Правоохоронна система України: яка вона і коли запрацює?

Минув місяць, як біля будівлі МВС викрали бізнесмена Абдуплаєва Хікмета, а інформації про його місцезнаходження досі немає. Про зникнення правозахисниці Ірини Ноздровської стало відомо ще 29 грудня, тоді як пошуки розпочались лише 30-го. Хтозна, можливо, ця доба могла відіграти вирішальну роль в житті цієї та сотень інших родин, що потерпають від свавілля бандугрупувань, які українська правоохоронна система поки не здатна знищити.

Щороку в Україні зникають тисячі людей. Лише за перші 8 місяців минулого року до поліції надійшло 5 075 повідомлень про зникнення дітей. 86% з них вдається знайти вже у перші дні. Однак, залишається величезна кількість осіб, яких не можуть відшукати й досі.

І, якщо говорячи про дітей, насамперед, ми зосереджуємось на взаємовідносинах всередині родини (адже у більшості випадків втікачами  стають підлітки, які надані самі собі та не відчувають батьківського піклування), то у випадках коли йдеться про зникнення дорослих осіб, на першому місці, зазвичай, опиняються політичні мотиви та бізнесові суперечки.

Шпальти інформаційних видань та підсумкові телевізійні випуски новин, рясніють заголовками про погіршення криміногенної ситуації в Україні. То в Ужгороді, посеред робочого дня, троє невідомих заштовхують хлопця в машину та везуть у невідомому напрямку, то викрадений у Києві експерт із криптовалют сплачує 1 мільйон. доларів за своє звільнення, то жінка викрадає немовля безпосередньо із візочка у дитячому садку. Ці історії щасливо завершились, бо люди вони повернулись до рідних та близьких. Та чи завдяки роботі правоохоронців?

У випадку викрадення немовляти спрацював Facebook. Ця соціальна мережа вкотре показала свою здатність до оперативного розшуку зниклих, коли сотні тисяч користувачів об’єднуються та, надаючи один одному усю відому їм інформацію, досягають позитивного результату. Без традиційної для вітчизняних правоохоронців паперової тяганини та необхідного 24-годинного очікування, мовляв, «можливо повернеться сам».

Павло Лернер – російський експерт та аналітик однієї із бірж криптовалют, якого викрали у Києві, вирішив проблему лише завдяки власній забезпеченості – заплатив викрадачам 1 млн. доларів, щоправда, у близькій йому манері – біткоїнами.

На щастя, у випадку із викраденням в Ужгороді, за повернення хлопця додому дякувати потрібно саме охоронцям, які оперативно відреагували та перехопили автомобіль із злочинцями.

Один випадок із трьох – чи достатньо цього? Для родини Ноздровських очевидно, що ні.

Це зухвале, резонансне вбивство зараз у всіх на слуху. Ірина Ноздровська – відома юрист та правозахисниця була знайдена мертвою 1 січня у Вишгородському районі, Київської області. Хоча інформація про її зникнення надійшла ще 29 грудня минулого року.

Результат пошуку зображень за запитом "мвс акція"

Протягом кількох  років Ірина вела судову справу щодо вбивства своєї сестри Світлани Сапатінської. Головним фігурантом якої, став односелець Ноздровської, та за сумісництвом племінник голови суду Вишгородського району, Дмитро Россошанський. За даними, які власноруч зібрала Ноздровська, він  насмерть збив її сестру, перебуваючи у стані наркотичного сп’яніння. Прикметно, що раніше Россошанський вже фігурував у справах про крадіжку авто та пограбування, лікувався від алкогольно-наркотичної залежності, але жодного разу не був покараний.  Після смертельної ДТП Россошанського спочатку не арештували, а відпустили під домашній арешт. Аналіз його крові взяли через 8 годин після аварії, а результатів не було протягом 5 діб. Суд не взяв до уваги факт наркотичного сп’яніння Россошанського.

Незважаючи на погрози з боку родини Россошанського, Ірина Ноздровська таки довела його провину. У травні 2017 року йому присудили покарання  у вигляді 7 років позбавлення волі, після чого його захист подав апеляцію. 27 грудня 2017 року відбулося засідання Апеляційного суду Києва, який відмовив Россошанському в амністії і продовжив йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб.

За словами очевидців, саме у ході апеляційного засідання, де позицію обвинувачення знову обстоювала Ноздровська, батько засудженого Юрій Россошанський погрозливо відгукувався у бік правозахисниці, а його друзі пообіцяли спалити будинок Ірини. Вже 29 грудня, близько 17:00, рідні повідомили поліцію про зникнення Ноздровської. Тіло якої було знайдене у перший день нового року.

Вчора інформаційне агентство «Кий-Інфо», посилаючись на власні джерела у правоохоронних органах, повідомляло, що підозрюваний у скоєнні злочину батько Дмитра, Юрій Россошанський, визнав себе винним у вбивстві. А вже сьогодні про це на брифінгу повідомив перший заступник голови Національної поліції В’ячеслав Аброськін.

Президент Порошенко заявляє про блискавичну роботу Міністерства внутрішніх справ, наголошуючи, що це «збільшує довіру до влади та Національної поліції», однак з ним не погоджуються представники азербайджанської діаспори в Україні.

10 січня, в день реляційного брифінгу Аброськіна, під стіни Міністерства внутрішніх справ вийшов об’єднаний конгрес азербайджанців України (ОКАУ), схвильований масовими зникненнями своїх співгромадян на українських теренах.

Приводом стало знову ж таки зухвале викрадення бізнесмена азербайджанського походження Абдуплаєва Хікмета. Показовим стало те, що викрали його неподалік самої будівлі МВС, де розташовано чимало камер відеоспостереження. Проте, зловмисники спрацювали досить професійно, оскільки навіть знайдена автівка та записи з камер не змогли вивести слідство на викрадачів.

Як розповів син викраденого, Джошгун Сабірлі, спочатку із родиною зв’язались телефоном та попросили надати інший контактний номер, яким будуть зв’язуватись із потерпілими. Проте, після того як родина звернулась по допомогу до правоохоронців, зловмисники перестали виходити на зв’язок, що може свідчити про співпрацю співробітників міністерства внутрішніх справ із викрадачами.

Минув місяць, як викрали Абдуплаєва Хікмета, а інформації про його місцезнаходження досі немає.

Українці все більше зневірюються у дієвості реформованої поліції та повідомляють про розгул криміналітету на вулицях українських міст. Промовистим став плакат на протестній акції етнічних азербайджанців, проте таки громадян України, про повернення до 90-х років минулого століття. Коли після розпаду Радянського Союзу не існувало чітких правил гри, а перемога завжди була за тим, у кого більше сили, зброї та нахабності.

І доки пан Порошенко пишається роботою підконтрольних собі відомств та торочить про зростання довіри до них, у суспільстві їх рейтинги, втім, як і рейтинг Президента, стрімко падають. Ось тільки вибори вже близько.