Науковий керівник докторської нардепа від ОПЗЖ виявився його помічником

Подібний крок в наукових колах є вкрай рідкісним і, для рядового здобувача, несе значні загрози, і повинен викликати підвищену увагу з боку Вищої атестаційної комісії (ВАК). На практиці таке відбувається вкрай рідко. Заяву щодо перенесення захисту дисертації має розглянути спеціалізована Вчена рада і ухвалити відповідне рішення.

Центру медіарозслідувань “Булава” стало відомо, що народний депутат від ОПЗЖ Валерій Гнатенко несподівано написав заяву про перенесення захисту докторської дисертації на невизначений термін. 

фото: Валерій Гнатенко


Ще вранці 7 травня на сайті Інституту підготовки кадрів державної служби зайнятості України було вказано, що захист докторської має відбутися 12 травня 2021 року. Однак, вже в цей день о 13 годині з’явилося повідомлення про перенесення на невизначений термін.

Фото: перенесення захисту Гнатенка

Після того, як країна ще не встигла оговтатись після скандального захисту кандидатської дисертації з державного управління народним депутатом від ОПЗЖ Іллею Кивою, ще один поплічник Віктора Медведчука мав захищати докторську дисертацію.

Тема докторської роботи Валерія Гнатенка «Державне управління економічною безпекою в системі цифровізації національної безпеки» з спеціальності (шифр 25.00.05) – державне управління у сфері державної безпеки та охорони громадського порядку.

Здавалося б ніякої крамоли. Однак, науковим керівником здобувача докторського ступеня є земляк і політичний однодумець Гнатенка Панченко Олег.

фото: Олег Панченко

Олег Панченко директор державного закладу «Науково-практичний медичний реабілітаційно-діагностичний центр МОЗ України», який розташований у Костянтинівці Донецької області, що поряд з Дружківкою, де Гнатенко був мером не одну каденцію. Валерій Гнатенко має давні тісні зв’язки з самим Панченком і його Центром, навіть неодноразово вручав особисто всілякі грамоти і нагороди.

Панченко в минулому році став академіком Української технологічної академії. За освітою він медик і захищав докторську дисертацію за спеціальністю: медичні науки (шифр 14.00.18).

З етичних міркувань Олег Панченко не може бути науковим керівником народного депутата Валерія Гнатенка, бо є його підлеглим працівником  помічником-консультантом. Що може бути прямим конфліктом інтересів, адже Гнатенко може впливати на рішення свого наукового керівника.

Олег Панченко у 2020 році захистив докторську дисертацію на аналогічну тему, що нині пробує захистити Валерій Гнатенко. Робота Панченка називалася “Державне управління інформаційною безпекою в епоху турбулентності”, а у Гнатенка “Державне управління економічною безпекою в системі цифровізації національної безпеки”. 

Примітно, що науковими опонентами в обох був доктор наук Володимир Гурковський, який, також є науковим керівником дисертації Іллі Киви. Якщо Гурковського дійсно звільнили з посади після “блискучого” захисту Киви, то це і могло стати причиною перенесення захисту докторської дисертації Валерія Гнатенка, адже Гурковський не може бути чинним науковим опонентом. Втім, справа може полягати в банальному бажанні Валерія Гнатенка “пересидіти” скандал, який виник при захисті дисертації його соратника Іллі Киви, а потім, коли все стихне і зникне інтерес, нишком захистити свою докторську.

На жаль, Центр медіарозслідувань “Булава” не має можливості зробити автоматизовану перевірку дисертації на академічний плагіат наукових праць нардепа Гнатенка і науковця Панченка. Але порівняльної характеристики автореферату докторської дисертації  цих “світил науки” покладаємо на розсуд читачів.

Докторська робота Гнатенко викликає сумніви й тому, що майже всі його наукові статті та конференції, які необхідні для захисту дисертації, публікуються в період 2020-2021 рр. 

Для захисту докторської дисертації лише наукових статей необхідно мінімум 15, і то написати статті і розмістити у відповідних до вимог ВАК спеціалізованих виданнях всього за два роки, практично неможливо. 

У своєму авторефераті Гнатенко вказує 28 наукових статей (не говоримо про тези конференцій) із них лише чотири обубліковані до 2020 року. Гнатенко за 2020-2021 рік зумів опублікувати аж 24 наукові статті та й ще розмістити їх у відповідних виданнях. Виходить майже по 2 статті на місяць. Швидкість вражаюча. Звісно, таке можливо, якщо над твоїми статтями працює ціла редакція науковців. А це знову доводить, що наукову роботу Гнатенко особисто не писав.

Джерело: Центр медіарозслідувань Булава