Подільський міст, парк на острові та подорожі на “Ракетах”: чого чекати в Києві у 2022

Розповідаємо про проєкти, які планують реалізувати в цьому році.

Нарешті в цьому році жителі Києва зможуть комфортніше та швидше пересуватися від житлового масиву “Троєщина” до центру міста, відпочивати в новому парку на Оболонському острові, насолоджуватися реконструйованою Пейзажною алеєю. Тож подивімося, що зміниться в Києві з головними проєктами 2022 року.

Запустять рух Подільським мостом

“Максимум до літа” 2022 року мають запустити автомобільний рух Подільсько-Воскресенським мостом, який будують ще з 90-х років. Він зʼ єднає Поділ із Райдужним масивом і стане основою для майбутнього метро на Троєщину. Міст обіцяли відкрити ще у 2020-му, а потім – у 2021-му, а тоді відклали на 2022 рік.

Відкриють парк на Оболонському острові

На Оболонському острові влітку 2022 року планують відкрити розважальний парк. Там має бути пляж, зона для барбекю, фудкорт, кільцева велодоріжка, спортивні та дитячі майданчики, набережна з причалом для човнів і, можливо, світломузичний фонтан на воді. Водночас на острові обіцяють залишити й заповідну зону, щоб “зберегти флору та фауну”. Острів з’єднають із правим берегом Дніпра двома мостами. Один, хвилеподібний, буде вести до парку з Оболонської набережної та парку “Наталка”. Його мали добудувати до кінця 2021 року, але не встигли. Другий міст до острова буде вести з вулиці Прирічної.

“Проєктні системи”

Запустять річкові подорожі до Канева та Чорнобиля на “Ракетах”

У 2022 році можуть запустити регулярні річкові маршрути з Києва на теплоходах “Ракета” – до Канева та Чорнобиля. Восени 2021 року вже здійснили кілька тестових рейсів до Канева й у зворотному напрямку: хотіли вивчити попит на такі подорожі. Далі будуть розглядати інші напрямки мандрівок Дніпром, зокрема до Переяслав-Хмельницького та Трахтемирова.

Зведуть “Курган” у Бабиному Яру

Меморіальний центр Голокосту “Бабин Яр” у 2022 році відкриє на місці масових розстрілів євреїв перший музейний простір – “Курган”. Таку назву він має через те, що зовні нагадуватиме кургани – давні поховання у формі пагорбів. Усередині простору відтворять історію трагедії Бабиного яру – ландшафт, процесію людей, які йшли на розстріл, і місця вбивств. “Курган” будують за проєктом берлінської архітектурної студії SUB. Слідом за ним планують звести Музей історії забуття трагедії Бабиного Яру за часів СРСР. Його відкриття заплановане вже на 2023 рік. Тим часом в Україні досі немає консенсусу щодо того, чи має ця ініціатива займатися увіковіченням пам’яті трагедії. Діяльність центру критикують через те, що його художнім керівником є російський митець, режисер фільму “Дау” Ілля Хржановський, а серед його меценатів є російські бізнесмени Михайло Фрідман і Герман Хан.

На Андріївському узвозі облаштують сквер Сліпака

На Андріївському узвозі планують облаштувати новий громадський простір – артсквер Василя Сліпака. Ділянка на перехресті з вулицею Боричів Тік уже офіційно має статус скверу та має ім’я оперного співака, який загинув у війні на Донбасі.

У 2021 році КМДА провела відкритий конкурс на найкращий проєкт скверу. Переможцем стала пропозиція Олексія Шемотюка та Павла Сингаївського з архітектурної майстерні К5. Згідно з проєктом, рельєф скверу організують ярусами, які викладуть гільзами від великокаліберних снарядів. У темну пору доби в структурі мощення буде вмикатися підсвітка з десятків маленьких вогнів. У найвищій точці скверу мають встановити пам’ятний знак у формі циліндра з рельєфом-життєписом Василя Сліпака. Точної дати реалізації проєкту не називали, але в Департаменті містобудування й архітектури припускали, що відкриття скверу треба очікувати у 2022 році.

Проєкт скверу Василя Сліпака

Почнуть будувати лінію швидкісного трамвая до Палацу спорту

Продовження лінії швидкісного трамвая, що веде з Борщагівки, від Привокзальної площі до Палацу спорту, обговорюють із 2015 року.

Таку ідею запропонували експерти Світового банку, які тоді проводили дослідження транспортної системи Києва. Цей проєкт має розвантажити “червону” гілку метро, зокрема пересадні вузли, а також допомогти мешканцям Борщагівки та Відрадного дістатися до центру міста без пересадки. Будівництво лінії від Привокзальної площі до Палацу спорту, за оцінками Мінфіна, може початися у 2022 році. Для нього уряд залучить 39 мільйонів доларів кредиту від Світового банку. Завершити будівельні роботи мають до 2025 року.

Кінотеатр “Київська Русь” перетворять на культурний простір

Найбільший муніципальний кінотеатр – “Київська Русь” планують відремонтувати до кінця 2022 року.

У будівлі хочуть створити мультифункціональний культурний простір із трьома кінозалами (зараз їх дві), сценою для концертів і театральних вистав, приміщенням для мистецьких виставок і презентації та терасою на даху. Площу поряд із кінотеатром також відновлять: замість фонтану, який не функціонує, зроблять зону для відвідувачів – із газоном, підсвіткою, вуличними меблями й екраном, а також паркінг на 100 місць. Проєкт оновлення кінотеатру підготували ще наприкінці 2020 року, але реалізацію не починали, бо не було фінансування.

Візуалізація: “Ізобуд”

Добудують з’їзд із Дарницького моста

Залізнично-автомобільний міст між Видубичами та Березняками, який називають мостом Кірпи або Дарницьким (не плутати із залізничним мостом із такою самою назвою), почали будувати у 2004 році.

Рух залізничного транспорту й автомобілів на ньому запустили ще понад 10 років тому, але офіційно об’єкт так і не завершили: залишилося добудувати розв’язку на Дніпровській набережній, щоби можна було зʼ їхати з моста на Березняки.

У 2021 році “Укрзалізниця” провела тендер на добудову моста. Згідно з угодою, завершити всі роботи мають до кінця 2022 року. Це обійдеться в 1,15 мільярда гривень.

Дарницький міст. Фото: Leonid Andronov

“Стіну пам’яті” на Байковому кладовищі зроблять кольоровою

“Стіна пам’яті” – монументальний горельєф на тему життя та смерті на Байковому кладовищі висотою 4 метри та довжиною понад 200 метрів.Протягом 13 років, з 1968 до 1981-го, над ним працювали київські художники-монументалісти Ада Рибачук і Володимир Мельніченко. І коли горельєф майже завершили та залишилося його розфарбувати, радянська влада вирішила, що твір суперечить комуністичним ідеалам. “Стіну пам’яті” залили бетоном. У такому стані вона простояла майже 40 років. Але у 2021 році центральну композицію “Берегиня” повністю відновили. Це лише фрагмент твору, що складає тільки 5% від усієї площі. У 2022 році на центральну композицію нанесуть кольоровий шар. А тоді хочуть ініціювати надання цьому фрагменту статусу щойно виявленої памʼ ятки. Після цього “Стіну” продовжать діставати з бетону.

Почнуть ремонтувати аварійний міст Патона

Міст Патона, який визнали аварійним ще у 2014 році, мали б уже відремонтувати. Однак досі не готовий проєкт реконструкції. З 2020 року вже тричі оголошували тендер на розробку проєктно-кошторисної документації – і тричі конкурс блокували через скарги до Антимонопольного комітету. Міський голова Віталій Кличко казав, що роботи мають почати у 2022 році. Але це було ще до того, як останній тендер заблокували. Згідно з умовами тендеру, під час робіт на мосту планують збільшити кількість смуг (зробити вісім замість семи), влаштувати велодоріжки та розширити тротуар. Трамвай на міст, судячи з усього, повертати не будуть, хоча таку ідею розглядали.

Завершать третю чергу реконструкції Пейзажної алеї

Пейзажну алею, яка, за словами Віталія Кличка, не бачила капітального ремонту майже 40 років, почали оновлювати у 2020 році. Тоді відкрили першу чергу реконструкції – від сходів на Воздвиженку до скульптури “Аліса в країні чудес”».

Вхід із боку Історичного музею та Десятинної церкви розширили, оновили гранітне покриття та нове освітлення. У 2021-му завершили другу чергу реконструкції: зробили доріжки та встановили освітлення на нижніх схилах, облаштували нижню терасу та продовжили сходи на Воздвиженку. Кличко анонсував третю чергу реконструкції на 2022 рік. Що саме вона передбачатиме, він не уточнював.

Відкриють першу частину парку “Почайна” на березі відновленої річки

Річку Почайна, закуту в бетонний колектор, у 2021 році почали діставати на поверхню – на ділянці від вулиці Йорданської до гирла, що під Північним мостом. За відновлення річища активісти боролися шість років. Річка стане частиною парку “Почайна”, який створюють між проспектом Степана Бандери та вулицею Електриків, біля ТРЦ Blockbuster Mall. Першу чергу парку відкриють у 2022 році. У майбутньому рекреаційну зону на березі Почайни планують зʼ’єднати з парком “Наталка” на Оболоні.

Будуватимуть льодову арену біля стадіону “Старт”

Урятований від забудови стадіон “Старт”, що на Лук’янівці, у 2021 році почали реконструювати. На першому етапі мають відновити сам стадіон і створити Алею пам’яті, присвячену київським футболістам, які грали на ньому проти німців під час окупації. На другому етапі, який стартує у 2022 році, поряд зі стадіоном планують звести льодову арену й окремий спорткомплекс із залами для мініфутболу, баскетболу, волейболу, фітнесу, тенісу.

З презентації Реконструкції стадіону “Старт”

Почнуть реставрацію Українського дому

Український дім, який звели в 1978–1982 роках як музей Леніна, зараз використовують як виставковий та івент-майданчик. У будівлі вже пропонували розмістити Офіс президента або майбутній музей сучасного мистецтва. Від першої пропозиції відмовилися, а щодо другої – остаточно не вирішили. Але для початку будівлю потрібно відремонтувати, наполягає керівництво установи. У 2019 році анонсували “перезавантаження” Українського дому, яке передбачало реставрацію з пристосуванням. На роботи хотіли витратити понад 700 мільйонів гривень, їх би вже завершили у 2022 році, але проєкт призупинили. Наразі готують лише перший етап реконструкції (реставрації з пристосуванням). До 30 вересня 2022 року планують замінити гранітне оздоблення, відремонтувати ґанок і сходи.

Створять наземний перехід біля “Арсенальної” та підземний – на ВДНГ

Наземний перехід через вулицю Грушевського біля станції метро “Арсенальна” мали облаштувати ще у 2021 році в межах Громадського бюджету. Це більш інклюзивна альтернатива підземному переходу на локації. Але два тендери на проєктування обʼ’єкту не відбулися, і його реалізацію відклали на 2022 рік.

Прямий вихід із метро “Виставковий центр” до центрального входу ВДНГ мали зробити ще 10 років тому під час будівництва самої станції, але через брак коштів цього не зробили. Зараз, щоби дістатися ВДНГ, треба вийти з метро, перейти наземним переходом зі світлофором на інший бік дороги та ще раз спуститися в підземний перехід через проспект Глушкова. Прямий вихід із метро до експоцентру збираються зробити у 2022 році.

Візуалізація проєкту від Urban Crew

Читайте нас у telegram