Протести на Шрі-Ланці: як дефіцит палива та інфляція впливає на життя мешканців

Підписуйтесь на нас у telegram

9 липня, на тлі економічної кризи у Шрі-Ланці, тисячі протестувальників увірвалися до резиденції та офісу президента. До Коломбо приїхав кожен. Люди сідали у вантажівки, автобуси та їхали, а ті, хто не міг – виходили на протест у своєму селі.

Ph: Євгенія Зоріна

Гаслом було — Gota go home, майже 20% людей були з плакатами.

Ph: Євгенія Зоріна

Протестувальники захопили адміністративні офіси: парламент, офіс президента. У свою чергу, місцева поліція почала застосувати сльозогінний газ та водомети, проте це не спинило жителів країни.

Прем’єр-міністр Вікрамасінгхе скликав термінову зустріч лідерів партій для обговорення ситуації.

За даними джерел Reuters, прем’єр провів переговори з кількома лідерами політичних партій, після чого погодився піти з посади.

«Щоб забезпечити продовження роботи уряду та безпеку всіх громадян, сьогодні я прийняв рекомендацію партійних лідерів, щоб звільнити місце для всепартійного уряду. Щоб полегшити процес, я піду з посади прем’єр-міністра», – зазначив він у Твіттері.

Місцевий телеканал NewsFirst зазначає, що надвечір ситуація біля резиденції президента загострилася: силовики розганяли людей і скоїли напад на чотирьох  журналістів. Щонайменше 45 місцевих жителів постраждали.

Ph: Євгенія Зоріна

Самого президента, за даними ЗМІ, вивезли з резиденції ще ввечері 8 липня перед запланованою масовою акцією протесту. Зараз він знаходиться на борту літака до Сінгапуру.

Вранці, 13 липня, прем’єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Вікремесінгхе оголосив надзвичайний стан і комендантську годину. Він зробив це через протестувальників, які вимагали його відставки та оточили його офіс у Коломбо. Але зараз комендантської години ніхто не дотримується, і через це поліція має право застосувати сльозогінний газ.

Зауважимо, що протягом останніх місяців країна перебуває у найгіршій за останні 70 років економічній кризі. Підприємства не можуть працювати без газу, сім’ї не мають змоги приготувати їжу, а люди стоять у бензинових чергах  від декількох годин до  тижня.

Ph: Євгенія Зоріна

Швидке зростання інфляції у червні досягло рекордних 54,3%. Минулого тижня місцева влада заборонила продаж палива в країні крім тих, що виконують ключові функції в країні. Сюди не відносяться автобуси та поїзди, а також автомобілі екстрених служб.

Зверніть увагу, якщо раніше бензин коштував до 120 рупій, то зараз – 470; мінімальна поїздка на місцевому автобусі коштувала 20 рупій, а зараз – 40.

Наразі щодня виключають світло по 3 години на день, а у квітні люди були без електроенергії по 10-16 годин на день. Медичні працівники декілька разів виходили на мітинги через нестачу ліків.

Імпортних продуктів мало через нестачу грошей. Усі продукти харчування доставляють із затримками, але не всі магазини з порожніми полицями. Кожен мє свій графік роботи, і можна купити продукти навіть, якщо потрібно об’їхати декілька місць.

За цінами: пастка для мух коштувала 100 рупій, зараз — 440;

мокріль консервована 345, зараз — 880;

яйця 120, а зараз – 550.

В ООН заявили, що Шрі-Ланка переживає «відчайдушну гуманітарну кризу». Закриті навчальні заклади, зупинено лікування раку та інші медичні процедури, а багато сімей насилу можуть забезпечити собі один прийом їжі на день.

Ph: Євгенія Зоріна

Ланкійці неодноразово намагались покинути країну нелегально і поїхати в Індію або Австралію, але їм не вдалось.

Ph: Євгенія Зоріна

Для туристів, які прилетіли по путівці на Шрі-Ланку, нічого не змінилось, адже в готелях де « all inclusive» є генератор, і тому відсутність світла не має; готелі мають паливо, адже бізнес є пріоритетним.  «Самостійний» турист відчує нестачу палива.

Влада звинувачує у всьому серію терактів у країні у 2019 році та пандемію Covid -19, що негативно вплинула на туристичну галузь.

Ще одним із чинників кризи та протестів на Шрі-Ланці могла стати війна в Україні. Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив у неділю, що одним із чинників заворушень у Шрі-Ланці стала блокада українських портів Росією та неможливість вивезення з них пшениці.

«Ми спостерігаємо прояв впливу російської агресії скрізь. Вона могла вплинути на ситуацію в Шрі-Ланці, але ми стурбовані наслідками у всьому світі«, — сказав Блінкен.

Пресслужба Міністерства економіки України повідомила, що за перше півріччя минулого року між нашою країною та Шрі-Ланкою товарообіг становив 28,5 млн доларів. А основу нашого експорту на острів склала саме аграрна продукція — овочі, зернові, олійні культури. Крім цього, 2022 року Україна була на третьому місці за кількістю туристів на Шрі-Ланці.

Зазначимо, що правляча династія Раджапакса править у країні з середини 2000-х років. Багато років правозахисники звинувачували політиків із цієї родини у корупції, наживі з використанням службового становища.

Автор: Аліна Колода

Фотокор: Євгенія Зоріна