«Райські папери»: нові офшорні таємниці високопосадовців світу

Журналісти оприлюднили черговий масив компромату на високопоставлених осіб. У скандалі фігурують Трамп, Порошенко, Путін та королева Великобританії.

Що трапилося?

5 листопада репортери Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ) оприлюднили 13,4 мільйони фінансових документів. У них йдеться про офшорні компанії впливових осіб: політичних діячів, спортсменів, бізнесменів та членів королівських родин. Витік отримав назву «Райські папери».

Більшість документів належить юридичній фірмі Appleby з Бермудських островів, що вважається провідною серед реєстраторів офшорних компаній. Решта документації належить фірмі з Сінгапуру. «Райські папери» були оприлюднені німецькою газетою «Süddeutsche Zeitung», яка у минулому році виклала у мережу «панамський архів».

Нова інформація розкриває схеми, що зазвичай використовують багатії та високопосадовці, аби приховати власні доходи від податківців через систему трастів, фондів та «компаній-одноденок». Втім, більшість історій не порушує закон.

За словами журналістів оприлюднені у неділю документальні знахідки, це лише незначна частина того, що розкриється впродовж тижня.

Roshen

У документах знайшли десятки українських імен, серед яких і Президент України Петро Порошенко.

Результат пошуку зображень за запитом "порошенко"

Вважається, що виявлені архіви проливають світло на минулорічну історію у який фігурував голова держави; тоді, після відкриття «панамського архіву» виявилося, що Президент України вже перебуваючи на посаді відкрив офшорну компанію на Британських Віргінських Островах. Петро Порошенко пояснював, що зареєстрував фірму винятково для того, щоб передати свій бізнес у сліпий траст. Втім, відкриті документи не підтверджують слова Президента.

На думку журналістів «Слідство.інфо» Порошенко створив офшор для зменшення суми податків, у випадку, якби корпорацію продавали. З оприлюдненої документації відомо, що юридична компанія Appleby відмовилась співпрацювати з Президентом, адже це для них було б ризикованим.

Міністр Трампа та зять Путіна

Вілбур Росс, це та людина, яка допомагала врятувати Дональда Трампа від банкрутства та пізніше обійняла посаду міністра торгівлі у адміністрації президента США. Згідно «райських паперів» він мав бізнес-інтереси з імовірним зятем Путіна.

Результат пошуку зображень за запитом "Уилбур Росс"

Вілбур Росс

Міністр торгівлі США навіть після призначення зберіг частку у судноплавній компанії Navigator Holdings, яка транспортує нафту і газ для російської енергетичної компанії «Сибур». Серед акціонерів «Сибуру» – зять Володимира Путіна, і декілька російських бізнесменів, що потрапили під санкції.

Ця інформація знову піднімає питання, щодо зв’язків між командою Трампа, російськими олігархами і Путіним. Втім Вілбур Росс заявляє, що не знає нікого з «Сибуру» та вклався у компанію Navigator Holdings, до того як вона почала працювати з російськими партнерами.

Британська корона

Королева Великобританії Єлизавета ІІ інвестувала в офшори 10 млн. фунтів (близько 13 млн. доларів) із своїх приватних статків. ВВС наголошує, що у цьому немає нічого незаконного та протиправного, втім постає питання чи етично правлячій королеві інвестувати у офшори.

Результат пошуку зображень за запитом "Єлизавета ІІ"

Королева Великобританії Єлизавета ІІ

З журналістських розслідувань стало відомо,що британська королева інвестувала у мережу британських магазинів Threshers, яка раніше заборгувала 17,5 млн. фунтів податків і збанкрутіла.

Герцогство Ланкастерське, яке забезпечує королеву прибутками заявило, що не причетне до рішень зроблених фондами, та імовірніше за все Королева також не знала про інвестиції зроблені від її імені.