Фермер планує залишити річку Гірський Тікич без води

Будь-яке зрощення від 20 гектарів і більше повинно проходити оцінку впливу на довкілля, - повідомляє Кий-інфо з посиланням на Українську Природоохоронну Групу - UNCG.

Минулого року на Черкащині розгорівся скандал. Місцеві жителі виявили що ТОВ “Кищенці Фрутс” проклало масштабні труби від своєї ділянки до річки Гірський Тікич для зрошення двох ділянок площею 62 та 182 га.

Треба віддати належне Державній екологічній інспекції: дійсно, незаконна діяльність була припинена і порушника притягнули до відповідальності. Після цього підприємець дійсно подав документи на оцінку впливу на довкілля, – йдеться у повідомленні.


У своїх зауваженнях до обсягу звіту даного проекту ОВД природоохоронці просили оцінити вплив планованої діяльності на їх природні комплекси та об’єкти (види флори і фауни, їх угруповання та оселища), що охороняються в районі водозабору та нижче за течією від місць водозабору:

-всі об’єкти природно-заповідного фонду, які розташовані на р. Гірський Тікич нижче по течії від місця планованого водозабору (Гідрологічний заказник «Кутівський», гідрологічний заказник «Кислинський», Ландшафтний заказник «Чорнокам’янський притікичський каньйон», Ботанічний заказник «Красноставське», Заповідне урочище «Діброва Ф. І. Дубковецького», Ландшафтний заказник «Синюський», Гідрологічна пам’ятка природи «Водоспад Вир», Комплексна пам’ятка природи «Буцький каньйон»).
-номіновану територію Смарагдової мережі “UA0000385 Hirskyi Tikych river basin”.
-види флори та фауни, занесені до Червоної книги України та Резолюції 6 Бернської конвенції, що зустрічаються в річці Гірський Тікич та її заплаві в районі планованого водозабору та нижче за течією, угруповання цих видів.


Усі зазначені вище об’єкти природно-заповідного фонду, розміщені вздовж русла р. Гірський Тікич і об’єкти їх збереження прямо залежать від підтримання гідрологічного режиму річки. Створення цих об’єктів ПЗФ було не випадковим, адже враховуючи масштаби розораності в західній частині Черкаської області, лише тут збереглись рідкісні рослинні угруповання, а також види рослин, занесені до Червоної книги України. Особливо цінними є ділянки русла з незміненим гідрологічним режимом і течією, яких залишилося вкрай мало.


Проте при підготовці Звіту з оцінки впливу на довкілля, дослідження впливу планованої діяльності на види флори, фауни, а також на природоохоронні території не здійснювалось ВЗАГАЛІ, що є грубим порушенням Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” (Ст.1, п.1.1.; Ст.6. п.2.4.).


Крім того, зі Звіту випливає і те, що не проводились гідрологічні дослідження. Більше того, гідрологічні спостереження на р. Гірський Тікич не проводилися з весни 1966 року. Відповідно наведена в Звіті інформація щодо гідрологічного режиму річки Гірський Тікич не може відповідати реальній ситуації і аналіз впливів діяльності не може вважатися достовірним, оскільки не спирається на дані реальних досліджень.


Разом з тим, нескладні обрахунки, зроблені нами на основі наведених у самому Звіті даних, дозволяють зрозуміти, що в різних зонах планованої діяльності із врахуванням того посушливий рік чи ні, планується використовувати на зрошення від 41 до 1211% витрат води в руслі річки, з якої йтиме водозабір. Тобто в багатьох випадках буде вичерпуватись води набагато більше ніж є в річці.


Природоохоронці просять всіх зацікавлених відправити до 5 червня свої зауваження до зазначеного звіту. Зауваження слід подавати на адресу Управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА ➡[email protected]