Проектні пріоритети Бюджету-2018

Через міністерства та відомства наступного року має пройти величезна сума коштів. Сукупні видатки зведеного бюджету мають перевищити 1,2 трлн грн.

Причому, як свідчить досвід попередніх років, в процесі доопрацювання головного кошторису ця сума зазвичай суттєво зростає. Тож разом із власними видатками Пенсійного (208,3 млрд грн) та інших державних соціальних фондів (ще 33,3 млрд грн) може йтися про перерозподіл державою до 1,5 трильйона гривень. Куди ж підуть ці кошти та як зміняться пріоритети державного фінансування порівняно із попереднім роком?

Найбільшими статтями витрат зведеного, тобто державного та місцевих бюджетів, як і раніше залишаються соціальний захист та соціальне забезпечення (294,5 млрд грн), освіта (209,3 млрд грн) та охорона здоров’я (113,9 млрд грн). Наступного року на ці статті піде більше половини зведеного бюджету країни.

Щоправда, в останньому випадку йдеться переважно про освоєння кредитних ліній європейських та міжнародних фінансових інститутів. Тим часом обслуговування (виплата відсотків та часткове погашення) державного боргу попри досягнуту кілька років тому реструктуризацію зовнішніх боргів все одно залишається однією із найбільших статей витрат: 2018-го на розрахунки з кредиторами доведеться віддати більше 130 млрд грн. Тобто значно більше, аніж на охорону здоров’я чи оборону.

Результат пошуку зображень за запитом "судова система"

Серед лідерів зростання видатків із державного бюджету на 2018 рік – судова система. Наприклад, витрати на Верховний суд збільшаться майже на 60%, на Державну судову адміністрацію – на 57%, місцеві державні адміністрації збільшать на 45%, а апарат Верховної Ради та секретаріат Кабміну на 42% в кожному випадку.Дещо повільніше мають зрости видатки на ГПУ (на 36%) та забезпечення роботи Президента (на 29%).

Результат пошуку зображень за запитом "енергоефективність"

Водночас до негативних проявів проекту бюджету на 2018 рік, можна віднести зниження реальних видатків (з урахуванням інфляції) на програми енергоефективності (порівняно із 2017-им роком видатки на них передбачають скоротити із 440 до 400 млн грн) та підтримку національного кінематографа (видатки збільшені лише з 501,5 до 502,5 млн грн).

Результат пошуку зображень за запитом "армія україни"

Водночас, на думку аналітиків, проект бюджету на 2018 рік свідчить про спроби подолати логіку проїдання та збільшення уваги зміцненню національної безпеки.

Видатки на силові структури в Бюджеті-2018, мають зрости вкрай нерівномірно. Найбільший приріст коштів спостерігається по лінії розвідувальних структур. Зокрема для Служби зовнішньої розвідки та Головного управління розвідки Міноборони передбачається виділити майже 4 млрд грн порівняно на відміну від 2,5 млрд грн у 2017 році. Тоді як на СБУ, для порівняння, лише із 6,7 до 7,65 млрд грн . Тобто навіть менше, аніж становитиме зростання видатків держбюджету на усі статті витрат.

Серед фаворитів і Нацполіція, яка має отримати майже на 46% більше, аніж 2017 року. Натомість фінансування Нацгвардії, скажімо, буде збільшено лише на 8% .

За матеріалом видання «Тиждень»