До кінця року житло в Україні може подорожчати на 25%

За даними Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України, на вторинному ринку житло в залежності від регіону вже зросло в ціні на 7-10%, а до кінця року може подорожчати в цілому на 12%.
Отож, протягом липня — середини серпня цінова динаміка буде відносно стабільною, але вже з другої половини серпня і до середини грудня варто очікувати істотних цінових змін.


Згідно з словами президента АСНУ Юрія Піти, причиною такого зростання є те, що за 6 місяців попит на житло виріс більш ніж на 20% і є всі передумови для його подальшого зростання, найбільший вплив мають два об’єктивних фактори, що впливають на зростання попиту і цінову динаміку — розвиток іпотеки та більш лояльні програми забудовників по розстрочці:
«З одного боку у громадян з’явилося більше можливостей стати власниками житла навіть за відсутності повної вартості квартири. А з іншого — досі ринок нерухомості є безальтернативним для збереження і примноження коштів», — цитує Асоціація Піту.


За його наведеними даними, в порівнянні з 2020 роком, кількість інвестиційних угод з метою збереження коштів на первинному ринку виріс мінімум на 15%, а в загальній структурі продажів кількість інвестиційних покупок житла вже становить понад 60%.


Піта зауважив, що на вторинному ринку ситуація інша: житло, особливо в будинках радянської епохи, зростає в ціні більш повільно. Такі цінові зміни стосуються в основному 1, 2-кімнатних квартир в належному стані та у вдалих районах. Експерт також підкреслив, що однією з важливих причин, яка спонукає підвищення вартості житла, є інфляційний стрибок і разом з тим економічна непрогнозованість в країні:


“З початку року купівельна спроможність гривні зменшилася офіційно на 9%, а фактично, на думку економістів, на всі 15-20%. В умовах зростання цін на всі групи товарів і послуг цілком очікувано, що це позначилося на вартості житла», — зазначив він.
На думку експерта, подальший хід на ринку житла багато в чому буде залежати від епідемічної ситуації, стану економіки, курсу гривні щодо долара.


Важливими стануть питання оподаткування первинної нерухомості, розвитку іпотеки під покупку «первинних» квартир, а також прийняття законодавчих актів, спрямованих на захист покупців-інвесторів і розв’язання проблем довгобудів.


«У разі введення на первинному ринку ПДВ і 18% податку з продажу 3-го об’єкта ціни на первинці можуть істотно зрости. Це автоматично торкнеться і вторинний ринок в додаткових кілька відсотків», — підсумував Піта.


Ціни на будівельні роботи в Україні також впливатиме на підвищення цін: Згідно з даними Держстату, ціни на будівельно-монтажні роботи в Україні в січні-травні 2021 року у порівнянні з січнем-травнем 2020 року, зросли на 14,2%. Разом з тим, будівельні підприємства України в січні-травні 2021 року скоротили обсяги робіт у порівнянні з січнем-травнем 2020 року, на 6,1% — до 54,4 млрд грн.


Вплив податків на вартість житла


Міністерстві фінансів зазначають, що податки не мають прямого впливу на вартість житла, яка формується в більшості випадків коштом попиту на ринку.


Кабінет Міністрів 2 червня 2021 року зареєстрував у парламенті законопроєкт №5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».


Верховна Рада схвалила цей законопроєкт у першому читанні.
8 липня 2021 року президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе заявив про те, що після прийняття скандального «Ресурсного» законопроєкту (№5600), яким передбачається скасування пільги з ПДВ на операції з продажу житла на вторинному ринку, ціни на квартири зростуть вдвічі


Іпотека під обіцяні 7%


27 січня 2021 року Кабінет міністрів затвердив постанову про здешевлення вартості іпотечних кредитів. Постанова передбачає, що Фонд розвитку підприємництва здійснює компенсацію відсоткової ставки до рівня 7% річних за іпотечними кредитами, що надаються позичальникам на придбання житла, з метою здешевлення їх вартості.

Компенсацію відсотків фонд надає позичальникам, які отримали іпотеку в національній валюті в уповноваженому банку.
26 лютого Фонд розвитку підприємництва та 7 уповноважених банків підписали угоди в рамках Програми «Доступна іпотека під 7%».
В Україні зафіксовано подорожчання житла на первинному ринку. За підсумками першого півріччя ціни зросли на 15-18%, а вже за підсумками року житло може подорожчати на 25%.


Про це повідомила Асоціація фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АСНУ).