PROZORRI махінації провладного бізнесу

11 жовтня представники Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури за підозрою в розтраті 149 мільйонів гривень при закупівлі пального для армії, затримали заступника міністра оборони Ігоря Павловського і директора Департаменту державних закупівель Міністерства оборони України, полковника Володимира Гулевича.

Їм було висунуто підозри у скоєнні злочину передбаченого статтею 191 Кримінального кодексу України – “привласнення, розтрата або заволодіння шляхом зловживання службовим становищем”. За даними слідства, група посадових осіб Міністерства оборони вступила в змову з керівництвом комерційного підприємства при укладанні договорів на поставку палива до армії у 2016 році, що завдало бюджету держави збитків в 149 мільйонів гривень.

“Руки відрубаю тим, хто буде красти в армії!”, саме так прокоментував Петро Порошенко, факт затримання чиновників Міноборони. Здається актуальніше було б рубати ноги, аби крадії не втекли з країни, як це часто буває. Але чи має значення рівень погроз при штучності заяв? Та чи готовий пан Президент рубати руки, які його годують?

Відповіді на ці питання країна дізналася вже 12 жовтня, коли давній бізнес-партнер Президента України – перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський, відкрито став на сторону затриманого правоохоронцями – Ігоря Павловського, взявши його на поруки під свою відповідальність. Як і очікувалось, принцип феодальної «справедливості» спрацював краще за обіцянки позбавити кінцівок. Про відповідальність очільника Міністерства оборони – Степана Полторака, взагалі мова не йде. Він як виявилось в «темі» не був, резолюцій не ставив та про багатомільйонні махінації ні сном ні духом.

Тим часом, ця парадоксальна ситуація вкотре вказала на рівень свавілля у сфері держзакупівель. Головним фігурантом в історії з паливом стала компанія “Трейд Коммодіті” – товариство зі статутним капіталом аж у 7400 гривень, зареєстрована у квартирах міста Кам’янське, Дніпропетровської області.

Буквально за рік, чергові «фінансові генії» з оточення Президента, практично з нуля стали одними з найбільших постачальників палива за державними закупівлями для низки державних структур. У славнозвісній базі “Прозорро” на разі обліковується близько ста контрактів “Трейд Коммодіті” в різних державних органах та структурах. При чому контрактів на мільярди гривень.

Основними інвесторами компанії є Андрій Адамовський і Вадим Трофименко, яких окрім чималого підприємницького хисту, об’єднує підтримка нинішньої влади та спільні інтереси з бізнес-партнером Президента – Ігорем Кононенком. 16 жовтня детективи Національного антикорупційного бюро затримали Володимира Трофименка для проведення слідчих дій.

Схема з “Трейд Коммодіті” вкотре фіксує глобальний процес планомірного розкрадання державних коштів. Коли за мовчазної згоди верхівки влади та під прикриттям недосконалої системи державних закупівель, бізнес-партнерами можновладців створюються сумнівні компанії, які різними способами маніпуляції та впливу «виграють» мільярдні тендери. І в процесі реалізації закупівель, за допомогою подальших додаткових угод та буцімто коливання або корекції цін, проводять махінації на сотні мільйонів.

Про будь-яку інвестиційну привабливість в умовах відсутності прозорості та здорової конкуренції, годі й казати. Тим паче у військовій сфері, де крім цього функціонує завуальований, загадково збитковий й вічно прохаючий гроші – державний концерн «Укроборонпром».

Бенкет на кістках Революції Гідності, що його влаштувала та провадить нинішня влада з її бізнес-партнерами, є плювком в обличчя всім хто вірив та сподівався на справжні зміни в країні. Що в нинішніх реаліях тиску з боку східного сусіда, стає ідеальною середою для паразитування та розмноження у суспільстві ідей «руського міра», «трьох братніх народів» і «єдності слов’ян». Все це відкидає Україну на кілька кроків назад та штовхає на шлях хаосу, наслідком якого може стати пряма чи опосередкована втрата державності.