Подорож до Праги

Я закохана у це місто зі студентських років, коли пішла з цікавості вивчати чеську мову. А у дорослому віці, любила подарувати собі подорож у столицю Чехії, бо у її Старому" м"ясті", як вони кажуть, особлива аура.

Нині у Прагу їду з величезним нетерпінням. Таке відчуття, ніби десь залишила свого друга, а тепер він виглядає. Але це я прагну її обіймів, вона ж зустрічає всіх і всіх обдаровує увагою, благодаттю.

Мелодійна, зрозуміла мова, з м’яким”л” і до-о-о-вги-ми голосними, а ще з великою кількість приголосних у словах. Якщо хочеш купити свіжий хліб, треба в крамниці казати , щоб дали “черствий хлеб”, а наголошуючи на увазі, казати”позор”. І ніколи не пізнаєте, як чехи назвали міжнародного електронного друга із зрозумілою всюди назвою – комп’ютер. У чехів це – почитач.

Результат пошуку зображень за запитом "чешский народ"

Якось мені випала журналістська двотижнева поїздка замками Чехії ( а їх тут понад 2 тисячі і всі діючі, презентабельні) з чотириденним перебуванням у столиці. Отоді я відтягнулася. У нас була такий чудовий українськомовний екскурсовод пані Марія, родом з Івано-Франківська, що ми прожили у Празі тиждень, щодня доторкаючись серцем до визначних місць.

Назва міста походить від чеського слова “праг”, що означає “поріг”. За легендою його засновником був князь Крок, донька якого провидиця Лібуша вказала місце для побудови граду й пророкувала йому велику славу.

Перші історичні дані про поселення на території сучасної Праги сягають шостого століття. Це місто завжди було центром чеських земель і дбало за їх захист. Крім того, королівське золото приваблювало недоброзичливців. Тому велику увагу пражани приділяли будівництву фортифікаційних споруд. Так, у дев”ятому столітті з”явився Празький град із земляними валами, а потім з кам”яними стінами. Відтоді Прага стала столицею Чеського князівства. Наступними захищеними поселеннями стали Вишгород,Старе Місто , Мала Страна, Градчани, Нове Місто – зараз це історичний район Праги, спадщина, яка охороняється ЮНЕСКО.

Результат пошуку зображень за запитом "историческая прага"

За кількістю святинь , збережених із найдавніших часів храмів і реліквій, Прага мало поступається самому Риму. Зрештою, в її історії був період, коли вона і була цим другим Римом – для слов’янських земель. Із доповненнями екскурсовода, я згадала про близькі моїй душі святині, які роблять для мене Прагу близькою і рідною.

Одним із визначних місць столиці, де збирають з вільного часу туристів, є Вацлавська площа. Тут є станція Празького метро. Пам’ятник Святому Вацлаву видно здалеку, оскільки площа не просто величезна , а вважається однією з найзнаменитіших і найбільших міських майданів світу. Це такий, завширшки півсотні метрів і завдовжки майже 800 метрів, бульвар . Тут вирує життя навіть вночі, хоча в цілому Прага спокійне місто, без сієсти і портового причалу.

Це один з наймолодших пам’ятників Святому. Встановили його у 1912 році у вигляді композиції, де Вацлав сидить на коні і в правій руці тримає спис. Навколо пам”ятника встановлені скульптури: Святої Людмили – бабці князя, Святої Агнешки, Святого Войтека, Святого Прокопія Сазанського. От звідси, багато років тому, я відчула не тільки духовну, а й візуальну причетність до тієї Святої, чиїм іменем названа. Хоч мама мені і говорила про неї, і пояснювала,чому, народивши мене у вересні, назвала на її честь.

Я зроблю невеликий відступ на історію життя своєї покровительки. Народилася Людмила в сім’ї сербського князя в 860 році. У зовсім молодому віці вона вийшла заміж, виїхавши з чоловіком в Чехію. Шлюб з князем Боржівоєм послужив приводом для об’єднання племен на території сучасної чеської держави. У документальних відомостях зазначено, що вона була високоосвічена, володіла кількома мовами, в тому числі латиною і грецькою. Тоді ще дотримувалися язичницької віри, проте в родині Людмили ситуацію змінило знайомство з просвітителем Мефодієм. Цілком імовірно, що цей перекладач з арамейської, латинської, грецької та інших мов, творець слов”янської писемності, справив на молоду пару сильне враження.

Вже в 882 році подружжя в присутності Мефодія прийняло таїнство хрещення. Князівська пара в Чехії звела перший на цій землі храм християнської віри , який був названий на честь святого Климента. Свята мучениця Людмила та її чоловік, прийнявши хрещення, стали сприяти поширенню Православної віри в Чеській державі. Князь пішов із життя у віці 36 років, залишивши з шістьма дітьми двадцятидев’ятирічну дружину. Після смерті старшого сина, на престол вступив молодший – Братислав, але державою фактично керувала його мати, яка вважалася мудрою правителькою.

Храм Святої Людмили у Празі

Свята Людмила вела праведне життя в християнській вірі, допомагала всім нужденним, хворим і знедоленим. Дружина Братислава – Драгомира – була язичницею. Князівська пара народила дітей – двох синів Болеслава і В”ячеслава. Першість престолонаслідування належала В’ячеславові, і князь доручив його виховання своїй богобоязливій матері – Святий Людмилі. Іншого сина плекала Драгомира. Незважаючи на всі підступи невістки, В’ячеслав виховувався в законі християнському. Князь покинув цей світ в 921 році, владу отримав його неповнолітній син. Чеським сеймом був створений указ, згідно з яким Драгомира ставала регентшею.

Свята Людмила займалася освітою і вихованням онука. Натомість Драгомира, незважаючи на поширення християнської віри, намагалася викорінити її з чеського народу. Свята Людмила висловила невістці своє невдоволення. А та у своєму честолюбстві і амбіціях задумала вбити свекруху. Княгиня, підкоряючись слову Писання – віддалилася від будь-якого зла, покинула столицю, усамітнилася в місті Тетин , проводила час у молитві, рукоділлі, доброчинстві. Однак невістка знайшла її і тут. Вбивці в ніч з 15 на 16 вересня увірвалися до Людмили, вирвавши двері палацу. У цей час княгиня схилила коліна в молитві в домашній капличці. Побачивши, що її збираються задушити, княгиня попросила вразити її мечем, щоб пролити кров за Христа разом з іншими мучениками.

Результат пошуку зображень за запитом "Святая Людмила прага"

Мощі Святої Людмили

Джерела припускають, що знаряддям вбивства все ж таки стала вуаль, яка тепер є символом святої Людмили. Душа мучениці вирушила на вічний спокій, а тіло поховали без дотримання християнських канонів під міською стіною Тетина. Господь уславив місце поховання Угодниці чудесами: щоночі над ним з’являлися палаючі свічки. Сліпці прозрівали, коли торкалися землі з її могили. Онук княгині, почувши про це , переніс тіло убитої в Прагу і упокоїв його в базиліці святого Георгія, де і тепер спостерігаються різні явлення і дива.

Трохи пізніше на сеймі В’ячеслав попросив у імператора Оттона мощі святого мученика Віта, на що отримав благовоління. Блаженний князь привіз їх до Праги і звів храм на його честь. Саме в цьому святилищі були поміщені мощі його бабці – Людмили. Офіційно церква визнала її святість приблизно у 1144 році. Потім престоли деяких чеських храмів взяли частинки мощей, день святої Людмили стали святкувати як церковне свято. У 1197-1214 роках єпископ Даніель Другий дав своє благословення на розпис ікон мучениці поряд з образами інших покровителів чеської землі. За часів царювання Карла Четвертого над ракою благочестивої княгині було зведено надгробок. Благовірна княгиня Чеська Свята Людмила, день Ангела(Пам”яті) якої відзначають за старим стилем 16-ого, а за новим – 29вересня, досі похована в цьому місці.

Результат пошуку зображень за запитом "мощи святой людмилы прага"

Святу можуть вважати небесною покровителькою всі віруючі, які шукають її заступництва. Священники кажуть, що жінка, народжена і хрещена під ім’ям цієї заступниці, уникне в проханні різних неприємностей і вирішить всі життєві негаразди. Також її шанують як благодійницю бабусь, матерів, педагогів, вчителів та вихователів. Історія мучениці вчить долати всі перипетії, залишатися у вірі, християнстві, дарувати любов і допомагати людям.

Ось така моя небесна заступниця, яка тримає під опікою всіх хрещених іменем Людмила. Тепер ви розумієте, чому жінкам з цим іменем важливо побути в Празі, хоч подумки відвідати ті святі місця, зв”язані з цією жінкою-оберегом.

Найдавнішою ж церквою Праги із Святими мощами Святої Людмили є Базиліка Святого Георгія Побідоносця, яку в 920 році заклав король Вратислав І. Є ще одне тут розкіщне місце вшанування пам”яті моєї покровительки Святої Людмили. Це неперевершений Кафедральний собор святого Віта, який носить імена ще двох святих – св. Вацлава та Войцеха. Ця споруда є не тільки центром Праги, а її серцем. Його готичні шпилі видно і з автобуса і ,мабуть, з будь-якої точки міста. Це найголовніший паломницький центр Чехії, шедевр готичної архітектури, відомий у цілому світі, сховище коронаційних регалій і усипальниця королів. Собор Святого Віта знаходиться в Празькому Граді в Градчанах.

Ми ж ідемо до Карлового мосту , щоб почути про історичні місця Праги, правителів, які докладалися до її розбудови.

За легендою король Карл IV (1316— 1378) перед будівництвом мосту звернувся до астрологів. Вони вирахували, у який рік, день та о котрій годині потрібно закласти міст, аби він стояв вічно. Два попередні мости, які жителі будували для з’єднання лівого і правого берегів річки Влтави, були змиті повенями. Карл дочекався визначеного часу і поставив перший камінь 9 липня 1357 року о 5 годині 31 хвилині . До сьогодні міст не потребує капітального ремонту, його лише зрідка реставрують. Побудований він із плит пісковика, його довжина — 520 м, а ширина — 10 м. За понад 6 століть свого існування міст потребував лише реставрації.

Результат пошуку зображень за запитом "карлов мост прага"

День і час були вибрані не випадково. Адже астрологи вели мову про магічні цифри непарного ряду. Цифри року у наростаючій 1-3-5-7- потім цифра “9” і далі на зменшення – місяць-“7”, а далі час -“5” і хвилини “3-1.” Але є ще й інший секрет довговічності споруди. Архітектор Карлового мосту Петер Парлерж , для того, щоб міст простояв століття, вирішив додавати в будівельний розчин не тільки камені і пісок, але і сирі яйця. По всьому королівству був виданий наказ про те, щоб їх везли до Праги зі всіх околиць. Перед в”їздом на міст на правому березі Влтави архітектор побудував мостову вежу і прикрасив її своїми скульптурними роботами. У 1974 році міст оголосили пішохідним.

Результат пошуку зображень за запитом "карлов мост прага"

Міст прикрашають 30 статуй і скульптур, встановлених в період з 1683 по 1714 рік. У зв”язку з таким поважним віком, оригінали робіт скульпторів перенесли на зберігання в Лапідарію. На мосту ж стоять їх копії. Серед них пам”ятник покровителю італійської Падови – Святому Антонію Падуанському, Святому Іоану Хрестителю, Святому Кирилу і Мефодію, Святому Вацлаву,Святому Франциску Асизькому, Святому Яну Непомуці та іншим.

А я підійшла до скульптури Святої Людмили. Сонце освітлювало її корону, вітер розвівав складки її вбрання, а вона турботливо схилилася до свого Святого внука В”ячеслава, до майбутнього князя Вацлава, який увіковічить про неї пам”ять. І сам навіки став в ряд вершителів долі Чехії.