Сираївські фермери: як нищиться перспективна екоферма

Нещодавно на телеканалі 1+1 вийшов сюжет про родинний бізнес у селі Сираї, що на Чернігівщині. Мова йшла про господарство під назвою «Еко-ферма «Диво», де господарює така собі Ірина Мельник,  – «співвласниця бізнесу». Про це повідомляє Центр медіарозслідувань “Булава”.

Мова йшла про успішний аграрний бізнес, орієнтований на вирощування екологічно чистої продукції та виготовлення широкого асортименту молочної продукції: від йогуртів до сирів твердих сортів.

Фото зі сторінки Еко-ферми “Диво” у Фейсбук

На перший погляд, діяльність фермерів потребує загального схвалення і підтримки. Однак, до нашої редакції звернулися жителі села Сираї, які розповіли “темну” сторону цього бізнесу, а саме про захоплення і масові звільнення працівників на підставі того, що “вони пов’язані з засновником бізнесу”.

“Йогурт із закваскою зради”

У невеликому селі Сираї під Козельцем, що на Чернігівщині на початку 2017 року було створено сільгосппідприємство ТОВ «Еко-Ферма «Диво». Сільська рада продала давно закинуті зруйновані приміщення колишнього колгоспного двору Дмитру Василенку за 649 тисяч гривень.

Василенко був одноосібним покупцем споруд, про що свідчать підписані документи з сільською радою. За його словами, усі сплачені кошти належали виключно йому.

Фото договору купівлі-продажу

На той час, Дмитро Василенко планував разом із партнерами Олегом Чорним та Вадимом Сабібіним створити потужне сільськогосподарське підприємство з переробкою сировини. Еко-ферма «Диво» окрім того, що взяла у ТОВ “ВАРТ І КО” в суборенду 650 гектарів ріллі, завезла 200 голів маточного поголів’я елітних порід овець. Створила власну свиноферму і парники з теплицями.

Фото зі сторінки Еко-ферми “Диво” у Фейсбук

Партнери вирішили вирощувати й виготовляти  виключно екологічно-чисту продукцію.

За кілька років створили молочний цех із виробництва кисло-молочної продукції та запустили власну сироварню.

Однак, тривала ідилія не так довго, як би того хотілося для багатьох селян, які отримали добре оплачувану роботу.

В особистій розмові з нашими журналістами, Дмитро Василенко розповів як серед партнерів починався розбрат. Спочатку Чорний та Сабібін попросили, як партнери і товариші, у Василенка поділити порівну всю власність.  Мовляв, – це буде справедливо і підкріпить партнерські стосунки. Звісно ж, вони обіцяли компенсувати Васильченку витрачені кошти на придбання обладнання та господарських приміщень. Бажаючи кращого своєму підприємству, Васильченко на умови погодився і в червні 2019 року відбулась продаж двох третин споруд, кошти за які продавець мав отримати згодом.

Фото договорів купівлі-продажу часток

Надалі Олег і Вадим стали аргументувати, що інвестор, якого вони знайшли для розвитку підприємства, відмовиться давати гроші на посівну, якщо хтось із них не буде мати контроль над фінансами, тобто бухгалтерією. Посівна – гаряча пора, і якщо її не провести вчасно, то господарство просто збанкрутує. Але в такій ситуації Васильченко на всі вимоги не погодився. Тому «партнери» почали діяти за рейдерською схемою.

У тому ж самому приміщені, де зареєстроване ТОВ «Еко-ферма «Диво», село Сираї вулиця Шкільна 29. Олег Чорний зі своєю дружиною Іриною Мельник реєструють фермерське господарство «НОВА АГРО». За даними  аналітичної мережи youcontrol, 11 жовтня 2021 року “ФГ “НОВА АГРО” змінила адресу реєстрації, тепер підприємство зареєстроване в Кам’янець-подільському по вулиці Нагірній, 29.

Однак, крім згаданого фермерського господарства, за цією ж адресою реєструється ще і ТОВ «Вікторія-Нова», власницею якої одноосібно виступає дружина Олега Ірина Мельник.

Як стверджує Василенко, Чорний, Сабібін і Мельник в трьох переводять техніку та майно на новостворені структури, залишаючи ТОВ «Еко-ферма «Диво» “пустушкою”. Відповідно до позовної заяви Дмитра Василенка, у 2020 році колісний трактор МТЗ-892 було переоформлено на Фермерське підприємство «Нова Агро» (код ЄДРПОУ 43673282), засновником якого є Чорний Олег Володимирович та його дружина Мельник Ірина Євгенівна. Також було переоформлено обладнання для сироварні на ТОВ «Вікторія Нова» (код ЄДРПОУ 43688372).

Ірина розповідає про «Диво», видаючи себе за господиню підприємства. Мельник розповідає, що раніше вона була державним службовцем. Однак, за нашими даними, Ірина Мельник була помічницею нардепів Інни Богословської та Володимира Мельниченка (Сабібін теж був помічником Мельниченка). Також очолює з 2020 року «Політичну партію «Акцент», яка виникла на базі проєкту Богословської та Хорошковського «Віче».

Фото з реєстру юридичних осіб

Мабуть, набутий досвід серед політиків, з далеко не блискучою репутацією, і став в основу поведінки Ірини Мельник із діловими партнерами.

Голодні тварини та розорана річка

Нині Дмитро Василенко через суд намагається повернути кошти. Однак ця «історія в Сираях» має ще кілька прикрих і болючих історій.

Витісняючи Василенка «бізнесмени з Сираїв» звільнили багатьох робітників, які з початку створення працювали на підприємстві. Ірина з чоловіком геть не переймалася долею працівників, вони вважали, що ці люди віддані Василенку і тому позбавилися «шпигунів».

Ми поспілкувались зі звільненими працівниками. Люди заявляють, що їх не цікавлять «розбірки між власниками». Колишні співробітники зазначають, що їх було звільнено після того, як вони неодноразово наголошували Ірині та Олегу, що кормів на фермі не вистачає для годування свиней і овець, ягнята годуються торішнім сіном, в той час, як  мають бути на паші. А свиням по декілька днів в годівниці лили тільки пусту сироватку без комбікормів.

Врешті «господарям» набридло чути зауваження працівників і їх звільнили.

У 2021 році, власники навіть не запустили змонтовані теплиці, де вже не один рік вирощувався багатий врожай овочів і трав. За словами колишніх працівників, отара племінних овець вже знищена, з понад 300 особин лишилося з десяток тварин, які цілодобово перебувають у загорожах і не бачать свіжої паші. Поголів’я свиней теж різко зменшилось. «Все вирізали і попродали».

«А раніше, до нас екскурсії мало не щодня приїздили, закуповували десятками кілограм продукцію, яка хоч і поставляється до великих торговельних мереж, але ж на фермі її можна придбати прямо з виробничого цеху. Тепер на підприємстві часто затримують зарплату, а людей штрафують, часом безпідставно, бо зарплату виплачувати нічим. Дохазяйнувалися», – бідкаються селяни.

Фото земельна ділянка над Остром ФГ “НОВА АГРО”

Крім негуманної поведінки з тваринами, «рейдери» взялися нищити навколишнє середовище. «Тріо» Мельник, Сабібін та Чорний для обробітку взяли 228 земельних ділянок оформивши їх на ФГ «Нова-Агро». Значна частина землі підходить до самого русла річки Остер. Порушуючи законодавство і природоохоронні норми, «рейдери із Сираїв» розорали споконвічну заплаву і засіяли її соняшником до самої води.