обкачані в суміші солі, чорного і червоного перцю, тертого часнику, кропу.

А ще є “фарбоване” сало. Його готували так: лушпиння від цибулі заливали 1 літром води, у якій розчиняли 100 г солі. У цій суміші сало вариться 5-10 хвилин, потім близько доби зберігається в охолодженій цибульній ропі. Після цього шматки коричневого за кольором сала натирають часником. На святковому столі така закуска виглядає привабливо, а товчений часник і пе­рець — її  найкращі друзі.

Окрема розмова про копчене сало. Солонину, що пройшла обробку димом, назива­ють “задимленою”. Для диму вико­ристовують бук, вільху, осику, дуб, плодові дерева. “Задимлене” сало, іноді, для смаку натирають червоним перцем.

Подільські господині роблять до свята “пальчики” – неве­личкі смужки сала з морквою загор­таються у відбите м’ясо, пе­рев’язується ниткою і смажаться на сковороді.

На Рівненщині, навпаки, м’ясо (фарш) загортають у шкірку із залишками сала і печуть у духовці.

На Буковині з перетертих шкварок (краще, якщо вони без твердої шкірки) роблять паштет “шкварчанку”.

Галицькі господарки, скажімо, варену і подрібнену на м’ясорубці шкірку від солонини додають до м’ясного паштету.

Сало не чуже і со­лодким стравам. Ним мастять пиро­ги, присмачують вареники.

– От ви згадали про шкварки. Впевнена,  сучасна молодь навіть не знає, що це таке.

– На жаль, ви праві. А шкварки — без перебільшення, щаслива кулі­нарна знахідка українських госпо­динь. Дорогоцінний запас шкварок зберігали у смальці і використову­вали для різноманітних страв. Сам смалець, витоплений зі свіжого сала, заготовляли у кожно­му селянському господарстві. Спитаєте, звідки ті шкварки бралися? Ось як записано в одній старовинній книзі:

«Сало нарізується шматочка­ми і перетоплюється з яблуками і цибулею, додається трохи гвоздики і солі. Коли жир відокремиться, він знімається ложкою і зливається крізь сито у кам’яний посуд. Коли жир остигне, посуд щільно закри­вається. А пересмажене сало, яке залишилося після витоплювання жиру, називають шкварками. І куди їх тільки не додають: і поливають ва­реники, розтерши шкварки з сіллю, часником і олією, і заправляють каші, і просто їдять з хлібом…»

Результат пошуку зображень за запитом "шкварки"

На Полтав­щині колись були поширені варени­ки “з піском”. Для начинки підсма­жували сало і сипали борошно, поки воно не вбирало увесь жир. Цю за­смажку і клали у вареники, які жар­тома називали “мука з мукою”.

– Але сьогодні ціна сала на базарі відлякує навіть найбільших прихильників цього продукту. Проте, якщо господиня все ж вирішила його придбати, то виби­рає щось особливе, куштує, нюхає, аж поки знайде “свій” шматок.

– Про таких говорять з повагою: вона вміє вибирати сало. А таки є що вибирати, бо корми, якими годували свиню, так би мовити, радикально впливають на смак сала.

На Чернігівщині, де годують свиней кар­топлею, вважають, ніби у них сало і м’ясо м’якіші, ніж, скажімо, у хер­сонців, які використовують переваж­но зернові корми.

На Чорноморсько­му узбережжі свиней підгодовують морськими “вошами”, у Карпатах у корм підсипають лікувальну траву, яку місцеві жителі називають “хробуст”.

Щоб одержати “бочок” (сало з прорістю), тварин почергово годують різними кормами. У кожного госпо­даря свої секрети такої годівлі. Один тижнів зо два дає свині лише хліб, потім тиждень тримає її на кро­пиві та лободі. Інший — якийсь час не шкодує молока, після чого тримає порося на голодному пайку.

Якщо ж хтось хотів завдати неприємностей хазяїну, то підсипав кабанчику у корм зернятка чорного перцю. Сало тоді виходило таке, що “ні в рот, ні в тин, ні у ворота”.

Якість сала залежить і від обробки туші. Особливо смачне воно, коли тушу обсмалюють на соломі. Проте, різати свиню можна було тільки в певні дні. Не підходять для цього се­реда та п’ятниця — сало матиме не­приємний присмак. Четверги теж ви­ключаються — під час зберігання са­ло може зіпсуватися.

Пов’язане зображення

Правда це не стосується чистого четверга перед Пасхою. Сало, яке солять у цей день, довго залишається білим і чистим.

До речі, у прадавніх ук­раїнців вареники вважалися магіч­ною стравою. Так, магічна сутність вареників з грибами у тому, що во­ни уособлювали чоловічу енергію, начинка з риби є провідником жіно­чої енергії, яйце — це сонячна рушійна сила, каша — символ єднання, мак — множинність зоря­них світів…

Про українські страви можна говорити й говорити. Але все ж найкраще – їх скуштувати.  Куди там тій високій кухні!

[:]