[:ru]Осуществить неосуществимое: медреформа в предложениях МОЗ[:ua]Здійснити нездійсненне: медреформа у пропозиціях МОЗ[:]

Якось випала можливість бути присутньою на прес-конференції міністра охорони здоров'я Уляну Супрун та її заступників.

[:ru]Мероприятие проходило в локации KMArt Yard – внутреннем дворе Киево-Могилянской академии, куда активисты студенческого парламента приглашают высокопоставленных, и не только, гостей. Предмет разговора был достаточно предсказуем – медицинская реформа. Так что же с ней?

Оказывается, в этом году на медицину выделено 59 миллиардов гривен. Согласно действующей советской модели, эти средства идут на оплату работы системы учреждений, куда граждане могут обратиться и получить необходимую помощь. А в страховой медицине, на которую ориентирован МОЗ, гражданин должен выбрать либо заведение, либо врача, получить услуги, а их оплата будет производится из бюджета, – поделилась с присутствующими Ульяна Супрун.

Иными словами, МОЗ намерен изменить систему финансирования в медицинской сфере. Создать национальное агентство здоровья, которое будет заниматься государственным страхованием и распределением финансов. В системе государственного страхования Украины не будет полисов. Его автоматически должен получить любой человек живущий в Украине. Напрямую платить за медицинскую страховку граждане тоже не будут.

Ожидается, что механизм поступлений в систему будет тот же, что и сейчас: налоги идут в бюджет, из бюджета денежное пособие выделяют в национальное агентство страхования, которое и будет направлять деньги. Подобная модель работает в Испании, Великобритании и Венгрии. Вот только закралось сомнение: станет ли успешной эта модель в Украине? Откуда у МОЗ средства на столь масштабный проект?

Вспомнилось интерв’ю в прошлом претендента на пост министра здравоохранения, нардепа Ольги Богомолец, которая утверждала, что “…на лечение денег не хватает, и когда МОЗ говорит, что средств нам хватит, то это не правда”. Супрун же наоборот уверила, что денег намного больше, чем мы думаем. “Поверьте мне, я лично подписываю эти документы, я знаю, о чем я говорю”, – сказала она.

Заместитель и.о. министра зравоохранения Александр Линчевский убеждён, что качество нашей медицины напрямую зависит от уровня подготовки специалистов, которых выпускают ВУЗы. «102 балла за ВНО – и ты достоин быть врачом. Но до сих пор было не так. Последние 25 лет количество мест в ВУЗы и финансирование регулировались вручную. Не так давно был запущен пилотный проект, в рамках которого всем интернам предложили пересдать экзамен «Шаг-3» – неотложная медицинская помощь, включив вопросы из американского теста. «Средний бал в Украине – 37%. Уровень владения английским – 4 промиле. Это все, что вам нужно знать об образовании и качестве медицины», – подытожил Линчевский.

По мнению зама Ульяны Супрун, будет намного лучше, если набор абитуриентов будет проходить по правилам большого конкурса и принципиально иному проходному баллу. А будущих выпускников медучреждений предупредил, что тесты они будут сдавать те же, что и в Соединенных Штатах Америки.

[:ua]Захід проходив в локації KMArt Yard — внутрішньому дворику Києво-Могилянської академії, куди активісти студентського парламенту запрошують високоповажних, і не тільки, гостей. Предмет розмови був достатньо передбачуваним — медична реформа. Так що ж з нею?

Виявляється, в цьому році на медицину виділено 59 мільярдів гривень. Згідно діючої радянської моделі, ці кошти йдуть на оплату праці системи установ, куда громадяни можуть звернутися і отримати необхідну допомогу. А в страховій медицині, на яку орієнтовано МОЗ, громадянин має вибрати або заклад, або лікаря, отримати послуги, а їхня оплата відбуватиметься з бюджету, – поділилась з присутніми Уляна Супрун.

Іншими словами, МОЗ має намір змінити систему фінансування в медичній сфері. Створити національне агентство здоров“я, яке буде займатися державним страхуванням та розподілом фінансів. В системі державного страхування України не буде полісів. Його автоматично має отримати будь-яка особа, яка мешкає в Україні. Безпосередньо платити за медичне страхування громадяни не будуть.

Очікується, що механізм надходжень до системи буде той самий, що і зараз: податки йдуть до бюджету, з бюджету грошову допомогу виділяють до національного агентства страхування, яке й буде напрвляти кошти. Подібна модель працює в Іспанії, Великобританії та Угорщині. Ось тільки є сумніви: чи стане успішною ця модель в Україні? Звідки у МОЗ кошти на цей масштабний проект?

Пригадалось інтерв’ю у минулому претендента на посаду міністра охорони здоров’я, нардепа Ольги Богомолець, яка запевняла, що «…на лікування грошей не вистачає, і коли МОЗ говорить, що коштів нам вистачить, то це неправда». Супрун же навпаки запевнила, що грошей набагато більше, аніж мі гадаємо. «Повірте мені, я особисто підписую ці документи, і знаю, про що я говорю», – сказала вона.

Заступник в.о. міністра охорони здоров’я Олександр Лінчевський переконаний, що якість нашої медицини безпосередньо залежить від рівня підготовки спеціалістів, яких випускають ВНЗ. «102 бали за ЗНО — і ти гідний бути лікарем. Але досі так не було. Останні 25 років кількість місць у ВНЗ та фінансування, регулювались вручну. Не так давно було запущено пілотний проект, у межах якого всім інтернам запропонували перездати екзамен «Крок-3» – невідкладна медична допомога, враховуючи питання з американського тесту. «Середній бал в Україні — 37%. Рівень володіння англійською — 4 проміле. Це все, що вам необхідно знати про освіту та якість медицини», – підсумував Лінчевський.

На думку заступника Уляни Супрун, буде набагато краще, коли набір абітурієнтів проходитиме за правилами широкого конкурсу та принципово ііншим прохідним балом. А майбутніх випускників медустанов попередив, що тести вони будуть складати ті самі, що і в Сполучених Штатах Америки.

[:]