УКРАЇНСЬКА БЕСАРАБІЯ НА РОСІЙСЬКОМУ ПОРОЗІ

Інформаційне видання Кий-інфо публікує власний матеріал, який був виданий три роки тому напередодні 3-го травня. Ще тоді ми аналізували діяльність проросійських політиків та загрози виникнення етнічного конфлікту в Бессарабії, зокрема в Болградському районі на Одещині. Сьогодні конфлікт має характер напруженого діалогу між МЗС України та Болгарії, однак використати його знову бажають проросійські сили. Текст з 25 квітня 2017 року не втратив свою актуальність і тому подамо в оригіналі і без змін.

Наближається чергова, третя  річниця протистояння в Одесі,  коли другого травня відбулось зіткнення між прихильниками Євромайдану та проросійськими активістами. Нажаль до реального   покарання винних  в трагедії, схоже ще дуже далеко. Відтак виникає запитання: на скільки сьогодні  українська Одеса є українською?

  То ж напередодні пам’ятної дати пропонуємо поглянути ближче на перших осіб Одеси та деяких нардепів із цієї області. А також на те, чи раптом їх політика і досі не носить «колорадського» забарвлення, та  до яких наслідків все це може призвести. Ексклюзивний коментар Миколи Маломужа та  Одеських аналітиків.  Читайте до кінця, – гарантуємо, що буде цікаво.

«Сьогодні почались змагання за майбутнє президентське крісло, політики зайняті цим, а сектор безпеки використовується в політичних іграх. Росія це чудово розуміє.  Більше того, «Кремль»  знається на недосконалості наших законів про децентралізацію, на чому і не проти зіграти. Якщо на Одещині раптом оголосять якусь псевдо республіку, «розгребти» це буде вкрай важко, адже Росія почне верещати «фашисти убівают», а Європа «про права нацменшин», – Андрій Дацюк, кандидат політологічних наук,  доцент кафедри національної безпеки НАДУ при президентові України.

Андрій Дацюк, к.н.д. політологічних наук доцент кафедри нацбезпеки НАДУ

Нагадаємо,  2 травня 2014 року тітушки-антимайданівці  напали на учасників маршу, що проходив після футбольного матчу від чого померло 2 людей. Згодом праві сили дали реванш, що призвів до кульмінації – пожежі в будинку профспілок міста Одеси.   Остаточну кількість загиблих досі ніхто не назвав, подейкують, що станом на 4 травня загинуло понад 46 людей.  Беззаперечним є той факт, що організаторами (учасниками) бійки були громадяни Російської Федерації, адже в ході розслідувань кілька з них було притягнено на лаву підсудних. Проте не забуваймо, що прокуратура Одеси та керманичі міліції заперечили участь росіян. Правоохоронці стверджували, що не пускали антимайданівців напасти на мирну ходу, однак журналісти опублікували відео де видно, що позаду поліцейських є озброєні сепаратисти і міліція їм не перешкоджає, радше навпаки – сприяє. До того ж потім, одеська влада відпустила 67 затриманих проросійських активістів, а начальник міліції Дмитро Фучеджі, якого запідозрили у співпраці із сепаратистами – втік у Придністров’я. Власне до дій (бездіяльності),  усієї міліції, того сумного 2 травня більше запитань, а ніж відповідей.

Фото: Фучеджі позаду стріляючого сепаратиста

Українці, зокрема одесити,  вже давно видихнули з полегшенням, мовляв тепер немає жодних загроз їх спокою. Та ця думка м’яко кажучи – хибна. Ось підтвердження участі нинішнього  Одеського  міського  голови Генадія Труханова на Антимайданівському мітингу, що знову ж таки не дуже підкреслює «про європейськість» нового обранця.  Однак в окремому відеоролику бачимо  підбірку актуальних  питань та невтішні  відповіді на них. Виходить, керманич Одещини ще той «фрукт». До нього ми повернемось дуже скоро, а зараз звернемо увагу на Бесарабію. В регіон пролягає стратегічна траса  М-15, що   сполучає 7 районів і  5 портів. Ще минулого року траса перебувала в катастрофічному стані. Її ремонт виграла компанія ТОВ «Ростдорстрой», співвласник Юрій Шумахер, який став депутатом Одеської міської ради від партії «Довіряй справам»  мера Одеси – Генадія Труханова. Звісно жодної зацікавленості в такій махінації  ніхто не помітив.  Місцеві ЗМІ керманичем компанії називають  нардепа Антона Кіссе. Його вотчина – Бесарабія.

Фото: Антон Кіссе

Сам Кіссе  колишній фізрук, піднявся в 90-х, входить до членів правління громадської організації спортивної боротьби Одеси. Він один із 148 нардепів який в червні 2013 року поставив свій підпис на зверненні до польського сейму «Про визнання Волинської трагедії геноцидом». Експерти звернення  назвали –  державною зрадою, приниженням нації, провокацією проти власного народу.  До речі,  саме  спортсменів Кіссе (антимайданівських тітушок) звинувачують у нападі на ходу патріотів, що стався 2 травня 2014 року. Про це кореспондентам «Кий-інфо», не бажаючи називатись, повідомили одеські активісти. Адже не лише до відповідальності не притягнені антимайданівці Кіссе, більше того: Антон Кіссе очолив парламентську комісію по розслідуванню події і «вправно» звітував про хід (не)виконання розслідування. Лобіст півдня, нардеп Кіссе, також неодноразово виступав  за відновлення  торгівлі із Росією.   

Нардеп Кіссе часу не витрачає. У Верховній Раді та на власному сайті робить закиди відверто сепаратистського характеру : «в …последние годы руководство и жители района тверды в своих намерениях сохранить Болградский район как отдельную административно-территориальную единицу», — заявил Антон Киссе». Відтак, журналісти інформаційної агенції «Кий-інфо» надіслали запит до СБУ з проханням повідомити чи прийнята до уваги заява  Антона Кіссе. Нам відповіли, що таких в заявах не міститься ознак злочину згідно ст. 110 КК України.

У відповіді СБУ, та й у ситуації загалом, далеко не все так гладко якби хотілося. Кіссе завжди підкреслює, що у Бесарабії живуть болгари, гагаузи та інші національності, які «конче» потребують можливості самостійного культурного та адміністративного управління.

Давайте поглянемо, що ж на це кажуть представники держав,   нацменшин українського півдня.  22 січня 2017 року президентом Болгарії став  колишній військовий, екс -командувач ВПС – Румен Радєв.  Минулоріч, у  передвиборчій компанії Радєв активно пропагував автономність болгарів на українській Бесарабії.  Більше того, що Україні необхідно відновити мир з Росією! Що ж, будемо сподіватись, що це лише був політичний піар. Однак, він так перегукується із мріями Кремля і рядом одеських чиновників!  

Українські болгари теж «не сплять», організовують акції протесту, щодо утисків їхнього існування. Щоправда, згідно інформації місцевої служби безпеки, болгарів там кіт наплакав, все це витівки кремлівської агентури. Подібна нереалізована мрія російських, тобто вибачте, одеських «передовиків» була – «Народна Рада Бесарабії (НРБ)».  

Продовжимо про нацменшини.  Антон Кіссе багато уваги звертає на  Болградський район. Та що цікаво:  Кіссе хоч і   клопоче про Болград, як окрему територіальну одиницю (ОТГ), в той час його фракція «Наш край» всіляко гальмує цей процес на Одещині.  Мета таких дій може полягати у відведенні уваги, те чого хоче Кіссе, подальше укрупнення Болградського району за рахунок нацменшин (проросійськоналаштованих) – це ігри з вогнем.

«Процес децентралізації, що триває в Україні, нерідко зіштовхується з політичними перепонами. Сама такий характер має спротив процесу об’єднання громад, який ми спостерігаємо в південних районах Одеської області. Слід відзначити, що ми знаємо про існування ініціатив у низці населених пунктів української Бессарабії про створення ОТГ. Однак ці ініціативи наштовхуються на серйозний спротив з боку політиків всеукраїнського рівня. Деякі партії, зокрема Наш край та Опозиційний блок, гальмують процес ухвалення перспективного плану обласною радою, а це, у свою чергу, не сприяє утворенню об’єднаних громад. Крім того, політики намагаються змістити акценти, змістивши адміністративно-територіальні зміни у сферу етнічну. Мушу наголосити, що реформа децентралізації жодним чином не утискає права національних громад. Більше того, це питання вимагає конструктивного вирішення, але аж ніяк не емоційних звернень до уряду або гучних публічних заяв та нагнітання етнічного протистояння. Одещина – багатонаціональний регіон, і розпалювати ворожнечу між народами – неприпустимо», – прокоментувала журналістам «Кий-інфо» консультант з питань комунікацій Одеського регіонального відділення Асоціації міст України Євгенія Генова.

Євгенія Генова, фото із соцмережі Facebook

Російські шовіністи в 2014 році прямо оголосили свої плани на українські землі, власне і без варіантів вибору для місцевих: «Бессарабия слишком важный в геополитическом смысле регион, что бы его оставить местным жителям. Хочется ошибиться, но, похоже, Бессарабию (как и Приднестровье) ожидают большие потрясения.», – джерело http://ruskline.ru .

Біда в тім,  що Болградський район  прилягає до кордону з Республікою Гагаузія, що була створена в лютому 2014 року.

Знаки оклику і території обведені червоною лінією – Республіка Гагаузія.

Передумовою створення Гагаузії була, як кажуть в народі: «аби знайти причину», а саме  –  політичні   чутки в середині країни  про можливе  об’єднання Молдови з Румунією. І тут раптом  з’являються  озброєні загони самооборони з вимогою провести референдум і надати гагаузам, щоб ви думали –   особливий статус! Але й тут є неабияке «але», на виборах в Гагаузії перемагає проросійська кандидатка Ирина Влах. Згодом проходить референдум про подальшу долю «країни», де 98.47% населення  обирають орієнтир на Митний союз.

Почерк Кремля в  організації  такого заколоту зрозумілий та характерний. Власне схема відповідає сценарію  створення Придністров’я або ж анексії  Криму. До речі, два слова  про Крим: українські гагаузи не соромляться просити в Путіна притулку у Криму.

От стало цікаво, чи є гагаузи серед одеських керманичів? Є! І неабихто, а голова Одеської обласної ради –  Дімчогло Юрій Дмитрович.  

Дімчогло найбільше асоціюють із підприємством ТОВ «Босфорліс», засновники якого, згідно інформації Мінюсту, –  громадяни Турції. Зараз уповноваженою особою в підприємстві зазначено Дімчогло Андрія Володимировича. Однак міліонні статки та взаємозв’язок родин бачимо в одному аспекті. Тетяна Дімчогло декларує дохід (вона співзасновник і має 33,30%),   від ТОВ «Паромний комплекс «Орлівка», розмір статутного капіталу 15 000 000 грн.  Окрім Лондонського власника та ще одного із Сейшильських островів, бачимо на сторінці Мінюсту ТОВ «Тігос» засновники якого родина Сулакових, статутний капітал 36 611 700 грн. Тут коло замикається: Олег Сулаков помічник нардепа Антона Кіссе.

В декларації чиновника дружина задекларувала 100% прав –  засновник та бенефіціарний власник ТОВ “Телерадіокомпанія “Південна хвиля – тв”.  Звісно, без власного ЗМІ сьогодні олігархам живеться «дуже складно».  

Юрій Дімчогло товариш Антона Кіссе, вони  разом  люблять посвяткувати урочисті дати «обмежених» нацменшин.  Дімчогло Юрій Дмитрович відвертий у своїй прихильності до Російської Федерації,: «Мы готовы поддержать новое правительство Украины, а так же евроинтеграционные процессы в стране, но не за счет дружеских и экономических отношений с Россией и Белоруссией», – заявляє чиновник. Більше того, Дімчогло впевнений, що Гагаузія (Російський проект мертвої території з так званим «особливим статусом»), надзвичайно потрібна для України. Нагадаємо, ця територія впритул прилягає до Болградського району.

Місцеві громадські організації так підсумовують «бродіння» в бессарабських степах: «За нашими даними, спершу планувалось ініціювати звернення до глави держави від депутатів сільради одного з бессарабських районів Одещини про створення “Молдовської культурної автономії”. Другий крок: звернення до центральної влади керівництва райради – з тим же питанням-пропозицією. Однак сталось це – звернення депутатів Одеської облради до Уряду України щодо закріплення за одним із районів самостійного статусу, з можливістю його укрупнення, всупереч нормам чинного законодавства й Конституції – з великим запізненням. Не наприкінці осені 2016-го, як планувалось, а тільки 21 березня поточного року. Іншими словами, не все склалося у виконавців із термінами, які планувалися закулісними кураторами. Зазнавши невдачі, зарубіжні куратори вимушені були пропустити два перші кроки й відразу перейти до третього. Та знову трапилась “осічка”: представники молдовської діаспори, що компактно проживають у південних районах Одещини, відмовились стати співучасниками масштабної провокації. Тому, власне, й відбулась зміна орієнтирів: “Молдовську автономію” кураторам довелось поміняти на “Болгарську”. Мабуть, там у них позиції міцніші – звернулися по старій пам’яті до Кіссе, пообіцяли широкі привілеї у бізнес-питаннях і повну недоторканність.», – прокоментував          Вадим Лабас, керівник аналітичного відділу ГО у  м. Одеса –  «Оберіг».

Вадим Лабаз, фото Укрінформ

16 березня цього року Антон Кіссе провів зустріч із Міністром оборони України,  своїм земляком – Степаном Полтораком.   Варто віддати належне, одним з питань обговорили, налагодження пантонної пераправи на час ремонту мосту в Молдавському селі Паланки. Щоправда це вже не актуально, адже нещодавно Молдова виділила землі для дороги на час ремонту мосту. Сумним лише залишається факт, що дістатись на Бесарабію не так просто.

1- проїзд через Молдовське село Паланки;

2 – міст у Затоці, що перебуває в аварійному стані;

3 – містечко Болград 

Чорна лінія – Україно-Молдовський кордон.

Та значно більшої  серйозності ситуація набрала вже через тиждень після зустрічі Полторак – Кіссе. 21 березня 2017 року  сесія Одеської обласної ради приймає рішення «Про звернення депутатів Одеської обласної ради до Прем’єр-міністра України щодо збереження Болградського району Одеської області  як самостійної адміністративно-територіальної одиниці».

У документі зокрема йдеться  про нібито «збереження району в рамках адміністративної реформи». Все ж читаємо:

У нас виникає  дуже просте запитання: а українців ви там не помічаєте? І зрештою, чи дозволяєте ви українцям жити в Україні? Чи в безпеці тепер українці півдня? Адже місцеві військові із сумом пригадують, як на Бесарабії за часів Ющенка масово ліквідовувались військові частини. Зараз «спокій» стратегічно важливої території чомусь раптом стали оберігати нацгвардійці та прикордонники.

З цього приводу, журналісти інформаційної агенції «Кий-інфо» взяли ексклюзивне інтерв’ю в екс-голови Служби Зовнішньої розвідки України, генерала армії Миколи Маломужа:

Микола Маломуж, фото з мережі Інтернет

«Ще починаючи з 1995 року Закарпаття, Крим, Бесарабія рахувались зонами з підвищеним ризиком. Ми працювали над тим, щоб там поліпшити ситуацію, однак влада нас слухала «через раз». Тепер так, сепаратистські настрої починають в Бесарабії вилазити на поверхню і це результат провальної інформаційної, гуманітарної та адміністративної роботи влади. Я минулого року особисто проїхав всі ті регіони, там живуть гарні люди, вони ні в чому не винні, що їх кинули  на призволяще. А цим і користуються такі як нардеп Кіссе. В таких регіонах громада буде мінімум слухати Київ, а більше звертати увагу на обіцянки місцевих «князьків». Єдине в чому вас запевняю, згідно нашої інформації, поки що жодних активних провокацій з боку Росії на Бесарабію не планується і питання перебуває під контролем», – Микола Маломуж, екс-Голова Служби зовнішньої розвідки України.

Висновок.

Парадокс і нонсенс полягає в тому, що на тлі постмайданівської влади на Одещині державні керманичі – сформовані прихильники «рускава міра». Вони більш орієнтовані на Росію, а ніж на Європу. Також Придністров’я, Молдова, Гагаузія, українська Бесарабія мають між собою тісний взаємозв’язок на чому «грає» Росія, і тут  поки що аутсайдером залишається Україна.

Рost scriptum залишимо словами не простого українського військового, з яким вдалось зв’язатись журналістам «Кий-інфо». Він  зі зброєю в руках був у Криму, залишився вірний Україні та пішов воювати на Схід.  Його позицією ми і завершимо даний матеріал. Все ж з великим побажанням та надіями, що політики, військові та всі компетентні служби таки звернуть свою увагу на українську Бесарабію, поки ще  не пізно.

«Не забуваймо, що невдовзі в Росії вибори і Путіну потрібен рейтинг. Найкращий рейтинг в імперії – це перемога. Тому не виключаю подальшу збройну ескалацію. Він (Путін, ред.) може спробувати приєднати до себе Придністров’я, яке дві неділі тому визнало прапор Росії другим державним. Також не виключаю провокацію на Бесарабії, але Кримського сценарію не буде, його подоби не варто чекати. Росіяни дуже варіативні і сценарій розроблятимуть під конкретну ситуацію. Відтак підвищена увага до Бесарабії необхідна як ніколи.»,Тимур Баротов, старший офіцер запасу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України, екс-начальник штабу, перший заступник командира батальйону «Айдар».

«Кий-інфо», 25 квітня 2017р.