ДЕПУТАТИ ПРОПОНУЮТЬ ШТРАФУВАТИ ЗА ЦЬКУВАННЯ НА РОБОЧОМУ МІСЦІ

Відповідний законопроєкт зареєстрували у парламенті

Як повідомляє «Закон і Бізнес», проєкт №4306 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії мобінгу» направлений на захист учасників трудових відносин від різних форм цькування і передбачає встановлення адміністративної відповідальності за такі дії.

Закон визначає психологічне, фізичне, економічне насильство, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій насильством до найманого працівника або підприємства незалежно від форм власності.

Депутати пропонують встановити міру покарання з дискримінацію працівника у вигляді штрафу у розмірі  від ста до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

В проєкті зазначається, що мобінг проявляється у цькуванні, економічному тиску, психологічному тиску та створенні нестерпного робочого середовища. Згідно з положеннями документу, ознаками цькування є приниженням гідності працівника, умисні штовхання, пирхання, стусани, удари, нанесення побоїв, тілесних ушкоджень. З-поміж ознак економічного насильства – нерівна оплата за працю рівної цінності, нерівномірний розподіл навантаження і задач між працівниками, що виконують однакову роботу, позбавлення працівника роботи без його звільнення, нерівність можливостей для кар’єрного росту. Свідченням психологічного тиску може бути створення ворожої, образливої атмосфери, погрози, висміювання, наклепи.

Вперше про явище мобінгу заговорили на початку 80-х рр. XX ст., після досліджень німецького науковця Хайнца Лейманна. Леманн вивчав прояви систематичного цькування співробітників всередині трудового колективу і  схарактеризував прояви такого явища як психологічний терор.