РИНОК КОМЕРЦІЙНОЇ І ЖИТЛОВОЇ НЕРУХОМОСТІ: ПІДСУМКИ І ПЕРСПЕКТИВИ

Що планували, але не збудували і чому? Що планується і коли? Як змінювався попит на житлову і комерційну нерухомість і що очікувати у майбутньому.

Підсумок ринку нерухомості 2020 року і тенденції на майбутній  2021 рік, коментарі і прогнози експертів з нерухомості на сайті Vector.

Підсумовуючи 2020 рік, аналітики констатують, що у першому півріччі цього року в Україні ввели в експлуатацію на 24,5% менше житла, ніж рік тому – 3,7 млн. ​​кв. м. А в Києві на 41% менше – 254 000 кв. м. При тому, що побудували в рази більше. Тільки за перший квартал цього року – 400 000 кв. м. У експлуатацію з них ввели тільки 88. Причиною стали проблеми з органами контролю, які видають дозволи на будівництво і сертифікати про введення в експлуатацію. 

На початку року середня вартість квадратного метра в новобудовах Києва була на рівні 24 000 дол/кв. м. Зараз ціна на рівні 27 100 грн. / кв. м – це на 13% вище. При цьому в доларах ціна просіла на 4% – з $ 990 до $ 950.

Експерти відмічають і влив карантину на тенденцію купівлі/продажу житлової нерухомості у 2020 році. Якщо в квітні відбулося просідання продажів до 40% в порівнянні з до карантинним періодом, то в серпні-вересні продажі зросли на 40% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Що ж стосується некомерційної нерухомості, то експерти відмічають, що у 2021 році вільні площі столичних ТРЦ склали 14,1%. Це пов’язано не з відмовою орендарів, а з відкриттям нових ТРЦ. 

За приблизними підрахунками зараз загальна площа торгової нерухомості в Києві – 1,698 млн кв. м. Цього року відкрився ТРЦ Retroville – 82 000 кв. м. На фінальній стадії друга черга ТРЦ Blockbuster Mall – 55 000 кв. м, на менш завершених стадіях будівництва ще близько 700 000 кв. м. В цьому році ввели в експлуатацію близько 70 000 кв. м комерційної нерухомості

Через місяць роботи заповнюваність орендарями ТРЦ Retroville склала 78%. При цьому загальний відсоток підписаних договорів оренди – 91,5%. З урахуванням практично заповненого ТРЦ Retroville в кінці першого півріччя вакантність українських ТРЦ склала 10,7%.

Прогнозують, що в наступному році для ринку нерухомості будуть  проявлятися тенденції  на збільшення поліфункціональних проектів, а зниження ставок, що почалося в цьому році, буде сприяти збільшенню кількості угод із залученням іпотечного кредитування. Фаворитами на ринку нерухомості стануть ті компанії, які будують комплексне житло. Також повинна зберегтися тенденція попиту на торгову нерухомість та заміську нерухомість, і в тому числі бізнес-класу. Але вразі введення другої хвилі локдауну, може постраждати орендодавці і сегмент громадського харчування.