Рачкують…

Путінський прес-секретар Дмітрій Пєсков вважає, що його патрон хоче вивести стосунки з Україною «із піке», тому робить «жест доброї волі». Таки так, жест: приклав долоню лівої руки до ліктя витягнутої правиці.

Дивно, але пропозиція президента Росії повернути загарбану у Криму військову техніку не отримала широкого обговорення серед українського політикуму, не набула розголосу в суспільстві. Напевне, думку абсолютної більшості висловив прем’єр  Володимир Гройсман під час поїздки на Донбас: «Зустрічна пропозиція президенту Російської Федерації – разом з флотом повернути Крим. Готові прийняти найближчим часом». Просто класика: «Торг здесь не уместен»!

Якщо Путін заговорив про повернення української військової техніки, значить визнає, що вона була загарбана і Росії не належить. А що, морські бурові платформи  були їхніми? А банківські активи, а залізниці, порти, заводи, інше рухоме і нерухоме майно? А півострів? Хіба на все, як і на кораблі з літаками, не наклали свої загребущі руки «ввічливі» російські окупанти? Тож, якщо повертати, то все,  а не частинами.

Але що криється за «щедрістю» Владіміра Путіна? Після анексії Криму Росія таки повертала військову техніку – до літа 2014 року було вивезено  вертольотів, бойових кораблів, артилерії, бронетехніки, іншої зброї і майна більше,  ніж на мільярд доларів – понад дві тисячі одиниць.

Але 5 липня з Міністерства закордонних справ Росії заявили, що призупиняють передачу  озброєння, до «повного припинення українськими силовиками бойових дій на Донбасі».   То виходить, що зараз на Сході мир і  спокій? І нам треба змиритися з окупацією Донбасу, а про його визволення, як і про повернення Криму, годі й думати?  Прикметно, що свою заяву Путін видав на публіку в середині січня, за кілька днів до анонсованого ухвалення Верховною Радою закону про деокупацію Донбасу. Так співпало? Не думаю…

Заява Путіна не що інше як прихований, гібридний, ультиматум: змиріться, візьміть кинуту кістку, а то знову нападу. І за кілька днів потому російська армія розпочала навчання у Ростовській області. Розгорнули засоби протиповітряної оборони – ракетні комплекси С-300, начебто, для знищення розвідувально-диверсійних груп і авіації ворога.

Але  йдеться не про «умовного противника», а про  українських військових, і не про оборону, а напад. Для його репетиції  в ході навчань російські важкі винищувачі і штурмовики здійснили посадку на  автомобільну трасу Ростов-Волгоград  Освоєно нові точки для базування повітряних сил і перекидання бойової техніки і живої сили.

Заява Путіна, то ще й зондування українського політичного поля, витримки нашого керівництва. Ковтнуть наживку із кримської  зброї, то й потраплять на гачок: якщо пішли на перемовини, то визнавайте статус-кво Криму і Донбасу. А ми ось вам техніку повернули, значить «в расчьотє»…

Хоча, за словами самого Путіна, залишена  на півострові українська зброя перебуває «в жалюгідному стані»: «Вона в такому практично й була – за ці роки ніким, звісно, не обслуговувалася». Тому «Пропозиції Путіна – це вагітність Кабаєвої. А якщо Росія хоче щось передати Україні, то пише лист чи дипломатичну ноту. Тоді у нас з’являється, що вивчати, – пояснив політолог Богдан Яременко.

Якби тільки ще хтось розтовкмачив мачо «всєя Расєї» Путіну, що  від його жестів Кабаєва не завагітніє, а Україні не зробиться страшно.