Чи стане штучний інтелект загрозою людству

Гуру ІТ–технологій, учасники найбільшого форуму Східної Європи "Olerom Forum 1", розповіли про майбутнє світового бізнесу та інновації.

Серед тем запропонованих для обговорення під час заходу, резонансне питання про загрозу штучного інтелекту заплановане не було. Проте всесвітньо відомі спікери не могли залишити його поза увагою. Розповівши , чого варто очікувати від технології створення інтелектуальних комп’ютерних програм, машин, і про те, як у майбутньому вони можуть змінити світ.

Так званий «штучний інтелект», насправді не стане інтелектом

Першим, хто в межах “Olerom Forum 1» торкнувся цієї теми, був Адам Чеєр – творець програми “Siri”, яка свого часу перевернула догори дригом ринок технологій, і стала першим кроком на шляху до штучного інтелекту (ШІ).

Проте літом цього року провідні світові вчені у сфері розвитку ШІ: Ілон Маск, Стивен Хокинг та присутній на київському бізнес-форумі Стив Возняк, оприлюднили відкритий лист, у якому закликали відмовитись від «перегонів із ШІ-озброєнням». Вони вважають, що людство може зайти надто далеко, використовуючи штучний інтелект у військових технологіях, та закликали зробити все можливе, аби врятувати світ від катастрофи.

Натомість розробник програми “Siri” Адам Чейер, упевнений, що властивість інтелектуальних систем виконувати творчі функції, які традиційно вважаються прерогативою людини, нам просто необхідні.

“- Я вважаю, що більшість підприємств повинні розпочати використовувати штучний інтелект для того щоб оптимізувати процес прийняття рішень. Але, штучний інтелект не зможе робити більшу кількість речей, які може робити людина. І сьогодні, і ще дуже довго, штучний інтелект не буде насправді інтелектом. Людські ресурси, я вважаю найважливішою річчю для компанії, але використовувати унікальну технологію в якості інструменту, на мою думку, компанії мають».

Тим не менш, доведено, що застосування таких технологій у структуру різних компаній, впливає на працевлаштування людей. Наприклад, нині професія оператора call-центру стрімко замінюється віртуальними помічниками. Послуги роботів-консультантів дійсно зручніші, адже роботи можуть спілкуватися з необмеженою кількістю користувачів одночасно.

На питання, як штучний інтелект впливатиме на ринок праці, і чи будуть люди продовжувати втрачати робочі місця, Адам Чейтер відповів:

“- Це дуже актуальне питання. Я вважаю, що як інструмент, штучний інтелект буде змінювати світ так само, як і інші технології змінювали ринок праці і суспільство. Коли у вас оператор гарячої лінії автоматизований – людина там не потрібна. З іншого боку, люди дуже завзяті, сповнені ресурсів та ідей, вони можуть знаходити для себе набагато цікавіші види зайнятості, ніж просто автоматична робота. Але, якщо одночасно велика кількість людей втратять роботу в одній області, це буде дійсно велика соціальна проблема. З іншого боку, в майбутньому будуть нові види роботи, посади, діяльність. І машини не будуть знати тих речей, які вміє робити дворічна дитина. Але на деякі сфери діяльності, технології дійсно вплинуть. І як вже це було раніше, будуть дійсно замінювати людей.”

Мозок людини сильніший за штучний інтелект

Співзасновник легендарної компанії “Apple” і творець першого персонального комп’ютера Стів Возняк, на форумі розповів про технології і те, як стрімко вони змінюються.

Результат пошуку зображень за запитом "стив возняк"

Під час роботи над різними комп’ютерними програмами , Стіва постійно цікавило питання – у чому ж різниця між мозком людини та комп’ютером.

“Коли я розробив першу програму, то зрозумів, що комп’ютер може одночасно розробляти трильйони різноманітних операцій за секунду. Але він не зможе робити те, що робить людський мозок завдяки методиці технологій.”

У дев’яностих роках, компанія “Apple” випустила планшет “Newton Messagepad”, який розпізнавав фрази, написані вручну. Коли Стів Возняк отримав цей планшет, він залишив запис: Сара, дантист, вівторок, 2 години. Натиснувши на кнопку, планшет вивів календар, в якому було вказано вівторок, 2-га година дня, слово “дантист” і обраний контакт дочки Сари.

“Я написав повідомлення для живої людини, а мене зрозуміла машина. Насправді вірніше сказати…здавалося, що зрозуміла».

На думку генія, усвідомлення машинами людської мови, це величезний крок для розвитку штучного інтелекту. Але чи можна називати це інтелектом – інше питання. Розвиток роботів, – каже Стів Возняк, – буде важливою сферою в майбутньому. Поки вони програють комп’ютерам, але ми сподіваємось, що з часом, вони так само будуть допомагати людині.

“Якби ми зрозуміли як працює мозок людини, то створили б щось на зразок мозку з електронних запчастин. Якось я був в компанії, де інженери дійсно зрозуміли як можна створити справжній мозок. На це потрібно 9 місяців…»

Сьогодні Стів Возняк запевняє, що боятися штучного інтелекту не потрібно, адже він не стане кращим за людину. Наш мозок сильніший за штучний інтелект. Технічно можна лише обчислити скільки він обробляє інформації, але структуру його роботи, ми не зможемо зрозуміти.

“Я не вважаю штучний інтелект загрозою для людства. Він буде розвиватися поступово і ви навіть не помітите як вони відбудуться. Тому не живіть в цьому страху.”