Президент Чехії пропонує Україні визнати анексію Криму

Президент Чеської Республіки Мілош Земан назвав анексію Криму "завершеною справою" та припустив, що її можна владнати за допомогою фінансової компенсації Києву.

Заява президента Чехії про необхідність “купити” згоду Києва на анексію Криму не зустріла обурення представників ПАРЄ. Після його виступу, слово мали депутати з Франції, Вірменії, Великої Британії та Сербії, але жоден з них не порушив цю тему. Більше того, кілька спікерів у своїх зверненнях згадали про “мудрість” Земана. Так само з компліментами на його адресу виступив головуючий у ПАРЄ Роджер Гейл, який закривав засідання.

Нагадаємо, у Страсбурзі під час звернення до депутатів Парламентської асамблеї Ради Європи, чеський Президент запропонував наступне: “На мою думку, буде якась компенсація для України – чи у фінансовій формі, чи нафтою і газом”, – наголосив Земан.

За словами першого політика країни, в разі незгоди України із компенсацією може розпочатися “європейська війна”. “Ми маємо уникнути європейської війни, і ви маєте це зрозуміти”, – звернувся він до депутатів.

Реакція України

У відповідь на заяву Президента Чехії, міністр закордонних справ Павло Клімкін зауважив, що першочергово треба протидіяти тим, хто запросив його виступати на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи:

«Залиште Земана, його не виправити. В театрі є режисери і є актори. Ті, хто запросили його до виступу, знали, що він скаже. З ними і треба боротися», – заявив міністр.

Подібну думку висловив і представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба, зауваживши, що Земан лише “артист, якого вивели на авансцену, щоб створити «правильну атмосферу».

“Але головний в цій грі не артист, а режисери. Ми їх знаємо. Вони знають, що ми їх знаємо. Вони завдають свої удари. Ми – свої. При зустрічах в коридорах ми посміхаємося один одному. Ситуація складна, як ніколи. Ставки підняті до максимуму. Гра триває”, – прокоментував посол.

Дмитро Кулеба додав, що позиція Мілоша Земана давно була відома, однак після його заяви необхідно зосередитися на недопущенні повернення делегації Росії до сесійної зали Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

“Цього разу він у Парламентській асамблеї сформулював свою позицію максимально прямолінійно і цим надзвичайно вразив присутніх у залі, тому що ці слова не відповідають ані політиці самої Ради Європи, ані політиці Європейського Союзу, і навіть позиції уряду Чехії, який виступає за територіальну цілісність в Україні і ніколи не допускав можливості якогось обміну з росіянами щодо Криму на щось інше”, – сказав посол.

Відповідну заяву оприлюднили і на сайті Міністерства закордонних справ України, у якій контантували, що “Україна ніколи не торгуватиме своєю територією, своїми цінностями і своєю свободою”.

Наступного дня після гучної заяви Мілоша Земана, Президент України Петро Порошенко приїхав з робочим візитом у Страсбург і виступив на засіданні ПАРЄ, прокоментувавши слова президента Чехії про “продаж” Криму.

“Я рішуче відкидаю твердження тих, хто каже про Крим як про «завершену справу». Ця трибуна була створена не для закликів про умиротворення. Як і не для закликів торгуватися територіями за гроші, нафту чи газ”, – наголосив глава української держави.

Реакція Росії

Натомість олова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький заявив, що Росія не має наміру “нікому платити за Крим”, в тому числі компенсацію Україні за пропозицією Мілоша Земана.

“Крим – це не предмет торгу або угоди”, – наголосив глава комітету Держдуми.

Реакція Чехії

На заяву свого Президента відреагували і громадяни Чехії, які надсилали до посольства України слова підтримки і вибачень за висловлювання Мілоша Земана.

Прем’єр-міністр Чеської Республіки Богуслав Соботка підтвердив , що заява президента країни Мілоша Земана суперечить зовнішній політиці чеського уряду.

«Виступ Земана у Раді Європи разюче контрастував з нашою зовнішньою політикою, і президент не мав мандату від чеського уряду», – заявив Соботка.

«Чеська Республіка захищає дотримання міжнародного права. Санкції ЄС проти Росії пов’язані з виконанням Мінських угод, і ці угоди не можуть бути зневаженими», – підкреслив голова чеського уряду.