У травні на Шрі-Ланці почались масові протести громадян. Вони закликали нинішніх керівників країни піти у відставку. Династію звинувачували у безгосподарності та корупції. Протести почались ще у травні, потім зі своєї посади був змушений піти прем'єр-міністр Махінда Раджапакса, старший брат президента, і кілька інших членів їхньої родини, які обіймали посади у кабінеті міністрів.
Підписуйтесь на нас у telegram
9 липня, на тлі економічної кризи у Шрі-Ланці, тисячі протестувальників увірвалися до резиденції та офісу президента. До Коломбо приїхав кожен. Люди сідали у вантажівки, автобуси та їхали, а ті, хто не міг – виходили на протест у своєму селі.
Гаслом було – Gota go home, майже 20% людей були з плакатами.
Протестувальники захопили адміністративні офіси: парламент, офіс президента. У свою чергу, місцева поліція почала застосувати сльозогінний газ та водомети, проте це не спинило жителів країни.
Прем’єр-міністр Вікрамасінгхе скликав термінову зустріч лідерів партій для обговорення ситуації.
За даними джерел Reuters, прем’єр провів переговори з кількома лідерами політичних партій, після чого погодився піти з посади.
«Щоб забезпечити продовження роботи уряду та безпеку всіх громадян, сьогодні я прийняв рекомендацію партійних лідерів, щоб звільнити місце для всепартійного уряду. Щоб полегшити процес, я піду з посади прем’єр-міністра», – зазначив він у Твіттері.
Місцевий телеканал NewsFirst зазначає, що надвечір ситуація біля резиденції президента загострилася: силовики розганяли людей і скоїли напад на чотирьох журналістів. Щонайменше 45 місцевих жителів постраждали.
Самого президента, за даними ЗМІ, вивезли з резиденції ще ввечері 8 липня перед запланованою масовою акцією протесту. Зараз він знаходиться на борту літака до Сінгапуру.
Вранці, 13 липня, прем’єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Вікремесінгхе оголосив надзвичайний стан і комендантську годину. Він зробив це через протестувальників, які вимагали його відставки та оточили його офіс у Коломбо. Але зараз комендантської години ніхто не дотримується, і через це поліція має право застосувати сльозогінний газ.
Зауважимо, що протягом останніх місяців країна перебуває у найгіршій за останні 70 років економічній кризі. Підприємства не можуть працювати без газу, сім’ї не мають змоги приготувати їжу, а люди стоять у бензинових чергах від декількох годин до тижня.
Швидке зростання інфляції у червні досягло рекордних 54,3%. Минулого тижня місцева влада заборонила продаж палива в країні крім тих, що виконують ключові функції в країні. Сюди не відносяться автобуси та поїзди, а також автомобілі екстрених служб.
Зверніть увагу, якщо раніше бензин коштував до 120 рупій, то зараз – 470; мінімальна поїздка на місцевому автобусі коштувала 20 рупій, а зараз – 40.
Наразі щодня виключають світло по 3 години на день, а у квітні люди були без електроенергії по 10-16 годин на день. Медичні працівники декілька разів виходили на мітинги через нестачу ліків.
Імпортних продуктів мало через нестачу грошей. Усі продукти харчування доставляють із затримками, але не всі магазини з порожніми полицями. Кожен мє свій графік роботи, і можна купити продукти навіть, якщо потрібно об’їхати декілька місць.
За цінами: пастка для мух коштувала 100 рупій, зараз – 440;
мокріль консервована 345, зараз – 880;
яйця 120, а зараз – 550.
В ООН заявили, що Шрі-Ланка переживає “відчайдушну гуманітарну кризу”. Закриті навчальні заклади, зупинено лікування раку та інші медичні процедури, а багато сімей насилу можуть забезпечити собі один прийом їжі на день.
Ланкійці неодноразово намагались покинути країну нелегально і поїхати в Індію або Австралію, але їм не вдалось.
Для туристів, які прилетіли по путівці на Шрі-Ланку, нічого не змінилось, адже в готелях де « all inclusive» є генератор, і тому відсутність світла не має; готелі мають паливо, адже бізнес є пріоритетним. «Самостійний» турист відчує нестачу палива.
Влада звинувачує у всьому серію терактів у країні у 2019 році та пандемію Covid -19, що негативно вплинула на туристичну галузь.
Ще одним із чинників кризи та протестів на Шрі-Ланці могла стати війна в Україні. Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив у неділю, що одним із чинників заворушень у Шрі-Ланці стала блокада українських портів Росією та неможливість вивезення з них пшениці.
“Ми спостерігаємо прояв впливу російської агресії скрізь. Вона могла вплинути на ситуацію в Шрі-Ланці, але ми стурбовані наслідками у всьому світі“, – сказав Блінкен.
Пресслужба Міністерства економіки України повідомила, що за перше півріччя минулого року між нашою країною та Шрі-Ланкою товарообіг становив 28,5 млн доларів. А основу нашого експорту на острів склала саме аграрна продукція – овочі, зернові, олійні культури. Крім цього, 2022 року Україна була на третьому місці за кількістю туристів на Шрі-Ланці.
Зазначимо, що правляча династія Раджапакса править у країні з середини 2000-х років. Багато років правозахисники звинувачували політиків із цієї родини у корупції, наживі з використанням службового становища.
Автор: Аліна Колода
Фотокор: Євгенія Зоріна