НАФТА РОСІЙСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА ВТРАТИЛА СВОЮ ЯКІСТЬ, ЇЇ ДВІ ТРЕТИНИ ВИЗНАЛИ НЕРЕНТАБЕЛЬНОЮ

Як показала інвентаризація родовищ, тільки 36% з 30 млрд.тонн запасів нафти в Росії є рентабельними в поточних макроекономічних умовах.

Щодо якості нафти давно говорили білоруси, однак росіяни цю проблему визнали лише в 2019-му і назвали її “технічною”. Також, згідно із словами заступника міністра енергетики РФ Павла Сорокіна, це пов’язано з погіршенням можливостей освоєння: 

  • зростанням обводнення, 
  • необхідністю будівництва дорогих свердловин складної конструкції, 
  • низькою проникністю і розчленованістю колекторів,
  •  відходом в крайові зони і пласти з невеликими товщинами і так далі. 

Таке пояснення він опублікував в статті для журналу «Енергетична політика».

Разом з цим він підкреслив, що все це не тільки збільшує собівартість видобутку, але і підвищує ризики непідтвердження запланованих показників розробки через складність моделювання процесів і помилок при бурінні, наприклад, виходом з продуктивного пласта при горизонтальному бурінні. Так, за деякими активами фактична рентабельність буріння може сильно відрізнятися від планів, а запаси не підтверджуватися. Також було зазначено, що погіршується і якість відтворення ресурсної бази. Середній розмір відкриттів нових родовищ в 2015-2019 роках склав 9-14 млн.тонн (без урахування кількох великих родовищ на шельфі і Пайяхського родовища).

Приріст запасів в останні роки покривається за рахунок дорозвідки в діючих регіонах видобутку, а також переоцінкою запасів. В основному, в традиційних регіонах приріст відбувається за рахунок пошуку пропущених покладів або буріння на глибокі горизонти, а при цьому технологічна складність геологорозвідки значно підвищується. Варто відзначити, що пропуск перспективних пластів при використанні традиційних методів інтерпретації даних пов’язаний з їх невеликим розміром і складністю будови. Таким чином, потрібно застосовувати зовсім нові технології розвідки і моделювання активів.

Питання майбутнього російської нафтовидобувної галузі пов’язаний з випереджаючим технологічним розвитком та підвищенням ефективності, зазначив заступник міністра. Тільки завдяки цьому можна буде зберегти положення одного з найнижчих по собівартості виробників на світовому ринку нафти.

Приєднуйтесь до нашого каналу в телеграм https://t.me/kyiinform